Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) rozhodla, že spomedzi 16 prihlásených filmov, sa slovenským národným kandidátom na prestížnu cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film, stane film Správa od režiséra Petra Bebjaka.

„Mám z toho veľkú radosť a som naozaj poctený, že môžeme náš film o jednom z najväčších hrdinstiev druhej svetovej vojny, odprezentovať americkej filmovej akadémii. Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba si takúto poctu zaslúžia,” reagoval na toto rozhodnutie režisér Peter Bebjak.

Film Správa, nakrútený podľa knihy Alfréda Wetzlera „Čo Dante nevidel“, stvárňuje príbeh dvoch mladých slovenských židov, Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Autentickosť príbehu o pekle, ktoré sa tam dialo a o správe, ktorej zverejnenie pomohlo zachrániť životy státisícov ľudí, dokresľuje medzinárodné herecké obsadenie. Hlavnú úlohu stvárnil jeden z najobľúbenejších hercov mladej generácie Noel Czuczor. Spolu s ním sa v snímke objavia úspešný filmový, televízny a divadelný herec John Hannah a študent herectva Peter Ondrejička, pre ktorého ide o prvú veľkú filmovú rolu. Popri slovenských umelcoch a britskej hviezde, účinkujú vo filme režiséra Bebjaka i herci z Česka, Poľska a Nemecka.

Peter Bebjak je verejnosti známy ako režisér úspešného slovenského filmu Čiara, za ktorý získal Kryštálový glóbus na MFF Karlovy Vary 2017, ako aj viacerých úspešných televíznych seriálov Za sklom, Dr. Ludsky, Mesto tieňov, Odsúdené, Kriminálka Anděl, Specialisté a Mordparta, ktoré nakrúcal pre slovenské a české televízie.

Americká Akadémia filmových umení a vied vyhlási nominácie 93. ročníka udeľovania Oscarov 15. marca 2021. Prestížne ceny rozdajú 25. apríla 2021 v hollywoodskom Dolby Theatre v Los Angeles.

Foto: DNA Production

Zoznam filmov zaradených do hlasovania o národného nominanta na Oscara, podľa dátumu premiéry:

Hluché dni, r. Pavol Pekarčík

Cesta do nemožna, r. Noro Držiak

Amnestie, r. Jonáš Karásek

Volanie, r. Erik Praus

Osamelí bežci: Ideme ďalej!, r. Martin Repka

Voda čo ma drží nad vodou, r. Tomáš Magnusek

Sviňa, r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann

Tempos, r. Nazarij Kľujev, Roman Kelemen, Maxim Kľujev

HoKEjový sen, r. Marek Vaňous

Letní rebeli, r. Martina Saková

FREM, r. Viera Čákányová

Králi videa, r. Lukáč Bulava

Milan Sládek, r. Martin Šulík

Alchymická pec, r. Jan Daňhel, Adam Oľha

Služobníci, r. Ivan Ostrochovský

Správa, r. Peter Bebjak

Pridaj komentár