Po obrovskom úspechu filmovej Trhliny prinesie režisér Peter Bebjak 4. apríla 2024 do kín ďalší film nakrútený na motívy bestsellera Jozefa Kariku – mysteriózny triler Smršť. V hlavných úlohách sa predstavia dve najvýraznejšie tváre česko-slovenskej hereckej scény, Tomáš Maštalír a Anna Geislerová.

Tvorcovia zverejnili trailer, ktorý dá divákom možnosť nazrieť do napínavého príbehu odohrávajúceho sa v kúpeľnom komplexe uprostred lesov, kde sa objaví hrozivý halný vietor. Ide o zvláštny meteorologický jav, ktorý ovplyvňuje nielen prírodu, ale aj ľudí. V miestach, kde sa tento vietor fönového typu objavuje, narastá počet ochorení od migrén, až po psychózy. Rýchle zmeny tlaku vzduchu, ktoré sú s ním spojené, majú údajne na človeka množstvo negatívnych účinkov. Niektorí ľudia bývajú viac podráždení, nervózni či agresívni. Tí, ktorí majú depresiu, zvyknú pociťovať zhoršenie stavu. Legenda v našom regióne hovorí, že keď sa vám veternica pozrie do očí, bude vás prenasledovať až na kraj sveta, kým vás nezničí …

Film bol knihou Smršť voľne inšpirovaný, a tak nejde o jeho priame prenesenie do podoby scenára. Motív a tajomno legendy, ktorá ovplyvňuje hrdinov príbehu a odráža ich tajomstvá, však ostali zachované. Diváci tak uvidia príbeh, ktorý je rozšírením a pokračovaním obľúbenej knihy jedného z najpredávanejších slovenských autorov Jozefa Kariku.

V hlavnej úlohe forenzného psychológa Martina Langa, ktorý sa snaží preniknúť do mysle jediného preživšieho „jazdy smrti“, uvidíme obľúbeného Tomáša Maštalíra. Objavil sa už v Trhline a aj keď oba filmy sú mysteriózne trilery, každý z nich ponúka unikátny divácky zážitok. „Iné sú obsahovo, formálne aj príbehovo … Spoločné alebo podobné znaky môžeme vidieť v poetike motívov Jozefa Kariku. Rovnako ako aj v istej nepredvídateľnosti  deja, ktorá je zdrojom napätia v príbehu. Zároveň to typické zahrávanie sa s psychikou postáv, ktorým sa v príbehu začnú diať naozaj zvláštne a ťažko vysvetliteľné veci. Jednoducho povedané … To, čo bolo dobré a fungovalo v Trhline, je v Smršti ešte lepšie a ide ešte ďalej,“ nešetril chválou na nový film populárny slovenský herec.

Po jeho boku sa v trileri Smršť predstaví jedna z najznámejších českých herečiek, Anna Geislerová. „Pamätám si na svoj prvý príchod na pľac do kúpeľov Sliač. Bola noc, polovica novembra. Išla som sama autom, počúvala som detektívku a keď som potom prechádzala temnými kúpeľnými chodbami po sezóne a hľadala svoju izbu, tak som sa rozhodne bála. Atmosféra kúpeľov mimo sezóny je naozaj špecifická. Strašidelná. To bol začiatok, ale inak bolo nakrúcanie úplne super. Veľmi som sa tešila na Beba (režiséra Petra Bebjaka – pozn.) a aj napriek všemožnej chvále, ktorú som na jeho adresu počula, som bola prekvapená, ako úžasne sa s ním pracuje. Vedie a zároveň necháva človeku priestor, vytvára pre všetkých príjemnú atmosféru a napriek tomu zostáva autoritou. To bolo skvelé. A Tomáš Maštalír je ako partner úplne perfektný. Opora. Profesionál. Friend,“ spomína si na nakrúcanie filmu predstaviteľka Pawly Langovej.

Režisérske schopnosti Petra Bebjaka pritom nechvália len herci, ale nedávno ich ocenila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Pred dvomi týždňami totiž tomuto uznávanému slovenskému režisérovi slávnostne udelila štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti filmu.

Jeho najnovší film Smršť prinesie do kín distribučná spoločnosť BONTONFILM od 4. apríla 2024. Film vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu.

Pridaj komentár