Aj napriek tomu, že sa narodil a vyrastal v Anglicku, sa Charles Frederick Worth (1825 – 1895) stal vôbec prvým svetovo známym francúzskym módnym návrhárom. Bol tiež prvým, ktorý vytvoril a používal princípy módy a módneho návrhárstva, ktoré dnes poznáme pod názvom „haute couture“ či „high fashion“. Okrem toho, že Worth navrhoval oblečenie pre európsku aristokraciu a amerických milionárov, zaviedol taktiež množstvo moderných zmien čo sa týka obliekania, módneho návrhárstva či výroby a predaja oblečenia. Priblížme si spoločne život a prínos tejto významnej osobnosti sveta módy.

Toto ste určite nevedeli: Kto bol prvým celebritným módnym návrhárom?

prvy_celebritny_modny_navrhar_mmagazin1

Charles Frederick Worth, otec „haute couture“

Ch. F. Worth sa narodil v roku 1925 v grófstve Lincolnshire na východe Anglicka. Jeho otec bol právnik, ktorý väčšinu peňazí utrácal na hazardné hry. Tieto rodinné udalosti donútili pracovať mladého Charlesa už ako jedenásťročného. Mnoho rokov pracoval v obchodnom dome, ktorý neskôr vymenil za prácu v spoločnosti, ktorá predávala látky. Okrem obchodovania sa v tejto práci naučil veľa o potrebách a požiadavkách nežnejšieho pohlavia v oblasti módy.

Najvýznamnejšie osobnosti grófstva Lincolnshire

prvy_celebritny_modny_navrhar_mmagazin2

S novými skúsenosťami a rozšíreným obzorom si mladý Worth želal stať sa módnym návrhárom. Keď dosiahol 20 rokov, využil možnosť pracovať v podniku s látkami v Paríži, v ktorom by mohol popri práci študovať návrhárstvo. Paríž a podnik s látkami sa tak stáva miestom, kde inovatívne myšlienky módneho dizajnu v podaní Ch. F. Wortha prvýkrát uzreli svetlo sveta. Pre vývoj módy to bol výnimočný krok, keďže vôbec prvýkrát mohli dámy dostať dizajn, látku a celé šaty na jednom mieste.

prvy_celebritny_modny_navrhar_mmagazin3

Predtým, ako sa začala Worthova kariéra módneho návrhára, šaty zhotovovali krajčíri, návrhy vytvárali samotní zákazníci za pomoci krajčírov, ktorých nápady vznikali z prezerania si obrázkov už známych a populárnych šiat a neprichádzali tak s ničím novým a prevratným, ale iba s modifikáciami už známych vecí. Worth bol jedným z prvých módnych návrhárov, ktorý prišiel s vlastnými myšlienkami a nápadmi, a ktoré vychádzali z jeho znalostí o tom, aké outfity dámy skutočne chcú a potrebujú.

Interiér Worthovho obchodu v Paríži

prvy_celebritny_modny_navrhar_mmagazin4

Netrvalo dlho a Worth si založil svoju vlastnú spoločnosť. Manželka rakúskeho veľvyslanca si od Wortha kúpila šaty, ktoré pritiahli pozornosť francúzskej cisárovnej. Táto okolnosť posunula Wortha na pozíciu dvorného módneho návrhára. Worthovo meno a výsledky jeho práce sa rýchlo rozšírili v tých najvyšších kruhoch a v priebehu krátkeho času zhotovoval šaty pre príslušníkov kráľovských rodín Ruska, Talianska, Španielska a Rakúska. Známi a bohatí Američania, ako napr. Vanderbiltovci či Astorovci prichádzali do „Worthovho domu“ („The House of Worth“) pre špeciálne dámske šaty, čím dosiahol Worth opäť ďalšie prvenstvo a prívlastok prvého celebritného módneho návrhára.

prvy_celebritny_modny_navrhar_mmagazin5

[avictorian.com]

 

Pridaj komentár