Skúšky, zápočty či rôzne písomky sú pre väčšinu študentov spojené so stresom. Ten môže byť v rozumnej miere dobrým pomocníkom. Pokiaľ je ho ale príliš, vyhlási v organizme stav „bojovej pohotovosti“ a vyvolá rad nežiaducich reakcií. Medzi najčastejšie patria bolesti brucha, hnačky alebo nafukovanie.

Stres zo skúšok útočí na naše trávenie! Ako mu čo najefektívnejšie predísť?

Aj keď ide o zdanlivo banálne zdravotné komplikácie, ktoré čas od času potrápia každého z nás, môže sa stať, že opakovaný stres spustí reťazec nepríjemných príznakov, ktoré dospejú až do štádia prepuknutia nejakej choroby, ako je napríklad syndróm dráždivého hrubého čreva (známy tiež pod skratkou IBS – Irritable Bowel Syndrome). Asi 15 % ľudí prežíva podobné nepríjemnosti až niekoľkokrát do týždňa.

Základom je správna diagnóza

„Pre syndróm dráždivého hrubého čreva sú typické bolesti brucha sprevádzané problémami s vyprázdňovaním stolice – zápchou alebo hnačkou. Častým problémom býva tiež nafukovanie a pocit brušného diskomfortu. Napriek tomu, že ide o problém veľmi častý, nejde o závažné ochorenie. Pokiaľ je diagnóza stanovená správne, nie sú títo pacienti ohrození vo zvýšenej miere ani rakovinou hrubého čreva, ani iným závažným ochorením,“ hovorí gastroenterológ MUDr. Jozef Klucho. Každodenný život s touto diagnózou však nie je vôbec jednoduchý a pacienti musia prekonávať radu nepríjemných prekážok.

Neriskujte depresiu a zverte sa

Syndróm dráždivého hrubého čreva môže byť navyše spojený s chronickou únavou, poruchami spánku, bolesťami hlavy, svalov a chrbta alebo výkyvmi nálad – a to všetko choroba ešte viac zhoršuje. Ako sa dostať von zo začarovaného kruhu? V prvom rade odložte hanbu bokom a zájdite k lekárovi. K tomu sa bohužiaľ odhodlá iba tretina pacientov. Mnoho chorých svoje problémy tají, dokonca aj pred rodinou a najbližšími priateľmi. Tým sa ale problém nevyrieši, práve naopak. Pacient zostane so svojou chorobou sám, v úplnej izolácii a odtiaľ je už iba krôčik k depresiám.

Chcete mať jasno? Otestujte sa!

Pokiaľ stále ešte váhate, či vaše zažívacie problémy nie sú len banalitou, s ktorou nemá zmysel „obťažovať“ lekára, otestujte sa. Ak odpoviete na nasledujúce otázky dvakrát či viackrát ÁNO, potom je pravdepodobné, že trpíte syndrómom dráždivého hrubého čreva.

  • Mávate bolesti brucha minimálne trikrát do mesiace?
  • Sú tieto bolesti spojené s jedným z ďalších príznakov, ako je zápcha, nafukovanie či hnačka?
  • Opakujú sa tieto problémy dlhšie než 3 mesiace?
  • Stáva sa vám, že kvôli zažívacím problémom musíte prerušiť svoje plány alebo pozmeniť svoj denný režim?
  • Zhoršujú sa tieto problémy v období stresu?

Aby ste mali naozaj istotu, vyplňte si ešte podrobnejší test na cojeibs.sk. Zodpovedanie 12 otázok vám zaberie len niekoľko minút a hneď budete mať vo veci jasno. Pokiaľ je výsledok testu pozitívny, je treba čo najskôr začať s liečbou.

Syndróm dráždivého hrubého čreva sa podľa príznakov delí na 3 typy, pričom pri každom z nich je potrebné zvoliť iné režimové opatrenia:

  1. a) IBS sprevádzané hnačkami – k zmierneniu príznakov prispieva úprava jedálneho lístka a probiotická liečba doplnená o probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii;
  2. b) IBS sprevádzané zápchou – v tomto prípade je dôležitý nie len príjem probiotík, ale tiež vlákniny;
  3. c) IBS zmiešaného typu (striedanie zápchy a hnačky) sprevádzané nafukovaním – riešením je zodpovedajúca úprava jedálneho lístka, probiotiká a užívanie tráviacich enzýmov.

2 KOMENTÁRE

  1. najhoršie je, že ono to ovplyvňuje už aj malé deti. Mám doma školáčku na prvom stupni a tiež pri stresoch v škole hnačky, bolesti bruška… Nám zaberajú probiotiká s kvasinkou, tak dúfam, že sa to s príchodom ďalších školských povinností vo vyšších ročníkoch nezhorší.

Pridaj komentár