Film Čiara, ktorý mal v slovenských kinách premiéru 3. augusta, už videlo viac ako 70 000 Slovákov. Téma pašerákov a prevádzačov na našej východnej hranici v spojení so skvelými hereckými výkonmi slovenských, ale aj i ukrajinských hviezd, zarezonovala v divákoch natoľko, že si diváci prišli pozrieť film v rekordnom počte.

Slovensko-ukrajinský film Čiara tromfol doposiaľ najúspešnejšie slovenské filmy!!!

Už prvý premietací deň naznačoval, že film Čiara vyvolal u divákov mimoriadny úspech, vysoko prekonávajúci aj slovenské filmy Únos a Všetko alebo nič, ktoré sú u nás najúspešnejšími filmami roku 2017. Potvrdilo sa to aj počas otváracieho víkendu, kedy film od štvrtka do nedele do kín prilákal rekordných 69 242 ľudí!

Veľké i lokálne kinosály boli plné, niektoré miestne kiná museli kvôli vysokému záujmu zaradiť mimoriadne predstavenia. „Usilovali sme sa divákom priniesť film, ktorý ich zaujme a nadchne minimálne tak, ako nás. Veríme, že sa to podarilo. Ďakujeme za priazeň aj všetky pozitívne ohlasy. Vážime si to a všetci sa z tohto úspechu veľmi tešíme,“ hovorí za tvorcov filmu Čiara jeho producentka, Wanda Adamík Hrycová.

Nebývalý úspech slovenského filmu odštartoval už filmový festival v Karlových Varoch, kde bola Čiara – ako jediný slovenský film – zaradená do hlavnej súťaže. Vo veľkej sále hotela Thermal obsadenej do posledného miesta si film a jeho početná slovensko-ukrajinská delegácia vyslúžili spontánne standing ovation.

Režisér Peter Bebjak si za film odniesol cenu za najlepšiu réžiu. Ešte pred oficiálnym uvedením filmu Čiara do distribúcie bol film slávnostne predstavený v Bratislave a v Michalovciach, kde sa štáb s hercami prišli poďakovať všetkým, bez pomoci ktorých by film nevznikol. Čiara sa totiž nakrúcala počas minulého leta prevažne na východnom Slovensku a západe Ukrajiny.

 „Téma, s ktorou film Čiara pracuje, je aktuálna pre všetkých. Hoci nie každý z nás pozná realitu pašeráctva na našej východnej hranici, film toho ponúka omnoho viac – hovorí o ľudských vzťahoch, o prekročení našich osobných hraníc, ale aj o korupcii a zneužívaní verejnej moci. Čiara tiež divákom ukazuje realitu našej východnej hranice, miesta, ktoré možno niektorí nepoznajú, a je to škoda, pretože to naše Slovensko nie je až také veľké,“ vysvetľuje Wanda Adamík Hrycová a dodáva, že okrem samotného príbehu stojí za návštevu kina aj skvelé spracovanie filmu – od skvelých hereckých výkonov našich, ale aj zahraničných hercov, až po dokonale zvládnutú kameru, o ktorú sa postaral Martin Žiaran.

Zdá sa, že slovenské filmy sa dostávajú čoraz viac do popredia. Hoci je posledný rok v slovenskej filmovej tvorbe naozaj silný, nie všetky slovenské tituly, ktoré boli uvedené, sa mohli tešiť diváckemu záujmu.

Čiara, ktorej vznik podporil aj Audiovizuálny fond, ukázala, že vie, ako zaujať diváka. A nielen slovenského! O filme sa pochvalne vyjadrovali aj zahraničné médiá, a to dokonca také ako Variety či Hollywood Reporter, vďaka čomu o film prejavil záujem aj distribútor zo zahraničia. V najbližšom čase bude Čiara uvedená aj v susednej Českej republike a Ukrajine.

Do slovenských kín film distribuuje spoločnosť Continental film od 3.8.2017

Pridaj komentár