Opery patria medzi najdôležitejšie kultúrne inštitúcie, na ktoré sú určite hrdé všetky mestá pýšiace sa týmito kráskami. Sú taktiež populárnymi turistickými atrakciami. Aj keď nie ste fanúšikmi opery alebo baletu, často bývajú operné domy historickými a architektonickými zázrakmi, ktoré by bolo hriechom len tak obísť. Skúste sa s nami pozrieť na TOP 10 najkrajších operných skvostov sveta a pouvažujte, či by to nestálo za to, vychutnať si ich aj naživo.
Metropolitná opera, New York City, USA
Operu otvorili v roku 1880 a nachádza sa v Lincolnovom centre spoločne s New Yorskou filharmóniou, mestským baletom, knižnicou a dvoma divadlami. Známa nielen svojimi klasickými, ale aj inovatívnymi a experimentálnymi predstaveniami. Je hlavným a najväčším centrom klasickej hudby v severnej Amerike.
Prečo ju navštíviť?
Denné prehliadky okolo Lincolnovho centra oboznamujú návštevníkov so súčasným umením a ponúkajú náhľad na univerzálnu scénu New Yorku – koniec koncov je hlavým mestom inovácie a kultúry.
Štátna opera v Prahe, Česká republika
Opera prešla mnohými zmenami. Najprv bola otvorená v roku 1888 ako Novo nemecké divadlo. Až neskôr v roku 1992 bola pretransformovaná na operný dom. Avšak, stavba je sama o sebe jednou z najpozoruhodnejších pamiatok v nádhernej, historickej Prahe.
Prečo Praha?
Rôzne koncerty, balety a operné predstavenia sa tu konajú od septembra do júna. Nie je určený žiadny oficiálny kódex obliekania, a preto je viac dostupný pre turistov.
Operný dom Sydney, Austrália
Najznámejší symbol kontinentu, ktorý sa najčastejšie nachádza na pohľadniciach mesta Sydney. Postavená v roku 1973. Patrí medzi majstrovské diela neskorej modernej architektúry. Expresionistické biele škrupiny lákajú turistov nahliadnuť ako to vyzerá zvnútra. Okrem toho je v ponuke na preskúmanie široký výber výletov, udalostí a výstav, ktoré sú žiadúcimi turistickými atrakciami.
Prečo práve tam?
Je ikonou stálych „vibrácii“ v Sydney. Opera je významný kultúrnym centrom v Austrálii. Popri rôznych festivaloch, akcií spojených so svetelnou show, ponúka škálu iných druhov zábavy, ktoré presahujú nad rámec samotnej opery.
Teatro di San Carlo, Neapol, Taliansko
Bolo otvorené v roku 1737. Je najstarším fungujúcim operným domom na svete. Pred operou La Scala, bol najdôležitejším práve tento skvost v Neapole. Má najstaršie hľadisko na svete v tvare podkovy. Významné je tiež vynikajúcimi akustickými kvalitami. Okrem iných umelcov, práve tu mali premiéru aj niektoré z najznámejších opier Gioachina Rossiniho.
Prečo tu?
Turisti môžu navštíviť a preskúmať všetky jeho časti – honosné haly či kráľovské lóže. V multimediálnom múzeu divadla sa môžu návštevníci dozvedieť veľa o histórii opery či o minulosti budovy.
Divadlo Colón, Buenos Aires, Argentína
Spoločne s ostatnými štyrmi divadlami má ako oni, jednu z najlepších akustík na svete. Na konštrukcii divadla sa podieľala skupina architektov, čo možno vidieť na rozmanitosti štýlov a vplyvov každého z nich. Inštitúcia je známa svetoznámymi umelcami a ich skvelými výkonmi, ktoré udržujú jej štandard na vysokej úrovni.
Prečo tam?
Návštevníci môžu navštíviť tajné zákutia opery, nádherné interiéri, kochať sa majstrovskými sochami či vyjsť na javisko, z ktorého vyžaruje fascinujúca atmosféra.
Boľšoj, Moskva, Rusko
Je určite najdôležitejším kultúrnym strediskom v Rusku, ktoré prežilo vojny, požiare a veľa iných nešťastí. Bohatá architektúra a interiér so slávnou atmosférou dopomáhajú príprave najlepších predstavení opery a baletu. V divadle mali prvé premiéry také osobnosti ako Čajkovsky, Musorgsky, Rachmaninov, Rimsky-Korsakov či Šostakovič.
Prečo Boľšoj?
Návštevníci si môžu objednať prehliadku v oboch jazykoch – angličtine aj ruštine. Turisti sú pozvaní na prehliadku sál, pódia, rôznych kolekcií kostýmov, fotografií a obrazov.
Kráľovský operný dom, Londýn, Anglicko
Pred aktuálnou stavbou, ktorú otvorili v 18.storočí, boli pri Coven Garden postavený už dvaja predchodcovia tejto stavby. Bola obľúbenou operou Handla, ktorý zložil množstvo svojich prác práve tu. Dnes patrí medzi najznámejšie a najdôležitejšie operné domy vo svete. Taktiež je jednou z najobľúbenejších turistických destinácii v Londýne.
Prečo Kráľovská opera?
Okrem klasickej prehliadky, výstavy kostýmov či prístupu do zákulisí, môžu návštevníci povečerať alebo si vychutnať drink v bare a reštaurácii operného domu, umiestnených pod impozantnou sklenenou strechou.
Viedenská Štátna Opera, Viedeň, Rakúsko
Pôsobivá výstavba interiérom aj exteriérom z 19. storočia sa nachádza v centre mesta. Otvorenie opery bolo zaznamenané premiérou Mozartovho diela Don Giovani, ktorej sa zúčastnil aj cisár František Jozef s cisárovnou Alžbetou známou aj ako Sissi. Skladateľ Gustav Mahler tu pôsobil ako dirigent. Dnes je jednou z najuznávanejších opier na svete.
Prečo tam?
Na prehliadke môžu návštevníci obdivovať nádherné interiéry s luxusnou dekoráciou. Prehliadky sa konajú v rôznych jazykoch. Navyše je možnosť prenajať si niektoré miestnosti na jednodňové akcie.
Parížska opera, Paríž, Francúzsko
Najvýznamnejšia opera vo Francúzsku bola založená v roku 1669 Louisom XIV. Veľkolepá budova, veľký orchester a pôsobivé výkony sú náročné na rozpočet, ktorý ročne dosahuje 200 miliónov eur na údržbu opery. Fascinujúce dojmy z opery stoja za to.
Prečo ísť práve tam?
Návštevníci môžu preskúmať toto veľkolepé architektonické dielo a obdivovať jeho zložitú a zároveň luxusnú výzdobu.
La Scala, Miláno, Taliansko
Otvorená v roku 1778. Navrhnutá a vybudovaná najlepšími talianskymi majstrami – jednou z najznámejších na svete. Publikum tejto opery bolo svedkom unikátnych premiér od géniov ako Salieri, Rossini, Verdi, Donizetti, Bellini, Puccini Stockhausen a mnoho ďalších. V jej múzeu je možné sa pokochať zbierkou obrazov kostýmov či návrhov, ktoré umožňujú nahliadnuť do histórie opery.
Prečo La Scala?
Opera, múzeum, pódium dokonca aj zákulisia sú sprístupnené nahliadnutiu turistov do tejto slávnej kolísky kultúry.