Stravovať sa zdravo a chutne sa niekedy môže zdať skutočne náročné. V lete na nás číhajú nástrahy vo forme kalorických zmrzlín, nezdravých rýchlych občerstvení a nepravidelného stravovania. Ak budete dodržiavať týchto 5 zásad, o svoje zdravie sa báť nemusíte.

Hlavným kľúčom k tajomstvu zdravého stravovania je skonzumovať toľko kalórií, koľko aj vydáme. Tým zachováme v rovnováhe príjem a výdaj energie nášho tela. Ak zjeme viac, priberáme. Ak menej, chudneme. Strava by mala byť rozmanitá a mala by obsahovať dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny. Muži by mali denne prijať 2500 a ženy 2000 kalórií.

1. Uprednostňujte jedlá s vysokým obsahom vlákniny

Múčne a škrobovité jedlá by mali tvoriť len 1/3 stravy. Sem sa radia zemiaky, chlieb, ryža, cestoviny či cereálie. Vyberajte si radšej potraviny s vysokým obsahom vlákniny, prípadne v celozrnnej verzii. Kúpite ich vo väčšine obchodných reťazcov, ako sú napríklad Billa či Coop Jednota.

2. Jedzte veľa ovocia a zeleniny

Odborníci na výživu odporúčajú denne zjesť 5 porcií ovocia a zeleniny. Môžu byť čerstvé, zamrazené, sterilizované, sušené či odšťavené. V prípade pitia štiav sa neodporúča prekročiť jeden pohár denne, keďže obsahujú veľa cukru. Skonzumovať 5 porcií nie je také náročné, ako sa môže zdať. Jedávate na raňajky ovsené vločky? Pridajte do nich banán! Obľubujete si v práci niečo drobné zahryznúť? Dajte si ovocie! Ak sa obávate, že takýto štýl stravovania si nemôžete dovoliť, ste na omyle. Stačí si prelistovať Billa leták na budúci týždeň a nájdete tu širokú ponuku ovocia a zeleniny v akcii.

3. Pridajte do jedálnička ryby

Ryby sú výborným zdrojom proteínov, vitamínov a minerálov. Za týždeň sa odporúča zjesť dve porcie rýb. Ich širokú ponuku za zvýhodnené ceny teraz nájdete v letáku Kaufland.

4. Znížte príjem cukru

Cukor na nás číha na každom rohu. V sladených nápojoch, cereáliách, koláčoch, keksoch, ochutených jogurtoch, ba dokonca aj v alkoholických nápojoch. Čítajte si zloženie výrobkov a zaujímajte sa o to, koľko cukru denne skonzumujete. Potraviny s podielom cukru 22,5 g na 100 g majú vysoký obsah cukru, kým potraviny s podielom 5 g cukru na 100 g majú nízky obsah cukru. Pozrite si Jednota leták a vyberte si chutné potraviny s menším podielom cukru.

5. Menej soľte

Deti od 11 rokov a dospelí by mali denne prijať maximálne 6 g soli (jedna čajová lyžička). Nadmerné solenie zvyšuje krvný tlak a s ním prichádza vyššie riziko srdcovocievnych ochorení. Ak si jedlo vedome nesolíte, stále to neznamená, že jete málo soli. Až ¾ množstva soli, ktoré denne skonzumujeme, sa nachádza v kúpených potravinách, ako je chlieb, párky či šunka. Čítajte si zloženie potravín – viac ako 1,5 g soli na 100 g znamená, že v nich je vysoký obsah soli.

Ak sa obávate, že vám ponuky rôznych letákov uniknú, siahnite po aplikácii Kimbino. Kimbino robí veci inak – je ekologické a namiesto tlačených letákov na svojich stránkach združuje on-line letáky mnohých obchodov. Vďaka Kimbinu budete mať obchody vo vrecku.

Pridaj komentár