Pre tých, ktorí oslavujú Veľkú noc, je to zvyčajne radostná udalosť, naplnená kvalitným časom so svojimi blízkymi, a samozrejme, chutným jedlom. A hoci sa pochúťky na stole počas sviatku môžu v jednotlivých krajinách, dokonca aj od rodiny k rodine líšiť, mnohé domácnosti sa ich snažia prezentovať čo najslávnostnejšie. Pre inšpiráciu alebo len tak pre potešenie, vám prinášame pohľad na tie najrozkošnejšie veľkonočné jedlá, od dezertov až po slané pochutiny. Pochválite sa nám aj vy podobným gurmánskym „husárskym kúskom“?

Vytvoriť niečo nielen chutné, ale aj vizuálne príťažlivé, si zvyčajne vyžaduje veľa práce, trpezlivosti a času. Samozrejme, všetko závisí od toho, čo presne človek robí, ale výroba niektorých jedál alebo dekorácií, môže trvať veky, no zjedia sa za pár sekúnd.

Aj keď varenie nie je pre všetkých rovnako príjemné, pre niektorých je to doslova vášeň, vďaka ktorej strávia v kuchyni nespočetné množstvo hodín. Štatistiky ukazujú, že približne jedna tretina Američanov tvrdí, že ich baví varenie (5 % priznáva, že to nenávidia) a približne traja z desiatich to robia doma denne.

Dá sa s istotou povedať, že aj keď vás varenie baví alebo ho robíte denne – či sa vám to páči alebo nie – pripraviť celú hostinu s veľkonočnou tematikou nie je ľahká úloha. Samotné varenie jedla môže trvať hodiny, nehovoriac o tvarovaní torty tak, aby pripomínala napr. zajačika alebo aby vajíčka vyzerali ako malé kuriatka.

Aj napriek maximálnej skúške trpezlivosti, ktorou je tvarovanie týchto pokrmov alebo práca na iných zložitých a chutných detailoch, sa zdá, že mnohí ľudia si pečenie užívajú. Veľa ľudí v sebe objavilo túto vášeň počas pandémie, keďže štatistiky ukazujú prudký nárast predaja výrobkov na pečenie v roku 2020.

Pre tých, ktorí majú radi pečenie, môže byť Veľká noc skvelým časom na to, aby pohostili svojich blízkych niečím špeciálnym, akými sú napríklad horúce krížové buchty, tradične označené krížikom na vrchu, ktorý znamená koniec kresťanského pôstu.

Pre mnohých ľudí je organizovanie Veľkej noci dosť stresujúce. Prieskum medzi dospelými v USA, ktorí oslavujú Veľkú noc, ukazuje, že takmer štyria z piatich z nich považujú organizovanie takejto udalosti vo svojich domovoch za stresujúce, zatiaľ čo tri zo štyroch veria, že samotná Veľká noc je oslavou vyvolávajúcou úzkosť.

Niektoré z hlavných zdrojov stresu pri plánovaní Veľkej noci, sú údajne starosti s tým, koľko jedla pripraviť, ako je domácnosť čistá, koľko času zaberie príprava jedla a či bude hosťom chutiť alebo nie.

Ak sa vám príprava veľkonočných jedál nezdá byť stresujúca a hľadáte inšpiráciu do ďalších rokov, veríme, že tohtoročné nápady a výtvory vám v tom pomôžu.

Pridaj komentár