Už v lete tohto roka padla prvá klapka novej vianočnej rozprávky z produkcie RTVS, ktorá ju zároveň svojim divákom prinesie i v slovenskej premiére. O liečivej vode je romanticko-dobrodružná rodinná rozprávka s prvkami humoru, ktorá zrkadlí dva príznačné svety: zemský povrch a vodnú ríšu plnú tajomstiev, záhad a rozprávkových bytostí.

„Odpradávna jestvuje popri ľudskom svete aj svet vôd. Vodný svet je skrytý pred ľudskými očami dospelých ľudí. Pani prameňov stráži tajomstvo vodnej ríše a jej zázrakov. Jedného dňa sa zľutuje nad chorou princezničkou Hankou, dcérou kráľa Dobroslava a daruje smrteľníkom liečivú vodu. Avšak, ako to už v rozprávke býva, má podmienku …“

Už teraz sa môžeme tešiť na skvelé herecké obsadenie zo Slovenska a Českej republiky. Princeznú Hanku stvárni mladá herecká tvár Darija Pavlovičová. Jej starostlivého otca a spravodlivého kráľa Dobroslava si zahrá Marián Mitaš. Postavu Jakuba, mlynárovho syna, stvárni Jakub Spišák a jeho otca, mlynára Jána, divákom priblíži známy Attila Mokos. V postave Tajomnej vojvodkyne s ambicióznymi plánmi budú môcť diváci vidieť Zuzanu Kanócz a Juraj Hrčka si zahrá vojvodu Filipa. Záhadný Vodný svet reprezentuje postava Vodnej panej, ktorú stvárni charizmatická česká herečka Linda Rybová. Plejádu rozprávkových postáv, bytostí a ich prepracovaných charakterov, doplnia pomocníci Vodnej panej – Juraj Kemka ako Fedor a Petr Vaněk v postave Viktora. V rozprávke sa predstavia aj Rebeka Poláková ako slúžka Dora a Marián Labuda ml. s Michalom Režným v postavách komických strážcov Fera a Miša.

Pod námet sa podpísali Juraj Raýman a Katarína Moláková. Scenár k rozprávke spracoval Michal Pusztay. Režisérom je skúsený Ján Sebechlebský, ktorý sa spolupodieľal i na tvorbe scenára. Často spolupracuje aj s Českou televíziou a vo svojom portfóliu má viacero  zaujímavých projektov, seriálov i dokumentárnych filmov. V rozprávkovom žánri však ide o jeho režijný debut, na ktorý sa veľmi teší. Za kameru sa postaví Tomáš Juríček, ktorý už taktiež spolupracoval na rôznych významných televíznych i filmových projektoch. Architektom filmového spracovania rozprávky O liečivej vode je známy scénograf, grafický dizajnér, hudobník, fotograf a spisovateľ, ale v prvom rade filmový architekt Tomáš Berka. Pod kostýmy sa podpíše kostýmový výtvarník Ján Kocman, ktorého zoznam umeleckých aktivít je veľmi rôznorodý a bohatý, či už v rámci umeleckej tvorby na Slovensku alebo aj v zahraničí.

Projekt rozprávky O liečivej vode sa uskutočňuje v koprodukcii RTVS, Českej televízie a Trigon Production

Pridaj komentár