JE SPÄŤ! „Toto je náš nový sirotinec. Je veľký ako hrad! Môžete si dom užívať, ako budete chcieť. Dcéra nás opustila veľmi malá. Spojenie s ňou bolo najskôr veľmi slabé. Ale potom TO chcelo prejsť do bábiky a zostať s nami navždy. Súhlasili sme …!“ Annabelle 2 je pokračovaním veľmi úspešného duchárskeho hororu z roku 2014 „Annabelle“. Výrobca bábik so svojou manželkou príjmu niekoľko rokov po tragickej smrti ich dcéry do svojho domu rádovú sestru a niekoľko dievčat zo zavretého sirotinca. Zakrátko sa však stanú terčom aktivít Annabelle, démonického výtvoru nešťastného otca …
A takto to všetko začalo! Hororový snímok Annabelle 2: Stvorenie zla odhalí všetky nezodpovedané otázky!
Annabelle opäť prichádza do kín a tentokrát zavedie divákov na úplný začiatok, do chvíle, kedy sa neslávna bábika prvýkrát ocitne v detskej izbe a prvýkrát ovládne dušu malého dievčatka.
Po mrazivom cameu v horore V zajatí démonov a následne vo vlastnom filme Annabelle, bolo tvorcom jasné, že diváci sú pripravení odhaliť pôvod bábiky, ktorá ich desila a zároveň fascinovala.
Na režisérsku stoličku zasadol David F. Sandberg a to po skvelom úspechu svojho minuloročného celovečerného debutu Nezhasínaj!, aby sa ujal ďalšej kapitoly v hororovom univerze Jamesa Wana, ktorý spolu s Petrom Safranom film produkuje.
„Už predtým som bol veľkým fanúšikom V zajatí démonov. Bola to pre mňa taká klasika, čo vynikala medzi ostatnými modernými horormi,“ hovorí Sandberg. „Pamätám sa, ako ma ten svet uchvátil a chcel som použiť podobne klasický prístup aj vo vlastných filmoch.“
Podľa Safranovych slov, „David je režisér telom i dušou a mimoriadnym obohatením tohto univerza. Naozaj vie, ako vyvolať strach a ako budovať charaktery postáv. Vníma film z holistického hľadiska, kedy každý kúsok do seba zapadá. Pozerá sa na svet Annabelle z veľmi sviežej perspektívy.“
„Keď som režíroval prvú časť V zajatí démonov, riešili sme vzhľad miestnosti, kde Warrenovci uchovávali všetky tie ,posadnuté‘ artefakty. Pamätám sa, že sme si so štúdiom a producentmi hovorili, aké by bolo super vyrozprávať príbeh o každej z tých vecí,“ spomína Wan na predmety, ktoré Warrenovci skonfiškovali počas mnohých rokov vyšetrovania paranormálnych javov.
„Už vtedy sme vedeli, že ten úvod s Annabelle bol skvelý, no cítili sme, že jej príbeh ponúka oveľa viac. Vždy keď sa bábika objavila na plátne, aj keď len na pár minút, ľudia sa pomrvili v sedadlách. Diváci na ňu skrátka reagovali.“
„Bolo jasné, že sa jej ľudia ešte nenasýtili,“ dodáva Safran. „Milovali ju. Jednou z najčastejších otázok bolo: ,Kto je Annabelle a odkiaľ prišla?‘ Čiastočne sme im odpovedali v prvom filme, no ďalšou zastávkou mal byť logicky príbeh jej vzniku.“
Samotný dej tvorcovia zverili do rúk Garymu Daubermanovi, ktorý bol autorom scenára Annabelle a s nadšením sa ujal pokračovania. „Prvý film prehĺbil mýtus o bábike,“ hovorí. „Teraz sme sa chceli ponoriť do jej minulosti a zistiť viac o pôvode toho zla.“
„Bábiky prinášajú ľuďom radosť, však?“ pokračuje. „Dávajú sa ako dary a odovzdávajú sa z generácie na generáciu. Chcel som to tak aj v prípade Annabelle. Najskôr ju máme na mieste plnom lásky, v šťastnej rodine, aby nám neskôr vznikol pekný kontrast s hrôzostrašnými vecami, čo budú nasledovať.“
Keďže v centre diania je hračka, stali sa prirodzenou súčasťou príbehu aj deti. „James prišiel s nápadom, aby to boli siroty. Ja som sa potom už len hral s príbehom. Musel som vymyslieť, prečo je práve táto bábika taká podmanivá a zároveň zlovestná,“ dodáva Dauberman.
Sandberg spomína, že už keď ju priniesli na pľac, vyžarovalo z nej čosi desivé. „Dokonca aj herci boli pri nej ostražití. Kládli mi otázky typu: ,Musím sa tej bábiky dotknúť? Radšej by som sa jej nechytal,‘“ hovorí s úsmevom.
Na základe požiadavky niektorých hercov, štáb dokonca zavolal katolíckeho kňaza, aby vysvätil scénu a všetky bábiky. Urobili to aj v prípade V zajatí démonov a nedávneho nakrúcania The Nun. Len pre istotu …
„Verili sme, že pomoc dievčatám bude naším vykúpením. No nakoniec sme mu dali presne to, čo chcel.“
Film začína v polovici 40-tych rokov, no väčšina deja sa odohráva o vyše dekádu neskôr, v druhej polovici 50-tych rokov. Príbeh chronologicky nadväzuje na udalosti známe z predchádzajúcich snímok V zajatí démonov a Annabelle.
Keďže bábika Annabelle bola vyrobená z lásky, z lásky otca k svojej dcérke, Dauberman upriamil jej zlovestnú podstatu na tú najhoršiu tragédiu, stratu dieťaťa a ako ďaleko dokážu jeho rodičia zájsť, aby zmiernili svoj zármutok.
Sandberg vysvetľuje, že „Mullinsovci sú rodina, ktorá prežila strašné udalosti a nevyrovnávala sa s nimi dobrým spôsobom. Dovolili zlu preniknúť do ich života a teraz, aby napravili niektoré veci, urobia ďalšie nerozumné rozhodnutie.
“Po dvanástich rokoch samoty sa rozhodnú prichýliť vo svojom dome mníšku so šiestimi osirotenými dievčatami, ktoré nedávno prišli o strechu nad hlavou. „Je to zlý nápad,“ uzatvára Sandberg, „lebo spolu s nimi je tam samozrejme Annabelle …“.
Z prveho dielu vyplyva že ta babika nebola nič…femon do nej vstupil až cez krv Annabelle Higinsovej…ktora zabila svojich rodičov aby vyvolala toho demona…čiže to stačilo ako povod tej babiky…a kedže chceli pokračovanie tak nakrutili zrodenie…no a ta babika bola 1 zo 100 čo vyrobil Pan Mullins…z dvojky sme zistili ze babika bolalen schranka pre demona…a kedze to dievčta z tej miestnosti utieklo a potom si ho akoze adoptovali ti dvaja a potom ich zabila…prečo by potom vyvolavali demona ktory už bol v tej žene???zrodenie by malo byt otom ako vyvolali toho demona ktoreho spominaju v prvom diely…čize v druhom diely akurat ukazali ako vznikla ta babika a nie ako vznikol ten demon…nieje to uplne domyslene ale je to dobre…a ten knaz ktory bol v 1. aj 2. časti bol ten isty a kedze v druhej na konci drzal tu babiku a potom akoze o 12 rojov v 1 diely bol ten isty vobec nezmeneny a vobrc o nej nic nevedel???