Po prvýkrát bude slovenská animovaná tvorba zastúpená v súťaži celovečerných filmov na najprestížnejšom festivale animovaných filmov v Annecy!

Vo svetovej premiére a v súťaži o Krištál pre celovečerné filmy, sa predstaví koprodukčný film režisérky Michaely Pavlátovej s názvom Moje slnko Maad, na ktorom sa podieľali aj slovenskí tvorcovia.

Moje slnko Maad je príbehom Heleny alias Herry, ktorá opúšťa Prahu, aby sa v Kábule z lásky vydala za svojho spolužiaka Nazira. Okrem vidiny láskyplnej budúcnosti v početnej rodine, Herru z Čiech tiahne aj túžba po nových zážitkoch v exotickom prostredí.

Film bude vo svetovej premiére uvedený v súťažnej selekcii celovečerných filmov, kde sa predstaví 12 filmov z Francúzska, Nemecka, Japonska, Kanady, ale aj z exotickejších Filipín.

Pre slovenskú kinematografiu je to v tejto sekcií premiéra, nakoľko tu v novodobej histórií Slovenska nebol uvedený žiadny majoritný alebo koprodukčný slovenský film.

„Som rád, že slovenská kinematografia je reprezentovaná aj tento rok na festivale v Annecy. Po zisku ocenenia pre film Šarkan v roku 2019, je to ďalší úspech v rade, ktorý svedčí o kvalite slovenskej animovanej tvorby a tvorcov,“ hovorí Peter Badač, slovenský producent filmu. „Mrzí ma nezáujem slovenských médií a televízie o animovanú tvorbu, ktorá propaguje dobré meno Slovenska po celom svete. Veď animované filmy nie sú len rozprávky pre deti, ale aj filmy, ktoré rozprávajú o závažných problémoch našej spoločnosti a jej histórie ako Persepolis, Valčík s Bashirom alebo Loving Vincent. Tieto filmy vzbudili ohlas divákov a boli uvedené po celom svete, ale u nás ostávajú ignorované. Napriek tomu som rád, že film Moje slnko Maad sa dostane aj k slovenským divákom v rámci kinodistribúcie od septembra 2021 a následne na VOD platformách,“ dodáva Badač.

Festival v Annecy bol založený v roku 1960 vo francúzskom meste Annecy a spočiatku bol organizovaný ako bienále. V 80. rokoch sa k nemu pridal aj trh pre filmových profesionálov MIFA, ktorý patrí medzi najväčšie podujatia animovaného filmu na svete. Od roku 1998 sa festival uskutočňuje každoročne a je považovaný za najprestížnejší festival animovaných filmov na svete. Víťazov hlavného ocenenia festivalu – Krištál – spoznáme na zatváracom ceremoniáli, ktorý sa odohrá v sobotu 19.6.2021. Bude o nich rozhodovať porota v zložení Serge Bromberg (francúzsky producent), Remi Chayé (francúzsky režisér) a Caroline Vie (francúzska novinárka).

Pre režisérku Michaelu Pavlátovú nie je účasť na festivale v Annecy novinkou. Bodovala tu aj svojim filmom Tramvaj v roku 2012, keď si odniesla Krištál pre najlepší krátky film. Okrem iného získala za svoje filmy niekoľko ocenení, vrátane nominácie na Oscara za film Reči, reči, reči v roku 1991 a Zlatého medveďa v Berlíne za film Repete v roku 1995. V súčasnosti vedie katedru animácie na FAMU v Prahe.

Pridaj komentár