Na slovenskej módnej scéne sa predstavila v roku 2013. Odvtedy ju široká verejnosť vníma ako neoddeliteľnú súčasť exkluzívnej módy na Slovensku. Aké boli začiatky tejto talentovanej módnej návrhárky a aké úspechy sú s jej módnou značkou spájané? Aké sú jej vízie do budúcna a čo všetko by na slovenskej módnej scéne zmenila? Odpovede na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky z tvorby úspešnej slovenskej módnej návrhárky – Zuzany Hakovej, vám prinášame v exkluzívnom rozhovore špeciálne len na M magazíne.

Slovenská módna návrhárka Zuzana Haková: „Výstrednosť a odhaľovanie je OUT!“

Zuzka, možno povedať, že tvoje meno je na Slovensku už pomerne známym pojmom. Odkedy pôsobíš na slovenskej módnej scéne?

Na slovenskej módnej scéne som sa predstavila v októbri 2013, v rámci súťaže „Hľadáme nové tváre“, ktorú pravidelne organizujú BMD.

Kedy si vytvorila svoj vôbec prvý model šiat a ako vyzeral?

Prvé šaty som vytvorila, keď som mala 12 rokov – boli to letné červené šaty s čiernymi bodkami. Predtým som skôr plietla a háčkovala pulóvriky, vesty a podobne.

Vždy si chcela byť módnou dizajnérkou alebo si mala v hre viacero povolaní?

Najprv som chcela byť námorníčkou – v detstve ma fascinovali plachetnice. Módnou dizajnérkou až neskôr, keď som začala mať dobré ohlasy na svoje navrhnuté, alebo ušité oblečenie.

Pamätáš si na svoj prvý profesionálny model šiat? Pre koho bol určený a kedy si ho vytvorila?

Prvé modely som si navrhovala spočiatku sama pre seba a až neskôr som začala pomáhať najbližším pri úpravách a výbere materiálov a strihov.

Ako je špecializovaná tvoja tvorba? Si zameraná na určitú oblasť alebo si otvorená všetkým výzvam?

Som zameraná na dámsku módu, bežne nositeľnú ako aj exkluzívnu módu.

S akými materiálmi pracuješ? Ktorý z nich je tvoj najobľúbenejší a prečo?

Pracujem asi so všetkým, čo ma nejakým spôsobom zaujme a inšpiruje. Každé obdobie sa to strieda – nemám teda najobľúbenejší materiál.

Módne návrhárstvo a dizajn nie je veru pre každého. Človek sa musí už narodiť s určitou dávkou talentu, no musí sa aj veľa učiť. Čo bolo pre teba najlepšou školou pre tvoju kariéru?

Mojou najlepšou školou je samotné podnikanie v tejto oblasti a všetko čo to obnáša – čiže prax. A samozrejme neustála práca na sebe samej.

Zuzka, držíš sa trendov alebo si trendy udávaš sama?

Rada si pozriem nové trendy a ešte radšej ich udávam.

Čo považuješ na navrhovaní a tvorbe šiat za úplne najdôležitejšie a prečo?

Za najdôležitejšie pri tvorbe šiat považujem zachovať s prinesením nového nápadu estetiku. Je to preto, lebo umenie = estetika. Umenie nie je niečo, čo má šokovať, ale má nás pozdvihnúť a istým spôsobom aj naplniť.

Ktorú fázu svojej práce obľubuješ najviac a ktorú naopak najmenej?

Najviac obľubujem odovzdávanie modelu šťastnej klientke, ktorá si vie danú vec užiť a oceniť a tiež ak sa páči a niekoho zaujme moja tvorba. Najmenej obľubujem situácie, ak sa mi pri požičaní alebo na módnych prehliadkach, zničia šaty. Taktiež ak sa nedodržia dohody a vzniknú zbytočné škody.

Ako by si popísala tvoju cieľovú skupinu?

Ženy každého veku, ktoré majú radi originálne kúsky a ktoré radi podporia slovenskú tvorbu.

Prezentovanie každého vytvoreného módneho kúsku je napokon úzko spojené s prezentovaním na živých modeloch či modelkách. Ako vyzerá ideálna modelka očami Zuzany Hakovej?

Ideálnou modelkou je pre mňa taká, ktorá vie svoju prácu robiť s nadšením a je profesionálna.

Máš skúsenosti so spoluprácou v zahraničí? Ak áno, prezradila by si našim čitateľom niekoľko zaujímavých krajín a podujatí, na ktorých si prezentovala svoje modely?

V rámci BMD som bola v Prahe a 2x vo Viedni (taktiež na Vienna Fashion Weeku) a napr. v roku 2015 som sa zúčastnila Harbin Fashion Weeku v Číne.

Ako by si zahraničnú spoluprácu porovnala so spoluprácou na Slovensku? V čom vidíš najväčšie rozdiely a čo je naopak všade rovnaké?

Každá prehliadka je iná, no najväčšie rozdiely vnímam hlavne vo výstupoch – čiže fotky, videá a celková propagácia danej akcie. Rovnaký, či už na Slovensku alebo v zahraničí, je pracovný postup.

Ako by si zhodnotila módny priemysel na Slovensku? Aké vidíš klady a zápory a čo by si veľmi rada zmenila, ak by to bolo v tvojej moci?

Módny priemysel na Slovensku vnímam, že je v „plienkach“, čo je možno aj výhoda. Najväčší plus je, že ženy začali kupovať slovenskú módu a podporujú tým celkovo Slovensko. Najväčšie zápory sú, že je to finančne nákladný biznis a nedostáva sa nám žiadna finančná podpora. Taktiež média často porušujú naše autorské práva. Ak by to bolo v mojej moci, tak by som v prvom rade zmenila to, aby dizajnéri dostávali honoráre za prehliadky a bolo im dobre zaplatené za ich prácu, požičiavanie šiat a podobne.

Ktorého svetového módneho podujatia by si sa raz chcela so svojimi modelmi zúčastniť?

Určite tých najexkluzívnejších Fashion Weekov v Paríži, Miláne, New Yorku či Londýne, so všetkým, čo ku tomu patrí. Taktiež mám veľmi rada prehliadky v rámci BMD a Košického Fashion Weeku!!!

Kde najbližšie budú môcť vidieť fanúšikovia Zuzany Hakovej jej modely?

Najbližšie to bude v BA na Jarných BMD.

Aké novinky pripravuješ? Aká je tvoja vízia pre rok 2017?

Momentálne sa viac zameriavam na klientelu a bežne nositeľnú módu, nájdenie nových predajných miest. Moja vízia, čo sa trendov týka je, že výstrednosť a odhaľovanie je už out!

Ak by si mala navrhnúť šaty špeciálne pre M magazín, ako by vyzerali?

Boli by extravagantné, výrazné a určite zapamätateľné. (úsmev)

Za rozhovor ďakujeme úspešnej slovenskej módnej návrhárke – Zuzane Hakovej

Pridaj komentár