Prírodné rastlinné oleje sa používajú celé tisícročia naprieč celým svetom. Už staré civilizácie vedeli oceniť ich pozitívne účinky. Používali ich na ochranu, hydratáciu a najmä výživu pokožky. Prírodné oleje sú vynikajúcim prirodzeným zdrojom esenciálnych mastných kyselín, vitamínov, minerálov, či antioxidantov.

Viete, ktoré štyri prírodné oleje patria vďaka svojim účinkom v kozmetike medzi tie najpoužívanejšie?

Olivový olej – zelené zlato

Olivový olej je pre ľudskú pokožku doslova zázračný. V Stredomorí nazývaný ako zelené zlato, sa olivový olej stal súčasťou rituálov krásy už od staroveku. Ukrýva v sebe cenné látky, je bohatým zdrojom vitamínu E a mastných kyselín, ktoré účinne chránia, vyživujú a hydratujú pleť.

Inlight Bio detský olej do kúpeľa, s levanduľovým olejom, biorganica,sk

Zloženie mastných kyselín je veľmi podobné ľudskému mazu a preto je vhodný pre suchú pokožku, pokožku so sklonom k zapáleniu, alergickú pokožku, podráždenú, poranenú alebo inak poškodenú pokožku. Vitamín E zase podporuje elasticitu pokožky, vyhladzuje vrásky a zvyšuje jej odolnosť. Hodí sa obzvlášť pre suchú a citlivú pleť a osvedčil sa aj na ošetrovanie pokožky postihnutej ekzémom. Pokožku premastí, hydratuje a vyživí a pokožka po ňom ostane hebká, jemná a hladká.

Luxusný mandľový olej

Mandľový olej patrí medzi tie najluxusnejšie oleje. Používali ho už lekári v starovekej Číne, Egypte a Indii pre ošetrovanie suchej, drsnej a podráždenej pokožky. Obsahuje totiž lipidy, ktoré posilňujú jej obrannú funkciu. Preto ho aj dnes používame v kozmetike a v prípravkoch, ktoré ošetrujú pleť. Nespôsobuje alergické reakcie, obsahuje množstvo dôležitých minerálov ako je vápnik, draslík a horčík, nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny A a E.

Inlight Bio pleťový olej pre mužov s olivovým olejom, biorganica.sk

Intenzívne sa stará o suchú a citlivú pokožku celého tela a chráni ju pred dehydratáciou. Mandľový olej je vhodný pre všetky typy pokožky – od suchej, cez citlivú so sklonom k začervenaniu, až po zrelú a detskú pokožku. Môžete ho pokojne použiť aj na pleť namiesto pleťového krému. Vďaka vysokému podielu vitamínu E zjemňuje vrásky a navracia pleti mladosť. Pleť je po použití mandľového oleja vypnutá, hebkejšia a mladšia. Je výborným pomocníkom aj na spálenú pokožku či na podráždenú pokožku po holení, pretože má silné upokojujúce účinky a dokáže utíšiť svrbenie. Ak máte podráždenú pleť, mandľový olej jej určite pomôže.

Všestranný jojobový olej

Jojobový olej je malý zázrak, ktorý používali už Indiáni, hlavne indiánske ženy, na hojenie rán a jaziev po pôrode. Tento olej patrí medzi najkvalitnejšie a najvšestrannejšie oleje pri starostlivosti o pokožku, tela a vlasov. Obsahuje vitamín E, ktorý prispieva k ochrane kožných buniek a jeho protizápalový účinok je ideálny na ošetrenie pleti s akné, na hojenie rán a jaziev a vyhladenie pleti.

Inlight Bio denný olej na tvár s jojobovým olejom, biorganica.sk

Zmierňuje začervenanie a výrazne pomáha pri pigmentových škvrnách. Jojobový olej má taktiež silné dezinfekčné aj protizápalové vlastnosti a je účinný pri liečbe mnohých kožných ochorení. Vyskúšať by ho mali osoby, ktoré trápia aj ekzémy. Skrýva v sebe nenasýtené mastné kyseliny, minerálne látky a aj stopové prvky, dokonca má prirodzený UV filter 2 – 4. Jojobový olej môžeme zaradiť medzi najkvalitnejšie oleje, ktoré majú zároveň všestranné použitie pri starostlivosti o pokožku, vlasy a aj nechty.

Liečivý levanduľový olej

Levanduľový olej je považovaný za jeden z najvšestrannejších a najbezpečnejších olejov. Má veľa prospešných účinkov a je vhodný aj pre deti a dospelých. Jeho priaznivé účinky objavili ľudia už pred viac ako 2500 rokmi. Vďaka tomu, že patrí medzi silné antioxidanty a zároveň má antimikrobiálne a upokojujúce vlastnosti, je levanduľový olej využívaný ako v kozmetike, tak aj vo farmakológii. Už stáročia sa používa na prevenciu rôznych infekcií a v boji proti bakteriálnym a plesňovým ochoreniam.

Inlight Bio telový olej s arnikou, levanduľovým, jojobovým a olivovým olejom, biorganica.sk

Vďaka týmto schopnostiam urýchľuje levanduľový olej hojenie popálenín, škrabancov a rôznych rán. Priaznivé účinky levanduľového oleja sa preukázali aj pri bolestiach kĺbov, na alergické reakcie, akné a starecké škvrny. Ďalším problémom, ktorý levanduľový olej môže vyriešiť, je nespavosť. Jeho sedatívne a upokojujúce vlastnosti skvalitňujú spánok a liečia tak aj samotnú nespavosť.

FOTO: BiOrganica.sk, pinterest.com

Pridaj komentár