Tak ako my ľudia chodíme na preventívne prehliadky, vyšetrenia a staráme sa o svoje zdravie, aby sme si ho predĺžili, aj spotrebiče potrebujú svoj pravidelný servis. Vďaka takémuto pravidelnému servisu dokážeme predĺžiť ich životnosť, a na základe toho nám budú spoľahlivo slúžiť dlhé roky.

FOTO: freepik.com

Horúce letné dni, ktoré dokážu zdvihnúť teplotu na teplomere až nad 35 stupňov nie sú poslednú dobu žiadnym prekvapením. A vďaka tomu si čoraz viac ľudí kupuje klimatizáciu do bytu alebo domu. Avšak, ak chcete, aby vám klimatizácia slúžila dlhé roky s optimálnou účinnosťou, nesmiete podceňovať jej pravidelnú údržbu a servis.

Vedeli ste, že klimatizačná jednotka v priemere vydrží od 10 do 14 rokov? A čo ak by sme vám povedali, že vám môže vydržať ešte dlhšie vďaka tomu, že ju budete pravidelne servisovať? Poďte si prečítať, ako dokáže servis predĺžiť jej životnosť.

Profesionálny servis

Minimálne raz za jeden rok (v ideálnom prípade až dvakrát), je nevyhnutné, aby klimatizačná jednotka vo vašej domácnosti podstúpila profesionálne čistenie a servisnú kontrolu. Má to jednoduché vysvetlenie. Klimatizácia, ktorá nie je správne a pravidelne udržiavaná, spotrebuje oveľa viac elektrickej energie a negatívne tak ovplyvňuje celkovú účinnosť chladiaceho systému. A pritom, ako sa v tejto dobe zvýšili poplatky za energie, určite oceníte, ak vám tento spotrebič nebude zvyšovať vaše výdavky. Niežeby ste isté úkony nezvládli aj vy, (zvládnete a k nim sa aj dostaneme), ale predsa certifikovaný technik má obrovské množstvo skúseností.

Okrem toho dokáže tento servis zabezpečiť optimálny výkon klimatizácie a súčasne slúži ako prevencia pred potenciálnymi poruchami. A pokiaľ sa pýtate, kedy je ideálny čas na uskutočnenie tejto servisnej prehliadky, tak je to pred nástupom letnej sezóny.

Ako prebieha odborná servisná prehliadka?

V prvom rade certifikovaný technik vykonáva vizuálnu prehliadku zariadenia, ktorá môže odhaliť niektoré problémy. Až po tejto vizuálnej kontrole kontroluje a čistí filtre vnútornej jednotky a výmenník vonkajšej jednotky. Preverujú sa aj jednotlivé rozvody a trubky. Keďže sa vo filtroch a vo vnútri usádzajú rôzne nečistoty, ktoré by mohli brániť prechádzaniu vzduchu, musia byť odstránené. Po týchto úkonoch potom technik kontroluje aj funkčnosť daného spotrebiča. Vďaka tejto pravidelnej kontrole sa zachováva aj záruka klimatizácie.

Nezanedbávajte domácu kontrolu a údržbu

Niektoré úkony dokážete zvládnuť aj vy a to bez toho, aby ste boli certifikovaným technikom. Ak to však robíte prvýkrát, mali by ste postupovať podľa manuálu.

Pokiaľ neviete ako, tu si môžete nájsť základné kroky:

  • Klimatizačný systém musí byť pred vykonaním čistenia úplne odpojený od elektriny.
  • Vzduchový filter vyberte a jednoducho ho len očistite za pomoci vysávača, vlažnej vody a vhodného čistidla.
  • Potom je potrebné nechať filter voľne uschnúť. Pamätajte ale, aby schol mimo priameho slnečného žiarenia.
  • Nasleduje údržba povrchu klimatizačnej jednotky. Tento povrch stačí pretrieť vlhkou handričkou.
  • Pri domácej údržbe klimatizačného zariadenia vždy dodržiavajte pokyny uvedené v návode od výrobcu.

Niektoré klimatizácie sú vybavené aj funkciou samočistenia, takže v prípade, že takúto klimatizáciu vlastníte, máte o problém menej. Samozrejme, povrch sa sám nevyčistí, takže v tomto prípade určite aspoň pretrite povrch handričkou.

Čistenie vonkajšej jednotky

Pokiaľ nemáte prenosnú klimatizáciu ale klasickú, určite viete, že sa klíma skladá z dvoch základných jednotiek – vonkajšej a vnútornej. V súvislosti s domácou údržbou vonkajšej jednotky môžete urobiť niekoľko jednoduchých krokov. V prvom rade musíte zabezpečiť, aby bol okolo nej dostatočný priestor pre neobmedzený prúd vzduchu. V prípade, že sa táto jednotka nachádza na balkóne alebo terase, určite ju nezakrývajte. Čo sa ale týka samotného čistenia tejto vonkajšej časti je, že hlavne počas jesene musíte pravidelne odstraňovať hrubé nečistoty, ako je napríklad napadané lístie a podobne. Avšak takto ju čistite pravidelne aj počas celého roka. Následne jej povrch môžete pretierať navlhčenou hrandričkou.

Myslite na to, že pravidelný servis klimatizácie (či už váš alebo ten profesionálny) je kľúčovým faktorom pri zabezpečení dlhšej životnosti a optimálnej účinnosti tohto zariadenia. Pravidelnou údržbou môžete minimalizovať riziko porúch, zvýšiť úsporu energie a udržať si komfortnú teplotu v domácnosti. Nezabúdajte teda na pravidelné servisné kontroly, aby vám klimatizácia slúžila spoľahlivo a efektívne ešte mnoho rokov.

Pridaj komentár