Príroda je najúžasnejší tvorca, aký na Zemi existuje. Jej diela sú tak ohromujúce a pôsobivé, že častokrát sa zdá, že nie sú súčasťou nášho, ale nejakého fantastického sveta mimo našej reality. Takéto fotografie sme tu už dávno nemali! Sú neuveriteľné! Tie proste musíte vidieť!
Toto je tvorca najlepších optických ilúzií, aké ste kedy videli!
Táto ilúzia je vytvorená pieskami ležiacimi pozdĺž pobrežia ostrova Maurícius. Vyzerajú ako obrovský vodopád pod vodou.
Ako obraz
V skutočnosti to nie je obraz maľovaný žiadnym expresívnym umelcom. V popredí sú odumreté stromy pri západe slnka, v pozadí sú červené duny púšte Namib. Ako môžeme vidieť, hra svetla a tieňov vytvára len ťažko uveriteľný pohľad.
Rozbúrené more
Pri pohľade na mraky ako sú tieto môžeme mať pocit, že máme rozbúrené more priamo na oblohe nad našou hlavou. „Undulatus asperatus“ je vzácny druh mraku, ktorý zvyčajne vyzerá desivo, ako napr. na našich fotografiách. V prípade, že by ste mali tú česť ich v prírode spozorovať, určite sa nenechajte zmiasť ich hrozivým vzhľadom – tento tip mraku nikdy nesprevádzajú ani hurikány a ani búrky.
Kúzelné jazero
Jazero Uyuni v Bolívii je známe pre skreslené vnímanie priestoru, ktoré vytvára v dôsledku nedostatku akýchkoľvek objektov na jeho povrchu. Počas obdobia dažďov sa alkalické zeminy jazera menia na obrovské zrkadlo; kryštáliky soli sú pokryté veľmi tenkou vrstvou krištáľovo čistej vody, ktorá odráža oblohu a úplne tak vymaže panorámu.
Na okraji útesu
Vyzerá to tak, že človek na tomto obrázku kráča po okraji útesu, no v skutočnosti je to breh rieky, ktorá tečie dovnútra Glen kaňonu v USA.
Dieťa
Podarí sa vám na tomto obrázku nájsť dieťa? Je to zložité, pretože mozog prirodzene vidí obraz ako celok a sústredí sa na svetlo, ako aj na siluety stromov či postavy v dolnej časti fotografie. Avšak, ak sa zahľadíme bližšie, môžeme vidieť dieťa v maternici.
Priepasť
Aj vy vidíte, ako dvaja chlapci skáču do priepasti? V skutočnosti je to však pohľad na „Jakobovu studňu“, ktorá sa nachádza v Texase v USA. Jakobova studňa je obrovský artézsky prameň, ktorého ústie má priemer 3,5 m. Voda je tak krištáľovo čistá, že skákanie doň vyzerá ako skákanie do prázdneho priestoru.
Obrys stromu
Je to riečište alebo strom? No, nie je to ani rieka, ani strom. Tieto stromu podobné tvary v Baja California (Mexiko) sú vytvorené v piesku vzhľadom k vysokej amplitúde prílivov v plytkých vodách, ktoré sa objavujú v dôsledku silných prúdov.
Kamenné vlny
Na hranici medzi Arizonou a Utahom v USA, môžeme pozorovať jedinečné skalné útvary. Boli tvarované milióny rokov a vznikali kontinuálne vplyvom vetra a dažďa, kde oba tieto faktory hrajú významnú úlohu pri tvorbe podobných skalných formácií.
Horská cesta
Pri prvom pohľade na tento obrázok vidíme cestu, ktorá vedie hrebeňom horského reťazca. V skutočnosti je to ale obraz rieky Colorado, ktorú vnímame nesprávne z dôvodu jej farby a jej odtieňov v danej oblasti.
Horiace tornádo
To, čo vidíme na tejto fotografii nie je obraz horiaceho tornáda (ktoré ani v skutočnosti neexistuje), ale obraz rieky Rio Tinto v Španielsku, ktorá je plná odpadu z ťažobnej činnosti. V dôsledku banských diel sa totiž rieka stala príliš kyslou. Výrazné červené zafarbenie vody je spôsobené vysokým podielom ťažkých kovov, ktoré v dôsledku znečistenia obsahuje.
Prízračné Slnká
Tento jav je známy ako „parhelion“, ktorý je obvykle spôsobený lomom slnečného svetla z ľadových kryštálov unášaných v atmosfére.
Pavúčia sieť
Tento obrázok sa zdá byť dokonalou fotografiou, na ktorej je zachytený dážď. Ale keď sa pozrieme pozorne, zistíme, že každá z týchto kvapiek len visí na pavučine.
Dvojhlavá zebra
Striedanie čiernej a bielej farby znemožňuje našu schopnosť detekovať okraje objektov, a to je dôvod, prečo vidíme tieto „dvojhlavé“ zebry.