Historicky prvou celoslovenskou Miss Folklór sa koncom augusta stala iba 16-ročná Petra Lenárová z Banskej Bystrice. V hlasovaní o tom rozhodli priamo diváci v amfiteátri vo Východnej. Prvou vicemiss sa stala Kristína Chowaniecová z Bratislavy a s tesným odstupom sa druhou vicemiss stala Iveta Mihoková z Michaloviec.„Samozrejme som rada, že sa mi to podarilo vyhrať. Určite to poteší,“ uviedla nová Miss Folklór Petra Lenárová pôvodne z Čerína pri Banskej Bystrici.
Slovensko má svoju prvú MISS FOLKLÓR za rok 2015 – Víťazkou sa stala Petra Lenárová
Študentka bilingválneho gymnázia si podľa vlastných slov však viac ako víťazstvo váži vôbec možnosť takejto akcie zúčastniť. „Určite mi ostanú skvelé zážitky. A šaty s korunkou,“ dodala s úsmevom. Ako víťazka totiž získala pre túto príležitosť špeciálne zhotovenú liptovskú kvetovanú korunku – partu z dielne Sandry Polákovej a modrotlačové spoločenské šaty od módnej návrhárky Jany Gavalcovej.
O celkovom poradí rozhodovalo viac ako 300 divákov na nultom ročníku Miss Folklór.Hlavná organizátorka podujatia Barbora Palovičová bola s priebehom spokojná. „Nultým ročníkom sme chceli ukázať, že dievčatá z folklórnych súborov a rozmanitosť ich prejavu a talentu môžu ponúknuť divákom kvalitný a hodnotný umelecký program. Večer voľby kráľovnej folklóru vyšiel presne tak, ako som si predstavovala. Uvoľnená atmosféra, žičliví diváci a jedinečná propagácia slovenskej ľudovej kultúry,“ uviedla Palovičová.
Spokojnosť neskrýval ani Vladimír Michalko, ktorý vedie občianske združenie Dobrá Východná, čo sa stará o celoročné využitie areálu vo Východnej. „Počasie vyšlo, dievčatá boli skvelé a diváci tiež. Čo viac dodať,“ povedal Michalko, ktorý si aj zatancoval v programe.
„Tento rok sme všetko pripravili v princípe za tri mesiace. Máme však vyššie ambície. Budúci rok to bude ešte lepšie a dúfam, že aj v priamom televíznom prenose, veď čo môže byť krajšie ako krásne ženy v slovenských krojoch. Verím, že sa z tejto súťaže stane podobná silná tradícia ako napríklad festival vo Východnej, Detve, či na Myjave,“ uzavrela Palovičová.
Dobrá Východná je nezisková organizácia ktorého hlavným cieľom je celoročné využitie areálu vo Východnej prostredníctvom podujatí spojených nielen so slovenským folklórom, ale i prírodou. Organizuje podujatia ako tanečný letný tábor pre deti Krpčekovo, výstup na Kriváň v krojoch, festival jedál zo zemiakov Babafest, či tanečný dom pod holým nebom Rozhybkosti. Občianske združenie Dobrá Východná oduševnene dýcha pre Východnú od roku 2013.
FOTO: Peter Fehér a Sandra Poláková
[Barbora Palovičová/missfolklor.sk]