V kabinete chémie sa miešajú vône a pachy, v prírodovednom kabinete zasa čosi rastie a niečo, zaliate v skle, tróni vo vitríne. V kabinete jazykov sa povaľujú kopy kníh a v kabinete hudobnej výchovy, tam zasa znie množstvo zvukov. Čo sa ale deje v kabinete ilustrácie? Hmmm … tam sú uložené príbehy s obrázkami. Čakajú na to, kedy sa na ne pozrieme a povieme: „TOTO!“ Toto som už videl. Toto si pamätám z knižky … Preto od r. 2016 predstavujeme – TOTO! je galéria spoločne s Galériou Jozefa Kollára – na sérii výstav to najzaujímavejšie, čo sa udialo a stále deje v slovenskej ilustrácii.

TOTO! je kabinet ilustrácie VII.!!! Objavne čaro čierno-bielej ilustrácie na vlastnej koži v novootvorenej výstave!

Príbehy sú len málokedy čierno-biele.

Ale knihy, do ktorých tie (ľudské či zvieracie) príbehy autori preniesli a prerozprávali, paradoxne áno. Biele strany sú posypané čiernymi písmenkami, ktoré na niektorých miestach pretínajú ilustrácie.

Často tiež čierno-biele.

Čitateľ by mal byť sklamaný.

Nuda.

Ale nie. Funguje to.

Niekedy je minimum farieb zámer: vyžiada si ho samotný príbeh. Inokedy nutnosť (napríklad napätý rozpočet, či vopred stanovený formát knihy), ale aj vtedy, paradoxne, môžu obmedzenia priniesť nečakané riešenia.

Čierno-biela plocha sa môže vo fantázii autorov (a čitateľov) stať rovnako intenzívnou, ako mnohofarebná.

Výstava Kabinet ilustrácie VII. ponúka tvorbu 20 slovenských ilustrátoriek a ilustrátorov – a prierez ich čierno-bielou tvorbou (tou pre deti a aj tou pre dospelých) od 50. rokov až po súčasnosť. Ceruza, uhlík, pero, maľba, grafika, drevorez, lept, Messerova doska, koláž …

Návštevník galérie sa bude môcť zblízka pozrieť na to, ako autori hľadali spôsob, ktorým sa dá do dvoch farieb vtesnať celé spektrum emócii, ako sa postupne (rokmi aj technikami či štylizáciou) menil ich pohľad, od popisných bodiek na titulných stranách, až po obrovské diela vo vnútri kníh.

Na výstave TOTO! Je Kabinet ilustrácie VII. nájdete diela Jozefa Cesnaka, Miroslava Cipára, Štefana Cpina, Jarmily Čihánkovej, Mariána Čunderlíka, Viery Gergeľovej, Dušana Kállaya, Jany Kiselovej-Sitekovej, Miloša Koptáka, Jozefa Kostku, Jána Lebiša, Vladimíra Machaja, Petra Ondreičku, Ľuba Paľa, Teodora Schnitzera, Kataríny Slaninkovej, Kolomana Sokola, Kamily Štanclovej, Jana Trojana a Petra Uchnára.

Jedinečnú výstavu si môžete vychutnať od 5. 10. 2018 do 6.1. 2019 v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici! Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia!

Pridaj komentár