Zmiešané bojové umenia, známe pod skratkou MMA (Mixed Martial Arts) je plne kontaktný bojový šport bez využitia zbraní, ktorý umožňuje údery či chvaty, boj v stoji i na zemi. MMA spájajú rôzne techniky iných bojových športov a bojových umení. Aj keď Slovensko nie je krajinou, pre ktorú sú bojové športy tradičnými, zažívame u nás v posledných rokoch zvýšenie popularity MMA, ako i zrod mnohých talentov. Skutočnosť, že aj napriek nie najideálnejším podmienkam pre rozvoj týchto športov na Slovensku, sa dajú dosiahnuť nie malé úspechy, nám priblížili tí najkompetentnejší a to samotní športovci, ktorých mená sa v našich geografických šírkach stávajú čoraz zvučnejšími. Nielen to, ale i množstvo zaujímavostí z tejto športovej oblasti nám v exkluzívnych rozhovoroch len pre M magazín.sk prezradili talentovaní borci Michal Zátorský, Miroslav Štrbák a Gábor Boráros.

Šport je pre nich viac, ako by si mnohí mysleli! Hviezdy slovenskej MMA scény vkladajú do každého zápasu nielen svoju silu, ale i srdce!!!

Michal Zátorský

Aj napriek svojmu mladému veku, má na svojom konte už niekoľko zaujímavých úspechov a trofejí v oblasti boxu. 12-násobný šampión a slovenský reprezentant v boxe, patrí svojimi dosiahnutými výsledkami k najúspešnejším reprezentantom SR v boxe. V kategórii juniorov vyhral viacero svetových turnajov a umiestnil sa na piatom mieste na MS v Arménsku.

V súťaži seniorov pokračuje vo výborných výsledkoch, čoho dôkazom je aj bronzová medaila na ME mužov v Bulharsku 2014. Na Slovensku Michal Zátorský svojimi výkonmi dominuje, čoho dôkazom je aj zisk dvanástich titulov majstra SR. Je zaradený do výberu pre kvalifikáciu na OH. Michalovi to však nestačí a rozhodol sa prijať ďalšie náročné výzvy, smerujúce medzi súperov v MMA. Ako vidí talentovaný Michal Zátorský budovanie boxerskej kariéry na Slovensku?

Michal, si 12-násobným šampiónom v boxe, za čo ti vzdávame veľkú poklonu. Aj napriek tomu ťa však 26.10.2018 čaká premiéra v MMA. Čo ťa viedlo k tomu skúsiť niečo nové a čo od toho očakávaš?

Celý život sa venujem bojovým športom, čo ma nesmierne baví a napĺňa. Nakoľko mám rád výzvy, chcem aj v MMA ukázať svoje kvality.

Tak ako vzťahy na pracovisku, tak aj vzťahy v športovom kolektíve sú veľmi dôležité. S ktorým chalanom si rozumieš najviac?

Ja si myslím, že s každým. S každým sa snažím vychádzať rovnako.

Každý z našich životných krokov niekam smeruje. Aký je tvoj profesionálny cieľ?

Mojím cieľom je stať sa šampiónom!

Tvoje úspechy v boxe hovoria samé za seba. Ako by si po rokoch pôsobenia v tomto športe zhodnotil podmienky pre budovanie boxerskej kariéry na Slovensku? Je tento šport u nás uznávaný?

Nie je! Chlapci dospejú a hľadajú si prácu ako sa zabezpečiť a tým pádom už nie je dostatok času venovať sa len a len tréningu. Nikto to pre dobré oči v dospelosti robiť nebude. Je to náročný šport, ktorý si vyžaduje veľa času a maximálnu podporu. V roku 1996 bol posledný slovenský reprezentant v boxe na olympiáde … asi bude niekde chyba, že sa to odvtedy nikomu nepodarilo! Štát si všeobecne nevie vážiť a ceniť športovcov a ja si myslím, že my ako krajina máme šikovných športovcov a preto by sme sa mali vo svete zviditeľňovať aj v tomto smere.

Campy, sústredia a tréningy sú neodmysliteľnou súčasťou každého športovca. Aký režim ste mali na poslednom campe v Tatrách? Kto mal na starosti tréningy?

Ráno 7:00 prvý tréning, 11:00 druhý tréning, 18:00 tretí tréning. Medzi tréningami oddych na izbe. Večer je to prechádzka alebo si zahráme aktivity. Na campe to mal všetko na starosti Roman Kollár ako i skvelý hlavný tréner OFA GYM – Ilja Škondrič.

Na Slovensku je niekoľko klubov, pod ktorými by si mohol pôsobiť. Prečo ťa oslovil práve tento klub?

Je to najlepší klub na Slovenku! To je hlavný dôvod. Pri vstupe do gymu je cítiť tú pravú tréningovú atmosféru, „fajterizmus“ a dobrý pocit.

Miroslav Štrbák

Podarilo sa mu vlastnými silami a tvrdou prácou dosahovať vysoké ciele, o ktorých v mladosti len sníval. Hovoríme o talentovanom Miroslavovi Štrbákovi, ktorý svoj pozitívny vzťah k športu dokázal pretaviť na tie najvyššie méty. Cez karate, džiu-džicu a bodybuilding smerovali Mirove kroky na stále populárnejšiu MMA scénu.

Práve v MMA našiel Miro inšpiráciu a pod taktovkou a skúsených trénerov aj zadosťučinenie, že práve táto športová cesta je pre neho tá správna. Šampióna nemeckej organizácie Rock the Cage, GCF a Fight Night West čaká najbližšie náročný zápas v rámci organizácie XFN, ktorý prebehne 18.11.2018 na štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

Miro, tvoje meno netreba na slovenskej športovej scéne nijako zvlášť predstavovať. Koľko rokov už pôsobíš v MMA a aké boli tvoje začiatky?

Tomuto športu sa venujem približne 7 rokov. Spočiatku som trénoval karate, capoeiru, thajský box a potom som to dal nejako dokopy.

Vydať sa na športovú cestu je častokrát aj veľkým záväzkom. Čo všetko pre teba tento šport znamená a čo všetko to obnáša?

Šport, ktorému sa venujem pre mňa znamená veľa. Vybral som si ho ako svoju životnú cestu a snažím sa mu venovať naplno. A aj keď je to dosť finančne náročné, tak sa viem pretĺcť životom, čo v našich podmienkach považujem tiež sa veľký úspech.

Každý športovec je niečím iný a špecifický. Máš ty nejaký recept na úspech?

To jednoznačne mám. Mojim receptom je nevzdávať sa, neustupovať a neustále sa zlepšovať vo všetkých aspektoch, či už na tréningu alebo v zápase. Je to proste boj. Veď nakoniec, celý život je boj a keď to človek správne pochopí, tak sa bude mať v živote lepšie. To je môj recept.

Profesionálny šport vo väčšine prípadov zoberie takmer všetok čas a energiu. Je náročné sa popri vrcholovému športu venovať aj osobnému životu?

Je to určite náročné, pretože MMA vyžaduje veľa času, veľa úsilia a veľa energie. Častokrát som málo s mojou rodinou, priateľkou, či kamarátmi.

Každý duel je iný – jedinečný! Na ktorého súpera si s odstupom času spomenieš?

Ja v podstate nespomínam na súperov, ktorých som porazil a ani na tých, ktorí porazili mňa. Ja sa hlavne pozerám dopredu, koho môžem poraziť a cez koho sa môžem dostať vyššie na lepšiu pozíciu.

Život nie je len o povinnostiach, ale je za potreby niekedy vypnúť a načerpať čo najviac síl na ďalšie životné výzvy. Ako zvykneš relaxovať?

Veľmi rád cestujem a to všetkými možnými spôsobmi, či už sú to dovolenky, zájazdy, wellness pobyty a pod. Milujem tiež prírodu a hlavne čas trávený s mojimi najbližšími, vrátane rodičov a starých rodičov.

Ako by si zhodnotil posledný camp v Tatrách? Splnilo to tvoje očakávania?

Tréningový kemp v Tatrách prebehol podľa mojich plánov, pretože sa tvrdo trénovalo. Každý deň sme mali 3 tréningy. Takéto tréningy by som chcel absolvovať častejšie, aby som sa ešte rýchlejšie dotiahol na svetovú úroveň. Trénerskú taktovku nad nami držali skvelí tréneri Ilja Škondrič a Roman Kollár, ktorí vedia čo robia a vedia tiež prakticky poradiť.

Každým dňom sa posúvame bližšie k našim cieľom. Čo ťa momentálne čaká a aké sú tvoje plány do budúcna?

Najbližšie ma čaká zápas v Bratislave a to 18.11. na štadióne Ondreja Nepelu na organizácií XFN. Mojim cieľom je získať opasok v tejto organizácii.

Popri všetkých povinnostiach sa ani nedá byť dlhšiu dobu na jednom mieste. K majú možnosť tvoji fanúšikovia, aby ťa stretli osobne?

Keďže chodím trénovať v Bratislave u nás v OFE, tak väčšinou v Bratislave. Okrem toho však ešte chodím trénovať do Nitry na zápasenie, do Galanty k Tomi Kidovi a aj do Trnavy do Spartakus gymu, čiže je to niekedy komplikovanejšie sa so mnou stretnúť.

Gábor Boráros

S MMA začal vo svojich 17 rokoch a na skvelého bojovníka sa vypracoval skutočne bleskovo a to aj napriek tomu, že predtým totiž nemal žiadne zázemie v kontaktných športoch, ako je tomu u väčšine fighterov. Gáborove profesionálne začiatky začali v Gabčíkove, kde trénoval spolu s Attilom Véghom a Ivanom Buchingerom. Po tom, keď rozdal, ale aj prijal pár úderov, MMA si zamiloval.

Po prvom zápase vedel, že chce byť profesionálom a stať sa slávnym. Je držiteľom titulu HFC: Hungarian Fighting Championship a do dnešných dní sa môže pochváliť skvelými štatistikami. Čo by tento talentovaný športovec odkázal všetkým mladým chalanom, ktorých láka kariéra v MMA?

Netreba pripomínať, že patríš medzi hviezdy Oktagonu, no sláva a popularita má množstvo výhod, ale aj nevýhod. Aký je tvoj vzťah k fanúšikom? Máš rád popularitu?

Veľmi mám rád popularitu. Už ako mladý som sníval o tom, že budem známy ako športovec. Stále si však veľmi vážim to, čo mi ľudia dokážu v rámci fandenia dať.

Nedávno si mal veľký zápas, ktorý skončil víťazne v tvoj prospech. K výsledku ti úprimne gratulujeme a želáme do budúcna ešte veľa víťazstiev. Ako však prebiehala tvoja príprava na tento zápas?

Ďakujem veľmi pekne! Túto výhru si veľmi vážim. Môj tréning prebiehal v Tatrách v rámci MMA campu. V plnom nasadení sme absolvovali 3 tréningy denne, čiže sme išli totálne naplno. Musel som do zápasu schudnúť ešte pár kíl, čo sa mi okrem skvelej prípravy tiež podarilo.

To, čo každého vrcholového športovca neobíde, je okrem samotného športu aj marketing. Ako je to v tvojom prípade?

Je to tak. Trošku som začal s marketingom aj ja. Onedlho sa už môžu fanúšikovia tešiť na môj merch. Spolupracujem s marketingovou agentúrou INSTEDO, ktorá sa mi stará kompletne o management a marketing. Ja žiaľ popri športových povinnostiach tieto veci vôbec nestíham.

Za tvojou popularitou sa skrýva aj množstvo obdivovateliek. Máš popri všetkých povinnostiach čas aj na svoj súkromný život? Dá sa to v takomto nasadení zvládať?

Môj život je šport naplno a všetko sa tomu snažím prispôsobiť. Som slobodný, nakoľko nie je jednoduché nájsť si životného partnera, ktorý bude toto všetko tolerovať. Aj keď nerád hovorím o súkromí s určitosťou viem, že v budúcnosti si chcem založiť rodinu a mať veľa detí.

Čo by si odkázal a poradil všetkým mladým chalanom, ktorých snom je začať s týmto športom a zápasiť v MMA?

Musíte presne vedieť aký máte cieľ, čo chcete dosiahnuť a kam smerovať. Choďte za svojimi snami a nikdy sa nevzdávajte. Musíte byť veľmi trpezliví, aj keď cítite, že je to ťažké.

Za každým skvelým športovcom sa skrýva aj skvelý tréner. Aký je tvoj vzťah s Iljom Škondričom a čo by si nám o ňom prezradil?

Ilja je veľmi dobrý tréner! Je tiež veľmi prísny, čím nás ťahá k stále vyšším výkonom. Ilja je stará škola a neplatia u neho žiadne výhovorky. Vedie nás k ukážkovej disciplíne, za čo som mu nielen ja, ale i mnohí ďalší borci veľmi vďační.

Klubová partia a pohoda je veľmi dôležitá. S kým z klubu sa najčastejšie stretávaš?

Ja mám rád všetkých. Som člen, ktorý je za každú srandu a chalani to o mne vedia. Veľmi si rozumiem s Attilom.

Azda každý z nás má svoj vzor – svojho idola. Kto je tvojím vzorom?

U mňa je to jednoznačne Dwayne “The Rock” Johnson.

Azda neexistuje športovec, ktorý by nemal svoj tajný recept na úspech, či už pred tréningom alebo pred zápasom. Ako je to v tvojom prípade?

V prvom rade sa naplno koncertujem. Mám to v hlave, čo je u mňa základ. Nemám špeciálny recept – mám svoj presne zabehnutý harmonogram, ktorého nevyhnutnosťou je moja disciplína.

Čo by si ako športovec nikdy neurobil?

Nikdy by som nechcel spôsobiť vážne zranenie súperovi. To asi každý z nás, kto uznáva kódex v tomto bojovom športe.

FOTO: Instagram

Pridaj komentár