Ľudia, ktorí pred nami žili tisíce rokov, nezomreli bez toho, aby po sebe nezanechali niekoľko pozoruhodných stavieb. Tieto stavby zaujali už tisícky turistov a stovky historikov. Práve tí už po stáročia hľadajú odpovede na to, kto, prečo a hlavne ako boli vôbec tieto monumenty postavené? Teórií na vysvetlenie je mnoho – od praktických, až po tie mimozemské. Nielen im, ale aj nášmu magazínu vŕtajú niektoré pamiatky a ich pôvod hlavou. Vytvorili sme pre vás zoznam miest, ktoré obklopujú staroveké tajomstvá. Ktoré z nich by ste chceli vidieť a zažiť ich jedinečnú atmosféru aj v realite ? Veru je to ťažké vybrať si.

TOP 10 historických pamiatok a ich tajomstvá! Pocítili ste čaro niektorých z nich už naživo?

Stonehenge, Anglicko

Podľa legendy, tento kamenný komplex postavil čarodejník Merlin. V skutočnosti sa však Stonehenge objavil ešte skôr, ako spomínaný spoločník kráľa Artuša. Tajomstvo tejto unikátnej stavby spočíva v tom, že dodnes sa presne nevie, ako ľudia prepravili ťažké balvany z lomu, ktorý bol vzdialený niekoľko kilometrov. Ďalšou záhadou je samotný účel tejto stavby. Čo myslíte, je to hvezdáreň, kalendár, či svätyňa? Ktovie, či sa nám niekedy podarí skutočný zámer Stonehengu odhaliť.

Baalbek, Libanon

Tento súbor chrámov postavený v antickom štýle je perlou zrúcaniny, kedysi dobre prosperujúceho mesta. Je známe, že Rimania nemali žiadnu technológiu, ktorá by im umožnila inštalovať kamenné bloky, ktoré vážia približne 1 000 ton.

Pre zaujímavosť, len najvyšší blok Veľkej pyramídy váži približne 90 ton. Niektorí ľudia dodnes veria, že práve toto miesto je základňou samotnej Babylonskej veže.

Newgrange, Írsko

Práve na tomto mieste v Írsku našli archeológovia tajomný hrob. Ak sa počas slnovratu  náhodou objavíte v Newgrange, budete svedkami skutočného astronomického javu. Pýtate sa prečo? Práve počas slnovratu vyplní slnečný lúč postupne celú miestnosť. Staré írske povery hovoria, že toto miesto je vstupom do krajiny elfov a víl. A povedzme si, kto už by nechcel vidieť vílu?

Dolmeny severného Kaukazu, Rusko

V ruskom Kaukaze stoja na horských svahoch domy, ktoré sú postavené z plochých kameňov. Na ich fasádach môžeme vidieť zvláštne otvory. Prekvapujúca skutočnosť spočíva v tom, že hmotnosť dosiek je vypočítané v tonách. Dosky domov do seba zapadajú tak presne, že by medzi ne neprešla ani čepeľ noža. Vek týchto stavieb dosahuje vyše 5000 rokov. Ako už len mohli tieto stavby vzniknúť?

Tikal, Guatemala

V zelenej džungli sa ukrýva jedna z najväčších mayských osád. K dispozícií tu je ihrisko, umelé rybníky a paláce. Osobitnú pozornosť turistov si získavajú pyramídy, ktoré vytvárajú akési mestské štvorce. Existuje veľa teórii o ich pôvodnej funkcii. Mohli slúžiť ako centrum náboženstva alebo aj ako cintoríny. Z etymologického hľadiska je pôvod pomenovania Tikal taktiež nejasný. Existuje však jasná prezývka a tou je „Mesto hlasov“. Povráva sa, že v šume vetra ľahko započuť akýsi šepot – možno jeho starých obyvateľov.

Kamenné labyrinty na ostrove Bolshoi Zayatsky, Rusko

Solovecké ostrovy sú zdobené špirálovitými labyrintmi z kamenia. Miestni obyvatelia ich nazývajú Babylóny. Vedci si myslia, že pôvodne boli určené pre zábavu – ako ihrisko pre tance a hry. Väčšina z nich sa ale zhodne na jednom – tieto labyrinty boli vzhľadom na ich štruktúru určitou hranicou s duchovným svetom.

Skalné mesto Petra, Jordánsko

V týchto mohutných skalách sa ukrýva naozajstný architektonický  skvost. Je ním mesto Petra. Tí, ktorí toto mesto vybudovali, museli preukázať poriadnu dávku trpezlivosti. Na konci kaňonu sa turistom naskytuje pohľad na fantastickú fasádu a stĺpy tejto stavby. Hovorí sa, že slúžila ako chrám alebo ako mauzóleum. Veľkým orieškov pre vedcov a historikov je však pochopiť prácu rezbárov. Ako je vôbec možné vytvoriť takéto unikátne dielo bez pomoci lešenia? Na to nám už asi nikto neodpovie.

Sochy na Veľkonočnom ostrove, Chile

Toto územie objavili až v roku 1722 námorníci, ktorí sa tadiaľto plavili. Bolo to práve na Veľkonočnú nedeľu, odkiaľ pochádza aj pomenovanie ostrova. Toto miesto je známe aj vďaka kamenným sochám, z ktorých niekoľko stojí na brehu mora, obrátených chrbtom k vode. Štyri metre vysoké postavy ľudí z čadičového tufu vážia asi 12 ton. Potomkovia ľudí, ktorí mohli objasniť ako sa tu vzali tieto pozoruhodné sochy, zomreli ešte pred obchodníkmi s ľuďmi. Už nám pravdepodobne nedozvieme ako bola manipulácia so sochami vôbec možná.

Veľká Sfinga, Giza, Egypt

Táto kolosálna socha uprostred púšte je snáď najväčším tajomstvom všetkých čias. Po čase sa stála takou obľúbenou, ako samotné pyramídy pred ktorými stojí. Čas a úmyselné ničenie ju celkom poškodili preto musela prejsť náročnou renováciou. Sfingu vytesali z jediného masívu, a to na mieste, odkiaľ privážali vápenec aj ku stavbe Cheopsovej pyramídy. Vedci už nezvažujú možnosť, že Sfinga nie je strážcom púšte, ale že v sebe skrýva množstvo iných tajomstiev.

Terakotová armáda, Čína

Čo je to Terakotová armáda? Osem tisíc čínskych bojovníkov a koní, ktorí boli pochovaní spolu so svojím panovníkom. Hrobku náhodne objavili v roku 1974 roľníci. Od roku 1994 môžeme toto miesto navštíviť ako múzeum.

Vojaci sú otočení tvárou k východu a kedysi mali aj zbrane. Panovník sa mohol dať pochovať aj so svoju skutočnou armádou, ale rozhodol sa pre toto riešenie, nakoľko jeho skutočná armáda bola potrebná na obranu Číny.

Pridaj komentár