Fotografku Zuzanu Grebáčovú netreba nijako zvlášť predstavovať. Jej nádherné fotografie, precízna práca a umelecké cítenie sú v širšom regióne už veľmi dobre známe. Čím ale táto talentovaná slovenská fotografka prekvapila najnovšie? Prinášame vám pohľad na sériu jedinečných módnych fotografií, ktoré vo vás zaručene vyvolajú nielen pocit tajomna a mystična, ale aj pokoj aktuálneho ročného obdobia. S kým na tomto projekte Zuzana spolupracovala a čo bolo na fotení v chladnom exteriérovom prostredí najnáročnejšie? Tieto, ale i mnohé ďalšie zaujímavosti vám prinášame v exkluzívnom rozhovore s talentovanou slovenskou fotografkou – Zuzanou Grebáčovou.

Fotografka Zuzana Grebáčová: „Príroda je pre mňa stále sa meniaci ateliér!“

Zuzka, už máš vo svojej kariére fotografky desiatky módnych fotografií. Čo ťa inšpirovalo nafotiť tento módny editoriál?

Inšpirovala ma najmä zimná príroda, ktorá má svoje neodmysliteľné čaro. Vždy sa snažím využiť to, čo ponúka príroda v aktuálnom ročnom období.

Jednotlivé fotografie majú rozprávkový, tajomný až mysteriózny charakter. Bolo vytvorenie takejto atmosféry cielené?

Áno, presne o to som sa snažila – využiť zimný exteriér a podchytiť práve takúto éterickú atmosféru.

Kde fotenie prebiehalo? Prečo si si zvolila práve túto lokalitu?

Fotenie prebiehalo na vrchu Vintoperk neďaleko Skalice, kde momentálne žijem.

Koho si si vybrala za modelku? Čo všetko si pri tomto výbere zvažovala? Mala si pre fotenie jasné kritéria na modelku?

Alicu som si vybrala cielene, nakoľko mi typologicky úplne zapadla do tematiky tohto fotenia. Stretla som ju náhodne na castingu súťaže Queen and Beauty Universe Slovakia 2016, kde ma oslovila svojim šarmom a eleganciou, a kde sme zistili,  že sme z jedného regiónu, čo mi prácu vždy uľahčuje. Takže to bolo súčasne aj „fotenie na mieru“ . Nedá mi ale nespomenúť aj jej úspechy v súťažiach krásy, ktoré docielila – a to postup medzi 22 najkrajších dievčat Miss Universe SR 2016, ktoré mali sústredenie v hoteli Afrodite v Rajeckých Tepliciach, a takisto sa jej podarilo získať titul Miss hasička Česka a Slovenska na galavečeri v Top hoteli v Prahe.

Styling, make-up či vlasy sú na modelke neprehliadnuteľné. Mala si na to špeciálny tím?

K mojej práci patrí neodmysliteľne aj kvalitná vizáž, ktorú som zverila do rúk veľmi nadanej Nikol Ambrúsovej, takisto z nášho regiónu, s ktorou skvele vychádzam nielen osobne, ale aj profesionálne a momentálne aj intenzívne spolupracujeme.

Odkiaľ pochádzajú krásne čierne šaty, v ktorých modelka pózuje?

Čierny top s pierkami a čiernu tylovú sukňu poskytla práve spomínaná Nikol.

Šaty sú veľmi štýlovo obohatené niekoľkými módnymi doplnkami. Pochádzajú z ručnej výroby alebo z kolekcie šperkov?

Ružový náhrdelník pochádza z hand-made dielne LuZu design, ktorá sa zameriava na ručne šité honosnejšie šperky.

Určite nám len potvrdíš, že každé fotenie je úplne iné. Čo bolo na tomto fotení najnáročnejšie?

Presne tak, pri každom fotení sa snažím nafotiť niečo iné, ale súčasne sa snažím zachovať rukopis svojej práce. Toto fotenie bolo veľmi príjemné, snáď bola náročnejšia len doprava do lokality fotenia, pohybovanie sa po mierne skalistom teréne a nemenej nepríjemné boli najmä pre modelku nízke zimné teploty.

Práca v exteriérovom prostredí vie byť niekedy zradná. Ako to bolo v tomto prípade? Máš radšej fotenia v exteriéroch alebo interiéroch?

Fotím predovšetkým portréty v exteriéri, nakoľko mi to ponúka viac možností na kompozíciu a fotografie sú rôznorodejšie. Príroda je pre mňa taký živý, pestrý a stále sa meniaci ateliér. Ale môj obľúbený štýl je aj beauty fotenie, ktoré zase rada presúvam najmä v zimnom ročnom období do ateliéru. Jednoducho, rada fotím krásu, ktorú sa snažím čo najlepšie zachytiť a už je potom vlastne jedno, či ide o interiér alebo exteriér.

Vraví sa, že fotograf nikdy neoddychuje. Aké fotenie najbližšie pripravuješ?

Od apríla začína ďalšia svadobná sezóna, ale takisto mám v hlave spustu nápadov a inšpirácií na ďalšie podobné fotoprojekty. Už len nájsť dostatok času na ich realizáciu. Pred časom som mala tú česť, nafotiť nádherné svadobné šaty z dielne Natashe Azaryi, v pláne sú aj tento rok aj portréty finalistiek súťaže Queen and Beauty Universe, reportážne fotenia pre M Magazín.sk a to ostatné zatiaľ neprezradím, nakoľko som poverčivá. (smiech)

Nafotené špeciálne len pre M magazín.sk fotografkou Zuzanou Grebáčovou:

Fotografia: Zuzana Grebáčová

Modelka: Alica Ondrášová

Make-up: Nikol Ambrúsová

Pridaj komentár