Opery patria medzi najdôležitejšie kultúrne inštitúcie, na ktoré sú určite hrdé všetky mestá pýšiace sa týmito kráskami. Sú taktiež populárnymi turistickými atrakciami. Aj keď nie ste fanúšikmi opery alebo baletu, často bývajú operné domy historickými a architektonickými zázrakmi, ktoré by bolo hriechom len tak obísť. Skúste sa s nami pozrieť na TOP 10 najkrajších operných skvostov sveta a pouvažujte, či by to nestálo za to, vychutnať si ich aj naživo.

 

Metropolitná opera, New York City, USA

Operu otvorili v roku 1880 a nachádza sa v Lincolnovom centre spoločne s New Yorskou filharmóniou, mestským baletom, knižnicou a dvoma divadlami. Známa nielen svojimi klasickými, ale aj inovatívnymi a experimentálnymi predstaveniami. Je hlavným a najväčším centrom klasickej hudby v severnej Amerike.

Prečo ju navštíviť?

Denné prehliadky okolo Lincolnovho centra oboznamujú návštevníkov so súčasným umením a ponúkajú náhľad na univerzálnu scénu New Yorku – koniec koncov je hlavým mestom inovácie a kultúry.

top_10_opier_sveta_mmagazin1 top_10_opier_sveta_mmagazin1a top_10_opier_sveta_mmagazin1b

Štátna opera v Prahe, Česká republika

Opera prešla mnohými zmenami. Najprv bola otvorená v roku 1888 ako Novo nemecké divadlo. Až neskôr v roku 1992 bola pretransformovaná na operný dom. Avšak, stavba je sama o sebe jednou z najpozoruhodnejších pamiatok v nádhernej, historickej Prahe.

Prečo Praha?

Rôzne koncerty, balety a operné predstavenia sa tu konajú od septembra do júna. Nie je určený žiadny oficiálny kódex obliekania, a preto je viac dostupný pre turistov.

top_10_opier_sveta_mmagazin2 top_10_opier_sveta_mmagazin2atop_10_opier_sveta_mmagazin2b top_10_opier_sveta_mmagazin2c

Operný dom Sydney, Austrália

Najznámejší symbol kontinentu, ktorý sa najčastejšie nachádza na pohľadniciach mesta Sydney. Postavená v roku 1973. Patrí medzi majstrovské diela neskorej modernej architektúry. Expresionistické biele škrupiny lákajú turistov nahliadnuť ako to vyzerá zvnútra. Okrem toho je v ponuke na preskúmanie široký výber výletov, udalostí a výstav, ktoré sú žiadúcimi turistickými atrakciami.

Prečo práve tam?

Je ikonou stálych „vibrácii“ v Sydney. Opera je významný kultúrnym centrom v Austrálii. Popri rôznych festivaloch, akcií spojených so svetelnou show, ponúka škálu iných druhov zábavy, ktoré presahujú nad rámec samotnej opery.

top_10_opier_sveta_mmagazin3 top_10_opier_sveta_mmagazin3a top_10_opier_sveta_mmagazin3b top_10_opier_sveta_mmagazin3c

 Teatro di San Carlo, Neapol, Taliansko

Bolo otvorené v roku 1737. Je najstarším fungujúcim operným domom na svete. Pred operou La Scala, bol najdôležitejším práve tento skvost v Neapole. Má najstaršie hľadisko na svete v tvare podkovy. Významné je tiež vynikajúcimi akustickými kvalitami. Okrem iných umelcov, práve tu mali premiéru aj niektoré z najznámejších opier Gioachina Rossiniho.

Prečo tu?

Turisti môžu navštíviť a preskúmať všetky jeho časti – honosné haly či kráľovské lóže. V multimediálnom múzeu divadla sa môžu návštevníci dozvedieť veľa o histórii opery či o minulosti budovy.

top_10_opier_sveta_mmagazin4 top_10_opier_sveta_mmagazin4a top_10_opier_sveta_mmagazin4b

Divadlo Colón, Buenos Aires, Argentína

Spoločne s ostatnými štyrmi divadlami má ako oni, jednu z najlepších akustík na svete. Na konštrukcii divadla sa podieľala skupina architektov, čo možno vidieť na rozmanitosti štýlov a vplyvov každého z nich. Inštitúcia je známa svetoznámymi umelcami a ich skvelými výkonmi, ktoré udržujú jej štandard na vysokej úrovni.

Prečo tam?

Návštevníci môžu navštíviť tajné zákutia opery, nádherné interiéri, kochať sa majstrovskými sochami či vyjsť na javisko, z ktorého vyžaruje fascinujúca atmosféra.

top_10_opier_sveta_mmagazin5 top_10_opier_sveta_mmagazin5a top_10_opier_sveta_mmagazin5b top_10_opier_sveta_mmagazin5c

Boľšoj, Moskva, Rusko

Je určite najdôležitejším kultúrnym strediskom v Rusku, ktoré prežilo vojny, požiare a veľa iných nešťastí. Bohatá architektúra a interiér so slávnou atmosférou dopomáhajú príprave najlepších predstavení opery a baletu. V divadle mali prvé premiéry také osobnosti ako Čajkovsky, Musorgsky, Rachmaninov, Rimsky-Korsakov či Šostakovič.

Prečo Boľšoj?

Návštevníci si môžu objednať prehliadku v oboch jazykoch – angličtine aj ruštine. Turisti sú pozvaní na prehliadku sál, pódia, rôznych kolekcií kostýmov, fotografií a obrazov.

top_10_opier_sveta_mmagazin6 top_10_opier_sveta_mmagazin6a top_10_opier_sveta_mmagazin6b

Kráľovský operný dom, Londýn, Anglicko

Pred aktuálnou stavbou, ktorú otvorili v 18.storočí, boli pri Coven Garden postavený už dvaja predchodcovia tejto stavby. Bola obľúbenou operou Handla, ktorý zložil množstvo svojich prác práve tu. Dnes patrí medzi najznámejšie a najdôležitejšie operné domy vo svete. Taktiež je jednou z najobľúbenejších turistických destinácii v Londýne.

Prečo Kráľovská opera?

Okrem klasickej prehliadky, výstavy kostýmov či prístupu do zákulisí, môžu návštevníci povečerať alebo si vychutnať drink v bare a reštaurácii operného domu, umiestnených pod impozantnou sklenenou strechou.

top_10_opier_sveta_mmagazin7 top_10_opier_sveta_mmagazin7a top_10_opier_sveta_mmagazin7b top_10_opier_sveta_mmagazin7c

Viedenská Štátna Opera, Viedeň, Rakúsko

Pôsobivá výstavba interiérom aj exteriérom z 19. storočia sa nachádza v centre mesta. Otvorenie opery bolo zaznamenané premiérou Mozartovho diela Don Giovani, ktorej sa zúčastnil aj cisár František Jozef s cisárovnou Alžbetou známou aj ako Sissi. Skladateľ Gustav Mahler tu pôsobil ako dirigent. Dnes je jednou z najuznávanejších opier na svete.

Prečo tam?

Na prehliadke môžu návštevníci obdivovať nádherné interiéry s luxusnou dekoráciou. Prehliadky sa konajú v rôznych jazykoch. Navyše je možnosť prenajať si niektoré miestnosti na jednodňové akcie.

top_10_opier_sveta_mmagazin8 top_10_opier_sveta_mmagazin8a top_10_opier_sveta_mmagazin8b top_10_opier_sveta_mmagazin8c

Parížska opera, Paríž, Francúzsko

Najvýznamnejšia opera vo Francúzsku bola založená v roku 1669 Louisom XIV. Veľkolepá budova, veľký orchester a pôsobivé výkony sú náročné na rozpočet, ktorý ročne dosahuje 200 miliónov eur na údržbu opery. Fascinujúce dojmy z opery stoja za to.

Prečo ísť práve tam?

Návštevníci môžu preskúmať toto veľkolepé architektonické dielo a obdivovať jeho zložitú a zároveň luxusnú výzdobu.

top_10_opier_sveta_mmagazin9 top_10_opier_sveta_mmagazin9a top_10_opier_sveta_mmagazin9b top_10_opier_sveta_mmagazin9c top_10_opier_sveta_mmagazin9d top_10_opier_sveta_mmagazin9e

La Scala, Miláno, Taliansko

Otvorená v roku 1778. Navrhnutá a vybudovaná najlepšími talianskymi majstrami – jednou z najznámejších na svete. Publikum tejto opery bolo svedkom unikátnych premiér od géniov ako Salieri, Rossini, Verdi, Donizetti, Bellini, Puccini Stockhausen a mnoho ďalších. V jej múzeu je možné sa pokochať zbierkou obrazov kostýmov či návrhov, ktoré umožňujú nahliadnuť do histórie opery.

Prečo La Scala?

Opera, múzeum, pódium dokonca aj zákulisia sú sprístupnené nahliadnutiu turistov do tejto slávnej kolísky kultúry.

top_10_opier_sveta_mmagazin10 top_10_opier_sveta_mmagazin10a top_10_opier_sveta_mmagazin10b top_10_opier_sveta_mmagazin10c top_10_opier_sveta_mmagazin10d[Maroš/placestoseeinyourlifetime.com]

Pridaj komentár