Cestovanie v čase za umením? Aj taká je vianočná nádielka bratislavskej TOTO! je galéria, ktorá si pre fanúšikov nielen kvalitnej ilustrácie, ale i pútavého komiksu, pripravila niečo skutočne špeciálne. Príďte nahliadnuť na Príbehy v bublinách a zaspomínajte si na časy, kedy ste ich držali v rukách a nevedeli ste sa dočkať, čo nové objavíte na ďalších stránkach. A tí mladší možno objavia to, čo im doteraz v ich knižniciach, zásuvkách či poličkách chýbalo.

Komiks je veru zvláštny formát … príbehy ostrúhané do pár krátkych, úplne jednoduchých viet, aby sa zmestili do bublín. Razantné, popisné, často schematické kreslenie. Stojí si niekde na okraji umeleckej scény, obchádzaný teoretikmi ako niečo „menej vznešené“, vhodné tak maximálne do kategórie spotrebného umenia, medzi remeslá. Patrí vôbec komiks do galérie?

Výstava Príbehy v bublinách sa neskladala vôbec ľahko. A čo ste možno o rannom slovenskom komikse nevedeli? Stránkam časopisov Roháč, Elektrón, Zenit, Smena na nedeľu, Kamarát a ďalším, možno vyčítať veľa: občas naivné štylizácie, opakujúce sa vzorce príbehov, produkciu ako podľa šablóny, kresliarsky balans často až na hrane gýča.

Aj samotní autori sa ošívali: „Fakt to chcete? Veď to boli také blbiny popri inej robote.” Alebo: „Jednu stranu som musel nakresliť za 24 hodín, a tak to aj vyzeralo, keď sa na to dnes pozerám.”, či „Viete, my sme to ani veľmi nemali skadiaľ odkukať: v 80-tkach sme sa tak maximálne niekde na burzách dostali k francúzskemu PIF-u a pár sci-fi, ale skutočný vývoj nás obišiel.”

Ako je však možné, že aj napriek tomu mal slovenský komiks medzi 70. – 90. rokmi minulého storočia toľko fanúšikov? Nuž, z tých príbehov išla (a dodnes ide) zvláštna energia a divokosť. Doslova cítiť, že bol tvorený s chuťou, že sa presne triafal do prežívania svojho čitateľa.

Bez toho, aby ich autori neboli výborní a zruční kresliari, by žáner, zahnaný do kúta na malom domácom ihrisku, deformovaný mentálnou pustatinou času, v ktorom vznikal, nebol zanechal takú výraznú stopu v ich hlavách, to: „Ja si to pamätám! Ja som to kedysi čítal!“

Preto stojí za to prísť sa pozrieť na výstavu Príbehy v bublinách a priblížiť sa k originálom a skúmať „ako“ vlastne „tie“ komiksy vznikali. Výstavu Príbehy v bublinách  si môžete pozrieť v TOTO! je galéria na Moskovskej ul. 29 v Bratislave od 5. decembra 2019 (od 18:00 hod.) do 30. januára 2020.

Hlavný partner a výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnerom výstavy je Slovenské múzeum dizajnu — Slovenské centrum dizajnu v Bratislave.

Pridaj komentár