Skončili ste školu a čaká vás vaše prvé zamestnanie? Alebo ste už príliš dlho v jednej práci a cítite, že prišiel čas na zmenu? V oboch prípadoch vás bude čakať pracovný pohovor. Ten so sebou zvyčajne prináša stres a nepríjemný pocit. Hrajte na istotu a nastavte svoju myseľ na to, že dané miesto dostanete práve vy.

Sú doplnky dôležité?

Čo môže byť rovnako stresujúce ako samotný pohovor? Výber oblečenia a doplnkov. Prvý dojem vie spraviť viac, než si myslíte. Hoci sú pri pracovnom pohovore oveľa dôležitejšie vaše schopnosti a vedomosti, je to práve zovňajšok, ktorý si osoba vedúca pohovor všimne ako prvý. Nenechajte teda nič na náhodu.

Doplnky, ako napríklad šperky, hodinky alebo opasky, sú kľúčové. Neradno ich podceňovať.Ak by ste si mali vybrať len jednu z týchto možností, vždy stavte na hodinky.Budú pôsobiť seriózne, luxusne a zároveň budete mať prehľad o tom, ako dlho rozprávate.

Čo si obliecť na seba?

Nápady pre mužov

1.               Formálne oblečenie

Sako je úplným základom. Mali by ste si obliecť sako, ktoré vám dobre sedí, najlepšie v tmavých farbách. Biela alebo iná svetlá košeľa s dlhým rukávom sú tiež veľmi žiaduce. Farba kravaty je na vás, avšak vyhnite sa príliš zúrivým odtieňom a vzorom. Najlepšie spravíte, ak sa vyvarujete motýlikom.

FOTO: fizkes/Shutterstock.com

Ak ku saku doplníte ešte elegantné hodinky Seiko, môžete si byť istí, že budete pôsobiť viac ako profesionálne. Hodinky využijete nielen ako módny doplnok, ale aj na rýchle zistenie času. Budete vedieť, koľko času do konca pohovoru ostáva.

2.               Neformálne oblečenie

Ak to povaha povolania, resp. firemný dress code dovoľuje, nemusíte vyťahovať sako. Stačiť vám bude obľúbená košeľa a nohavice. Vyhnite sa starým a obnoseným veciam. Hoci ide o neformálne oblečenie, stále musí byť vidieť, že to myslíte s pohovorom vážne. Rifle nie sú dobrým nápadom.

Nezabudnite na hodinky, ktoré dodávajú tú správnu dávku šmrncu. Nemusia byť striktne s čiernym remienkom, môžete zvoliť napríklad hnedý kožený.

Nápady pre ženy

1.               Formálne oblečenie

Ak vás čaká pohovor vo firme, o ktorej dopredu viete, že vyžaduje určitý dress code, je dôležité obliecť sa aspoň trochu formálnejšie ako zvyčajne. Na výber máte dve možnosti:

  • skombinujte šaty/sukňu

Pri šatách alebo sukni voľte tmavšie odtiene až čiernu. Budete pôsobiť serióznejšie. Seriózna by mala byť aj dĺžka sukne – mala by siahať pod úroveň kolien. Vždy by ste si mali obliecť aj silonky alebo pančušky, uistite sa však, že ich nemáte na žiadnom mieste roztrhnuté.

FOTO: Doucefleur/Shutterstock.com

Nezabudnite na hodinky. Môžete si zvoliť napríklad výrazné hodinky Police, ktoré oblečenie pekne doplnia.

  • skombinujte nohavice

Nohavice by mali byť obdobne tmavej farby, žiadne rifle. Najlepšou možnosťou je zvoliť kostýmový set. Blúzka by nemala byť výrazná, extravagantná či priesvitná. Topánky môžete zvoliť na opätku alebo bez. Je to na vás. Záleží na tom, či viete kráčať sebaisto aj v opätkoch. Ak nie, nie je žiadnou hanbou obuť si baleríny alebo inú slušnú obuv.

Hodinky doplnia celý váš vzhľad a pôsobiť budete ako skutočný profesionál. Preto si ich určite nezabudnite vziať na ruku.

2.              Neformálne oblečenie

Neformálne oblečenie neznamená, že si môžete obliecť čokoľvek, avšak oblečenie nemusí byť striktne formálne. Ide najmä o pracovné miesta, kde nie je žiadny dress code. Opäť si môžete vybrať šaty, tentokrát môžu byť aj v svetlých, avšak neutrálnych farbách. Pri nohaviciach a sukniach nie je košeľa, resp. blúzka podmienkou. Ak je vonku chladno, môžete zvoliť elegantný rolák.

Aj k neformálnemu oblečeniu sa vám hodia hodinky. Opäť nemusia byť nevyhnutne čierne. Vyberte si model s kovovým alebo koženým remienkom. Ciferník môže byť aj v svetlých farbách.

Pridaj komentár