Módny dizajnér, stylista a poradca v oblasti módy. To všetko sa skrýva v jednej osobe talentovaného Lukáša Cuninku, ktorý má za sebou už množstvo zaujímavých úspechov a veľa atraktívnych plánov pred sebou. Lukáš, ktorý obliekal už nie jednu známu tvár nám prezradil, ktorej chyby sa najčastejšie pri obliekaní dopúšťame. Aké boli jeho začiatky a aké sú aktuálne trendy prebiehajúcej sezóny? Nielen to, ale i množstvo zaujímavých informácií z profesionálneho i osobného života mladého dizajnéra Lukáša Cuninku sa dočítate v exkluzívnom rozhovore len pre M magazín.sk

Takto sa obliekajú Slováci!!! Mladý slovenský dizajnér a stylista Lukáš Cuninka prezradil, akej chyby v obliekaní sa najčastejšie dopúšťame!

Lukáš, už niekoľko rokov pôsobíš v módnom svete na profesionálnej úrovni. Kedy ťa móda oslovila a prečo si sa rozhodol vydať sa práve touto cestou?

Móda ma baví prakticky celý život. Už od mlada som sledoval módne trendy u nás aj v zahraničí. Najviac ma oslovila asi v 15-tich rokoch, keď som ako teenager začal sám nakupovať. Strávil som v obchodoch hodiny (smiech), len aby som vyzeral dobre a vybral si tie najlepšie kúsky. Nie nadarmo sa hovorí: „šaty robia človeka“. Módnou cestou som sa naplno rozhodol ísť, keď som skončil s futbalom, ktorý som hrával od 6 rokov do 23 v klube Spartak Trnava. S futbalom mi to nevyšlo, tak som si povedal: „skúsim niečo nové, čo ma prakticky baví celý život“, a to je móda (úsmev).

Módny dizajnér, stylista, či módny poradca. Dá sa povedať, že v oblasti módy si  veľkým talentom. Ako by si popísal svoje začiatky? Ktorej oblasti si sa začal venovať prvotne?

Začalo sa to tým, že mi jedna nemenovaná slovenská modelka vytvorila nickname na Instagrame, aby som sem pridával svoje fotografie. Vraj Facebook je už dávno za zenitom (smiech). Začiatky boli naozaj ťažké. Kamaráti ma odsudzovali, smiali sa mi, že čo ma to vlastne napadlo robiť niečo také … Dovolím si povedať, že niektorí to stále nechápu, keď sa chlap o seba stará a baví ho móda.

Najskôr som ako módny blogger začal pridávať fotografie s outfitmi, hodiny som strávil fotením s oblečením (smiech) a to mi prakticky dopomohlo ku všetkému, čo teraz robím. Tak som sa dostal do povedomia ľudí, ktorí ma začali oslovovať na spoluprácu.

Sme malá krajina, ktorá má však aj napriek tomu svoje špecifiká. Ako by si popísal slovenskú módnu scénu? Čo by si na nej vyzdvihol a čo naopak zmenil?

Na Slovensku máme veľa šikovných módnych dizajnérov, ktorí sa dokážu presadiť už aj v zahraničí a to nielen svojou jedinečnosťou, ale i svojimi módnymi kúskami.

Určite by som vyzdvihol to, že sa nebojím, resp. nebojíme (aj ostatní dizajnéri) ísť do kúskov, ktoré sú extravagantné tak ako u nás, tak aj v zahraničí.

Čo by som zmenil? … budem nadväzovať na predchádzajúcu odpoveď, no trošku z iného pohľadu. Niektoré kúsky sú extravagantné až príliš a nenositeľné pre našu krajinu. Vždy hovorím, že sa musíme prispôsobiť krajine, v ktorej žijeme, lebo my Slováci sa bojíme dať si na seba niečo iné, čo sa v zahraničí bežne nosí.

Okrem vytvárania štýlových módnych kúskov si tiež skvelý stylista. Kto každý môže využiť tvoje služby? Pýtajú si od teba ako stylistu rady skôr dámy alebo páni?

Moje služby môže využiť prakticky každý, kto bude mať záujem. V drvivej väčšine si odo mňa pýtajú rady dámy. Povedzme si úprimne – ženy oveľa viac nakupujú, dbajú o seba, o svoj vzhľad. Samozrejme, tým nechcem uraziť pánov, ale viac sú moje služby žiadané od dám ako od pánov. Páni mi skôr píšu prostredníctvom sociálnych sietí, že potrebujú poradiť s oblečením – či sa im to hodí, či je to vhodné a podobne. Sú skôr hanbliví u nás na Slovensku a boja sa dať niečo iné/nové na seba ako dámy, ktoré sa neboja dať na seba aj niečo extravagantné a rozhodne sa neboja vytŕčať z davu.

Jeseň máme v plnom prúde a zimné obdobie je tu čo nevidieť. Čo je podľa teba absolútnym hitom tejto sezóny?

Budem hovoriť za seba. Samozrejme, môže mi niekto aj oponovať, ale každý má vždy svoj vlastný názor a v žiadnom prípade ho nikomu a nikdy neberiem. Hitom sú kárované módne kúsky, tartanový vzor, kožušiny, naspäť sa vracajú gepardie vzory, teddy bear kabáty alebo dlhý kožušinový oversize kabát … Celkovo je to určite oversize style.

Každý z nás je v kútiku duše milovníkom rozprávok. Ak by bolo v tvojej moci vrátiť čas, čo by si vo svojom živote urobil ináč?

Ťažká otázka, ale asi by som odišiel do zahraničia hneď po skončení štúdia na škole. Konkrétne do Milána, ktoré milujem a skúsil by som život tam. Ale ako sa hovorí „nikdy nehovor nikdy“.

Ktorú chybu v obliekaní pozoruješ počas tvojej praxe najčastejšie?

Najčastejšie si všímam to, že ľudia príliš kopírujú samých seba. Nie každému pristane to isté, čo nosí niekto druhý a to je najväčšia chyba, ktorú ľudia robia. Každý by mal byť sám sebou. A to vždy.

Každý národ má štýl obliekania, ktorý ho vystihuje. Ako by si popísal obliekanie Slovákov v porovnaní s inými krajinami?

My Slováci sa bojíme iných vecí a sme strašne konzervatívny národ oproti iným krajinám. Bojíme sa všetkého extravagantného, čo by len trošku vyčnievalo z davu. A preto sme veľmi pozadu oproti iným krajinám, v ktorých sú niektoré zásady obliekania úplne bežné.

 

Každý z nás má svoje osobné či profesionálne ciele. Aké sú tvoje plány do budúcna?

Rád by som vydal kolekciu vytvorenú pod vlastným menom: Lukáš Cuninka, na ktorej aj momentálne pracujem. A tiež by som raz určite chcel mať kamenný obchod, aby som sa presadil ešte viac ako stylista u nás na Slovensku, a aby sa darilo značke TheGclothing ako doteraz.

Máš svoje životné motto ktorým sa riadiš?

„Všetko sa dá, len človek musí chcieť.“

Za rozhovor ďakujeme mladému slovenskému dizajnérovi a stylistovi Lukášovi Cuninkovi

Pridaj komentár