Slovenská módna značka Donna Rosi prináša tú najlepšiu módu už vyše 25 rokov! + ROZHOVOR

1467
Slovenská módna značka Donna Rosi prináša tú najlepšiu módu už vyše 25 rokov! + ROZHOVOR 13

História módnej značky Donna Rosi sa začala písať v roku 1989, kedy ju založila módna návrhárka a podnikateľka Milka Harmathová. Otvorila malú krajčírsku dielničku a spolu s ňou aj malý obchodík na Dunajskej ulici v Bratislave. Z dielničky sa postupne stala dielňa, ktorá zaujala stabilnú pozíciu v slovenskom módnom priemysle a je tomu dodnes, kedy úspešne spĺňa požiadavky aj tých najnáročnejších klientov. Značka Donna Rosi je zameraná predovšetkým na kvalitnú malosériovú konfekciu, ktorá uspokojí každého, kto si potrpí na kvalitu materiálov, šitia a v neposlednom rade na originalitu.

Slovenská módna značka Donna Rosi prináša tú najlepšiu módu už vyše 25 rokov!

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin1

Pre módny dom Donna Rosi je typická kvalita spracovania, ktorú nenájdete len pri kostýmových kúskoch, ale aj ostatných modeloch, ako sú svadobné či spoločenské šaty. Firma sa špecializuje na kostým, v ktorom môže každá dáma vyzerať zaujímavo, elegantne a zároveň veľmi žensky, pričom si dáva obzvlášť záležať pri tvorbe uniforiem.

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin1a

Pri precíznej práci firma kladie dôraz predovšetkým na detail, vďaka ktorému vznikajú jedinečné originály. Značka Donna Rosi ponúka nielen nadštandardnú starostlivosť, ale aj servis a osobitý prístup ku každej zákazníčke, pričom je prihliadané na jej individuálne priania.

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin2

Módny dom zaznamenal už v minulosti niekoľko obrovských úspechov. Značka Donna Rosi obliekala slovenskú výpravu na OH v rok 2008 v Pekingu, bola súčasťou slovenského pavilónu na svetovej výstave Expo 2010 v čínskom Šanghaji. Obliekala tiež vedenie SOV na OH 2012 v Londýne. K ďalším úspechom sa ráta IIHF World Ice Hockey Championship 2011 Bratislava & Košice a mnoho ďalších.

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin2a

Slovenská módna značka Donna Rosi uskutočnila v septembri 2013 módnu prehliadku na pôde Veľvyslanectva Slovenskej republiky vo Veľkej Británii v Londýne s cieľom podporiť vývoz a predaj slovenskej značky na britských ostrovoch.

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin3

Mmagazín.sk si nenechal ujsť jedinečnú príležitosť a vyspovedal manažérku a módnu dizajnérku Sašku Harmathovú a prináša Vám s ňou krátky rozhovor:

Saška, vráťme sa spolu do roku 1989. Spomínaš si na presné začiatky módnej značky Donna Rosi? Ako sa to všetko začalo?

Toto by bola otázka skôr na moju maminu, nakoľko ja som v tej dobe mala 9 rokov. Ale skúsim to všetko popísať z môjho pohľadu. Myslím, že moja mama mala podnikavého ducha odjakživa. Prvým pokusom bolo otvorenie obchodu na Dunajskej ulici, kde sa začali predávať dreváky. Pamätám si to veľmi dobre, lebo sa finálna časť lepila u nás doma v obývačke a teda príjemná vôňa to naozaj nebola. (smiech) Keďže šlo o jeden z prvých butikov v Bratislave vôbec, záujem bol enormný. Neskôr sa k drevákom pridalo oblečenie, ktoré spočiatku mama vozila zo zahraničia. O všetko bol neskutočný záujem, keďže dovtedy tu nič také nebolo. No nebola však spokojná s tým čo dokázala zohnať, tak založila vlastnú značku, začala vyrábať vlastné modely a otvorila si vlastnú dielňu a tak to celé začalo.

Kde čerpáš také neskutočné množstva nápadov? Čo je momentálne tvojou najväčšou inšpiráciou?

Tvoríme spoločne s mamou, ona má na starosti našu „couture“ líniu, ktorá vyžaduje viac ručnej práce, komplikovanejšie strihy a podobne. Ja sa venujem skôr obchodom, individuálnym klientom a korporátnym zákazkám. Inšpiráciu beriem odvšadiaľ kde sa len dá, či už na ulici, vo filmoch, knihách, v snoch… jednoducho všade.

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin3a

Viem, že si vášnivá cestovateľka, zbieraš určite obrovské množstvo inšpirácie aj na cestách, do ktorej krajiny sa najradšej vraciaš?

Áno, je pravda, že cestujem relatívne dosť. Neviem či najradšej, ale najčastejšie sa určite vraciam do Číny, kde sa nám vyrábajú prírodné šperky. Okrem toho krajinu spoznávam už veľa rokov, čiže inšpirácie je tam nekonečne veľa, ale musím povedať, že najradšej sa vraciam domov. Myslím, že Slováci neoceňujú obrovské výhody našej mini krajiny (úsmev).

Ak by si mohla porovnať módne prehliadky značky Donna Rosi na Slovensku a v zahraničí v čom je zásadný rozdiel? Ktoré prehliadky ty sama preferuješ viac?

Rozdiel je snáď iba v rýchlosti. Doma sa prehliadka pripravuje v kľude aj pár týždňov, no v zahraničí máme na to asi tak 2 dni. Čiže vzniká trochu napätie. V zahraničí je však nová klientela, naopak doma na Slovensku je to o stálych zákazníkoch. V každom prípade doma sú väčšie možnosti na realizáciu, nakoľko poznáme trh, čiže nie sme tak obmedzený na miesto a kapacitu. V každom prípade preferenciu asi nemám.

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin4

Aké materiály prevažne používa módny dom Donna Rosi pre svoje kolekcie?

Pre „couture“ kolekciu používame väčšinou prírodné materiály ako hodváb, vlna a bavlna. Zatiaľ čo pri „ready-to-wear“ kolekcii ide o zmesové materiály, čo znamená zmes polyesteru s viskózou, bavlnou, elastanom, …

Viem, že časť materiálov je vyrobená na Slovensku, je náročné vytvoriť a navrhnúť ich?

Začali sme s vývojom minulý rok, zatiaľ ich stále testujeme. Prvýkrát sme tieto materiály zaradili do kolekcie S/S 2015 a myslím, že mali veľký úspech. Minulo sa viac metráže ako sme predpokladali.

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin4a

Pre aké dámy a ženy je značka určená?

Našou dominantou je určite business móda. To znamená, že máme relatívne vysoký počet stálych zákazníčok, ktoré sa musia denno denne obliekať do práce slušne. Identicky ako keď muž chodí denne oblečený v obleku. Za posledné roky máme však aj veľa zákaziek na svadby a spoločenské podujatia, ale v podstate ide o modely určené modernej žene (vek 25 + ), ktoré chcú vyzerať elegantne, žensky a chic.

Značka Donna Rosi sa snaží preraziť aj do zahraničia, vieš nám spomenúť niečo bližšie?

Snažíme sa preraziť aj na zahraničný trh, konkrétne do Anglicka, o mesiac začneme prezentovať našu kolekciu na jar/leto 2016, tak uvidíme ako pochodíme. Ale prezentácií v zahraničí bolo viac ako napríklad v Londýne, Prahe, Pekingu, Šanghaji. Zákazníkov máme rôzne po svete, no najviac zo zahraničia asi Anglicko a USA.

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin5

Okrem oblečenia má značka Donna Rosi aj širokú ponuku šperkov a najnovšie aj kabeliek. Navrhujete si všetky módne doplnky sami? Z akých materiálov sú šperky a kabelky?

Šperky si navrhujeme sami už sedem rokov. Používame výhradne prírodný materiál ako riečna perla, kameň a mušľa. Snažíme sa robiť šperky zaujímavejšie, so zapínaním typickým pre Donna Rosi, a rôznorodosťou kombinácií. Kabelky sme zaradili do značky minulý rok a majú určite úspech. Ide o limitované kolekcie, všetky kabelky sú kožené a mimoriadne praktické. Samozrejme všetko „Made in Slovakia“.

Ako vznikla tá úžasná myšlienka parfumu „Eight o´clock collection“ – DONNA 8 AM a DONNA 8 PM?

Myšlienka vznikala veľmi dlho približne 5 rokov. Konečnú podobu však parfum nadobudol až koncom minulého roka. Spojili sme sa so slovenským parfumérom Robom Haváčom, ktorý odviedol úžasnú prácu. Chceli sme vytvoriť parfum na deň, a zároveň silnejšiu verziu na večer. Vznikla tak dvojica parfumov, ktoré opäť tvorí veľkú časť prírodná zložka, sú namiešané z podobných ingrediencií, len v inom pomere… Úžasné je, že sa dajú miešať a vzniká tak ich tretia modifikácia.

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin5a

Donna Rosi rozšírila svoju najnovšiu kolekciu aj o krásnu športovú líniu. Ako sa vám spolupracovalo so športovkyňou Veronikou Zuzulovou?

S Veronikou Zuzulovou sa poznáme odmalička, takže sme sa veľmi dlho nerozhodovali koho oslovíme. Chceli sme nafotiť kolekciu trochu v atypických podmienkach a zároveň pri reálnych športových činnostiach, čo nebolo úplne jednoduché, ale myslím, že to zvládla fantasticky.

Kde všade môžu dámy využiť a obliecť sa do športovej línie Donna Rosi?

Keďže ide o limitovanú kolekciu, zatiaľ sa predáva výhradne iba v našom salóne na Kaštieľskej 15. Využiteľná je prakticky na akýkoľvek voľný čas, bežné športy, na bicykel, korčule, golf, …

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin11

Ak chcem jeden nádherný kúsok značky Donna Rosi mať vo svojom šatníku, kde ho môžem zohnať?

V Bratislave máme dve predajné miesta, na Dunajskej ulici 40 a Kaštieľskej 15. Plus máme dve zastúpenia v Košiciach, v butiku OUU! a v Humennom v butiku Grace K.

Čo všetko módny dom Donna Rosi ešte chystá?

Myslím, že noviniek bude ešte veľa, ale to sa nechajte prekvapiť!

 

Vychutnajte si spolu s nami archív slovenského módneho domu Donna Rosi

donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin12 donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin12a donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin12b donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin13 donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin13a donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin13b donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin14donna_rosi_made_in_slovakia_mmagazin14a

FOTO: Archív Donna Rosi

[donnarosi.sk]

 

Pridaj komentár