Skvelý módny návrhár Libor Komosný predviedol jedinečnú a pútavú kolekciu na jesenných BMD 2015 + ROZHOVOR

579
Skvelý módny návrhár Libor Komosný predviedol jedinečnú a pútavú kolekciu na jesenných BMD 2015 + ROZHOVOR 3

Na tohtoročných Bratislavských módnych dňoch sme mali možnosť už po piatykrát vidieť úžasnú kolekciu od jedinečného českého módneho návrhára Libora Komosného. Tento raz sa nechal  inšpirovať svojimi pocitmi a energiou. Ako sám hovorí: „Celá módna prehliadka bola veľmi farebná, energická a pozitívna.“ Tento talentovaný módny dizajnér, ktorý dbá na prírodné textílie má na svojom konte už mnoho ocenení ako je ocenenie Dunajská perla, v kategórii Objav Slovenskej módnej scény.

Skvelý módny návrhár Libor Komosný predviedol jedinečnú a pútavú kolekciu na jesenných BMD 2015

jedinecny_modny_navrhar_libor_komosny_bmd_mmagazin

Liborova tvorba sa snaží podtrhnúť ženskú siluetu tak, aby nebola zatienená jej osobnosť. Modelky predvádzajúce jeho modely spoznáte na móle jednoducho! Majú zahalenú tvár. Dôvodom je, aby vynikli samotné modely a pravú tvár im majú dodať až samotné nositeľky, klientky.

M magazín.sk si nenechal ujsť jedinečnú príležitosť vyspovedať módneho tvorcu Libora Komosného a prináša Vám s ním exkluzívny rozhovor:

Libor, čím boli jesenné BMD 2015 pre teba špeciálne či výnimočné?

Pre mňa je táto módna udalosť, ktorá sa organizuje už 10 rokov vždy výnimočná. Na BMD som sa prezentoval už piaty rok a vývoj a cesta, ktorú prešla táto módna show je obrovská a úroveň je veľmi vysoká. Pre nás dizajnérov je zabezpečený kompletne celý backstage s modelkami, vizážou a kaderníkmi. Je to jedna z mála prehliadok, na ktorej chcem svoje modely každý rok ukázať. Taktiež sa stretnem pravidelne s kolegami a kamarátmi, čiže už mám skrátka BMD v srdci.

Ku ktorej ľudskej vlastnosti by si prirovnal svoje modely počas jesenných BMD 2015?

Jednoznačne zvedavosť!

Čím si sa nechal tento rok inšpirovať?

Ako klasicky každý rok som chcel upozorniť na samotné modely a upustiť od identity modeliek. Pravú tvár má dať modelom až priamo klientka a nositeľka. Hlavnou inšpiráciou bola energia a pocity, ktoré mám v sebe. Celá prehliadka bola na moje pomery veľmi farebná, energická a pozitívna, skrátka sa tak teraz cítim a s týmto pocitom som sa dotkol materiálov a tvoril som.

jedinecny_modny_navrhar_libor_komosny_bmd_mmagazin0a

Šaty na BMD boli skutočne výnimočné, aké materiály si používal?

Väčšinou to bola bavlna s metalickou podtlačou a hodváb. Veľmi dbám na prírodné textílie.

Ak by neboli na svete šiltovky, čo by mali tvoje modely na hlave počas prehliadky na BMD 2015?

Rozmýšľal som nad dvoma variantmi. A to šiltovkou alebo klobúkom. Takže ak by neboli šiltovky, nahradil by som ich klobúkmi. Celá prehliadka mala byť odľahčená a svieža spolu s teniskami, ktoré mali modelky na nohách. Preto k šiltovkám vyhrali, klobúky by boli moc ťažkopádne a ženské.

Ktorými troma slovami by si opísal modelku pre tvoje modely?

Slová to budú len dve a to – Kamila Filipčíková. Je to jednoducho bytosť, na ktorej by som svoje modely rád prezentoval.

jedinecny_modny_navrhar_libor_komosny_bmd_mmagazin1

Ktorú časť módnej prehliadky najviac obľubuješ?

Asi tú finálnu, keď vidím fotky, ako prehliadka vyzerala na móle. Snáď nikdy v živote som prehliadku nevidel ako divák. Som vždy v zákulisí, porovnávam modely, držím vlečku alebo púšťam modelky na mólo. Najradšej však mám ten pocit, keď vlastne vidím ako vyzerali modely počas show pre divákov.

Na ktoré ročné obdobie navrhuješ šaty najradšej a na ktoré najmenej? Prečo?

Neriadim sa ročným obdobím, ale inšpiráciou ktorú mám, tak ju stvárnim. Kedysi som nemal veľmi rád spoločenské šaty a teraz si ich tvorbu skutočne užívam

V akom oblečení sa ty sám cítiš najlepšie?

Ja to hovorím, že mám štýl ako „bezďák“.(smiech) Mám rád otrhané džínsy, vrstvenie oblečenia a jednoduché farby ako je čierna, šedá, biela a piesková. Najviac milujem biele tričko, ten kto ho vymyslel je podľa mňa génius! A teraz mám najradšej Timberland farmárske topánky klasické „yellowboots“. Jednoducho bezchybná topánka s tradíciou 40 rokov!

jedinecny_modny_navrhar_libor_komosny_bmd_mmagazin1a

Čo by si si na seba nikdy rozhodne neobliekol?

Nemám veľmi rád v obliekaní prenášanie ženských prvkov do mužskej módy, čiže sukne kanyry to vážne nie!

Aký je tvoj najviac nosený kúsok oblečenia? Aký štýl obliekania najviac preferuješ?

Rozhodne biele a čierne tričko. Týchto variant mám niekoľko desiatok kusov. Keď mi sadne strih trička, tak si to isté tričko kúpim hneď aj trikrát! A štýl obliekania? Nadčasový! Móda má vydržať. To je podľa mňa to najdôležitejšie. Jednoduchosť a stálosť dizajnu niekoľko rokov.

Akého najväčšieho módneho faux pas sa podľa teba môže žena dopustiť?

Keď si nevie kúpiť zodpovedajúcu veľkosť svojej postave a siluete.

jedinecny_modny_navrhar_libor_komosny_bmd_mmagazin2

Ktorá z tvojich kolekcií je tvoja najobľúbenejšia?

Stále sa to u mňa mení, ale sú to skôr outfity jednotlivých kolekcií. Keď sa na nich po rokoch pozriem, nemám chuť na nich nič meniť a nechal by som ich presne tak, ako som ich pred troma rokmi vytvoril.

Kto je pre teba vo svete módy najväčším vzorom a idolom?

Raf Simon! Je to podľa mňa jeden z najväčších géniov poslednej doby. A kam dostal módny dom Dior počas svojho pôsobenia je úžasné. Poukázal na tradíciu a ikonické siluety, strihy a materiály tejto obrovskej značky a dodal jej súčasnosť.

Kedy si sa začal zaujímať o módu a kedy a ako vznikol tvoj prvý model?

Prvý použiteľný kúsok módy čo som vytvoril boli trenírky, ktoré som dal kamarátke k narodeninám. Nedávno ich na mňa vytiahla a má ich už 12 rokov! A bolo to keď som nastupoval v 15 rokoch na strednú školu, vtedy som sa dotkol látok a držím sa ich dodnes.

jedinecny_modny_navrhar_libor_komosny_bmd_mmagazin3

Dá sa podľa teba obliecť dobre aj za málo peňazí?

Samozrejme! Vzhľad, úhľadnosť a čistota nositeľa nie je otázkou peňazí. Je to o hľadaní dobrých a kvalitných kúskov do svojho šatníka.

S akými známymi tvárami si už spolupracoval? S kým by si v budúcnosti chcel nadviazať spoluprácu?

Moje modely mali na sebe napríklad speváčka Tina, Zuzka Smatanová nebo Anita Soul. Ale neriešim, či sú tváre známe alebo nie. Rád oblečiem každú zákazníčku, ktorej sa páči moja tvorba a modely.

Za rozhovor ďakujeme skvelému českému módnemu návrhárovi Liborovi Komosnému

jedinecny_modny_navrhar_libor_komosny_bmd_mmagazin4

FOTO: Ramon Leško

Pridaj komentár