Módna návrhárka Michaela Ľuptáková predstavila kolekciu svojho ateliéru určenú predovšetkým na sezónu jeseň/zima 2018/19, tentokrát v podobe samostatnej módnej prehliadky. Pod názvom “100“ v barokovo-rokokových priestoroch Mirbachovho paláca kontrastne vyniklo jej charakteristicky minimalistickejšie poňatie denných a večerných šiat inšpirovaných stým výročím založenia Československej republiky.

Slovenská módna návrhárka si uctila sté výročie vzniku Československa! Predstavujeme vám kolekciu „100“ v podaní skvelej Michaely Ľuptákovej!!!

Čisté línie a jednoduché strihy ako nosné prvky kolekcie 100 dokonale vyzdvihujú ženské krivky vďaka spojeniu s efektnými materiálmi.

Dlhšie večerné šaty a róby vynikajú prevažne v pútavej jednofarebnosti a detailnej štruktúre bez komplikovaných vzorov.

Príbeh Československa a farby vlajky či štátneho znaku sú zároveň aj často zaraďovanými a obľúbenými farbami dizajnérky.

Svadobné šaty ako záverečný model celej prehliadky dopĺňala ručne spracovaná, netradičná parta s lesklými prvkami. Farebnica už spomínanej trikolóry – biela, modrá a červená – nebola interpretovaná iba oficiálne, ale aj v posune.

Bielu nahradila ružová, modrú čierna, alebo tyrkysová a červenú bordová. Sivá bola odkazom na roky normalizácie, čierna synonymom železnej opony a biela prostredníctvom peria charakterizovala “holubičí“ národ. Krátke červené flitrové šaty a la “Miss Moskva“ pripomínali absurdnosť a často protichodnosť systému podporovaného bývalým Sovietskym zväzom.

Vzory jednotlivých látok rovnako reflektovali rôzne prepojené obdobia Československej histórie. Potlač ostnatého drôtu v čiernobielej verzii pripomínala okupáciu v roku 1968. Makramé, zlatá čipka a lurexové vlákno – to všetko je “Slnko v sieti“.

Ligotavé “americké“ hviezdy pripomínali túžbu po slobode v prejave aj konaní. Jemné korálkové výšivky dodávajú nežnosť a vyzdvihujú estetiku zručnosti remeselnej výroby, pričom dámske sako zámerne kopíruje neprehliadnuteľný štýl veľkovýroby textilných závodov Česka a Slovenska.

Materiálová skladba biznis oblečenia, kokteilových a večerných šiat bola pestrá a ponúkla možnosti pre širšiu klientelu.

Praktické zmesové tkaniny, pohodlné zmesové úplety, či hodvábna organza vo forme plisé, predurčeného na spoločenské modely zľahka inšpirovanými ľudovým odevom.

K tomu efektná eko-koža, hladká organza v rôznych farebných variáciách (cyklámenová, tmavomodrá, tyrkysová a červená) a jemná francúzska čipka Chantilly.

Nechýbali ani výrazne viditeľné kovové zipsy umiestnené na šatách zámerne s opačným zapínaním, ktoré sa už stali jedným z rukopisných prvkov Ateliéru Michaely Ľuptákovej.

FOTO: Ivana Tomková

Pridaj komentár