Vizionársky režisér Ari Aster (Prekliate dedičstvo) prichádza s ďalším hrôzou nasiaknutým príbehom, v ktorom sa tentoraz temnota ukáže už za bieleho dňa. Dani a Christian sú mladý americký pár, v ktorom to začína škrípať.

Po tragickej udalosti v Daninej rodine ich zblíži smútok a Dani sa rozhodne, že sa pridá k Christianovi a jeho kamarátom, mieriacim na výlet, aký sa odohrá len raz za život – do odľahlej švédskej dediny na festival letného slnovratu.

To, čo sa začne letnou pohodou v odľahlej krajine zaliatej slnkom, naberie nečakaný spád, keď dedinčania pozvú svojich hostí, aby sa zúčastnili slávnosti. Raj na zemi sa začne meniť na čoraz hrozivejšie peklo.

Scenárista a režisér AriAster (Prekliate dedičstvo) prináša výpravu do srdca temnoty! V nej sa americký pár Dani a Christian (Florence Pughová a Jack Reynor) počas letného výletu s priateľmi v zašitej švédskej dedine nečakane ocitne vo svete plnom záhadných a nebezpečných starodávnych obradov.

Badateľný je podobný hororový základ ako v Asterovom pozitívne prijímanom celovečernom debute Prekliate dedičstvo, no Slnovrat sa od svojho predchodcu značne odkláňa, keďže Aster zavádza žáner na nové a nepredvídateľné chodníčky.

Je to apokalyptické dobrodružstvo vo veľkom štýle. Aster a jeho tvorivý tím vytvorili fascinujúci a jedinečný svet, vrátane vlastného jazyka, histórie, mytológie a tradícií. V Maďarsku, kde sa film nakrúcal, v spolupráci s vedúcim výpravy Henrikom Svenssenom, vybudovali odľahlú švédsku dedinu celkom od základov.

V Asterovom druhom celovečernom filme je každý obraz precízne vypracovaný do posledného detailu a táto temná a halucinogénna rozprávka je nesmierne podnetná, ale aj vnútorne znepokojujúca.

Počas Daninej cesty od emocionálnej prázdnoty až po pochybnú nadvládu, skúma Aster bohatú zbierku predstáv – od osobnej vernosti po sociálny vplyv a kultúrne dedičstvo – čo len potvrdzuje jeho nevídane bohaté filmárske zručnosti. Jeho práca presahuje žáner a stáva sa neobyčajným zážitkom samým o sebe.

Americký film Slnovrat prináša od 1. augusta 2019 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film

Pridaj komentár