Blížia sa Vianoce a spolu s nimi aj prípravy na sviatočnú večeru. Každá domácnosť má svoje zaužívané zvyky, obľúbené jedlá, dlhoročné tradície. Túžite po niečom novom? To môže prísť v podobe dekorácie, nového chodu štedrovečerného menu alebo symbolov našich predkov. Prečítajte si naše nápady.

Vianočná výzdoba

Tou najdôležitejšou charakteristikou štedrovečerného stola by mala byť bohatosť na dobré jedlá a nápoje. Súhlasíme, na druhej strane obrovskú dôležitosť prisudzujeme aj estetickým aspektom. Pozvite svoju rodinu k večeri tak, aby sviatok bol vnímateľný cez všetky zmysly – nielen cez chuť a čuch.

S plánovaním výzdoby začnite už niekoľko dní pred Vianocami. Samozrejme, je nám jasné, že v tomto období má každý veľa starostí a na „takéto maličkosti“ nezostáva veľa času. No ak to tento krok nezanedbáte, dosiahnete tým práve to, že 24. decembra na sviatočnú dekoráciu stola miniete už len zopár krátkych minút. Najviac vám pomôže internet. Najprv hľadajte inšpirácie. Potom zhodnoťte, ktorý z vybraných dizajnov je pre vás ten najlepší zodpovedaním nasledovných otázok:

  1. Bude sa hodiť do vašej kuchyne/jedálne?
  2. Je daný dizajn praktický alebo vám pri večeri bude skôr zavadzať?
  3. Koľko peňazí a energie budete musieť do danej dekorácie investovať?
  4. Je výzdoba trvalá alebo ju po večeri budete musieť odstrániť?

K 3. bodu máme pre vás jedno užitočné odporúčanie. Ak vianočné dekorácie chcete nakúpiť rýchlo, jednoducho a za rozumnú cenu, navštívte internetový portál heliumking.sk. Nájdete tu širokú ponuku výzdob a zábavných dekorácií. Každý si tu nájde to svoje, či už preferuje minimalizmus alebo extravaganciu.

Symboly našich predkov

Nemusíte byť fanúšikom tradícií, aby ste sa na čas vianočnej večere vrátili k zvyklostiam našich predkov. Tie môžu byť niečím novým, oživením spoločného rodinného sviatkovania aktivitami a jedlami, ktoré ste doteraz nemávali. Ak náhodou nasledovné 3 potraviny majú svoje ctené miesta na štedrovečernom stole aj u vás, teraz sa dozviete, čo presne symbolizujú.

Jablko

Kedysi z vianočného stola nemohlo chýbať jablko. Malo dokonca ústrednú rolu v rámci sviatočných zvyklostí. Možno aj vy začínate večeru rozkrojením tohto ovocia alebo si to pamätáte z detstva. Viete ale, čo vlastne symbolizuje? Podľa ľudových obyčajov ide o posilnenie rodinnej súdržnosti aj na ďalší rok. Ak sa vám táto myšlienka páči, tento rok pred vianočnou večerou poproste hlavu rodiny, aby rozkrojil jablko na toľko častí, koľko členov má vaša rodina. Každý potom dostane svoj kúsok šťavnatého zdravia a dopraje si ho ako predjedlo.

Med

Pre mnohých je med nevyhnutnou položkou domácej lekárničky. Jeho pozitívne účinky na zdravie poznali už aj naši predkovia a pri vianočnom stole ho konzumovali práve pre symboliku prevencie chorôb. V niektorých rodinách sa k sladkej maškrte pridal aj cesnak, v iných sa jedol s oblátkou.

Pri tomto zvyku by sme radi spomenuli aj dodnes obľúbené vianočné maškrty: medovníky. To nevieme, či ich prítomnosť má nejaký hlbší význam a či niečo symbolizujú. Avšak to vám vieme s istotou povedať, že v minulosti nebol cukor tak bežne dostupným tovarom ako dnes. Nahrádzal sa medom a keďže toho bolo dosť, medovníky sa stali hlavnými hviezdami na tácňach so sladkosťami na akýchkoľvek oslavách a počas všetkých sviatkov.

Ryba

Mnohí sú presvedčení o tom, že ryba je symbolom bohatstva kvôli šupinám pripomínajúcim mince. Navyše, okrem peňazí by mala rodine priniesť aj určitú agilnosť a výkonnosť, pretože sa pohybuje rýchlo a šikovne. Áno, za dodnes veľmi živou slovenskou tradíciou vianočného kapra stoja aj tieto myšlienky. No úplná pravda sa skrýva v náboženských presvedčeniach.

Advent bol kedysi nielen obdobím očakávania, ale aj pôstu. Mastné jedlá, ťažké potraviny a mäso sa od prvej adventnej nedele až do 25. decembra na stôl nedostali. Okrem ryby. Bola jediná mäsitá strava, ktorá mala pred Vianocami zelenú. A keďže pôst trval ešte aj 24. decembra, servírovala sa aj ako hlavný chod sviatočnej večere.

Alkohol len kvalitný

O tom, či sa to dá považovať za správne, dnes nebudeme diskutovať. Faktom však je, že v našej kultúre má alkohol svoje miesto na každej oslave. Dbajte na to, aby vianočnú večeru nepokazil bolehlav z menejhodnotných nápojov alebo ich miešania. Práve naopak. Pravé kvalitné červené víno má pozdvihnúť gastronomický zážitok na vyššiu úroveň. Nakupujte u overeného predajcu, akým je aj primitivo.sk. Pri návšteve tohto internetového obchodu budete mať pocit, ako keby ste sa nachádzali na gurmánskej výstave s rôznymi dobrotami vhodnými aj na vianočnú večeru a dokonca pokojne aj ako vianočné darčeky.

Ak už sme sa vyššie rozprávali o pôvode vianočných zvykov, prezradíme vám aj to, čo symbolizuje červené víno. Tiež ho treba hľadať v náboženstve. Hovorí sa, že prvá vec, ktorú Noe po opustení archy spravil, bolo zasadenie viniče. Na základe tohto príbehu červené víno predstavuje plodnosť.

FOTO: freepik.com

Pridaj komentár