S nedostatkom zelene v meste si poradili po svojom! Žiaci Základnej školy Za kasárňou v bratislavskom Novom Meste zužitkovali svoje vedomosti z technickej výchovy a spolu s ich učiteľmi, rodičmi a nákupným centrom VIVO! Bratislava sa pustili do netradičného projektu. Spoločnými silami v areáli školy začali budovať komunitnú záhradu, v ktorej nechýba zelenina, bylinky, ovocné kríky či kompostáreň. Školáci však týmto so svojimi plánmi nekončia. Vybudovať chcú aj náučný chodník a ovocný sad.

Záhradkárčenie je naozaj v kurze. Svoje o tom vedia žiaci Základnej školy Za kasárňou, ktorí sa na stratu zelených priestorov v mestách rozhodli reagovať po svojom. Za podpory komunitného nákupného centra VIVO! Bratislava začali zveľaďovať okolie svojej školy tak, aby si spoločnými silami vybudovali bezpečný a inkluzívny priestor plný zelene a pozitívnej atmosféry. Ruku k dielu priložilo zhruba 800 žiakov spolu s rodičmi a stovka zamestnancov školy.

Myšlienka vytvorenia komunitnej záhrady v areáli školy sa zrodila už pred dvoma rokmi, kedy si školáci za pomoci rodičov a učiteľov vytvorili z drevených paliet štyri malé záhradky. „Vysadili sme si tu živé ploty. Začali sme s levanduľou a vavrínovcom, zasadili sme aj černice, ríbezle a ďalšie bobuľové ovocie,“ hovorí Monika Hulenová, riaditeľka ZŠ s MŠ Za kasárňou v Bratislave. O záhradu sa starajú najmä žiaci 2. stupňa počas hodín technickej výchovy, no v rámci pracovného vyučovania či pobytu v školskom klube prikladajú ruku k dielu aj tí mladší. „Majú z toho obrovskú radosť. Vo svojej vlastnej komunitnej záhrade môžu zužitkovať ich spoločné znalosti a zručnosti, ďalej sa vzdelávať, podporovať biodiverzitu a rozvíjať sociálne väzby. Spájajú tak pobyt na čerstvom vzduchu s prácou pre komunitu a učením sa o záhradkárstve,“ približuje s nadšením riaditeľka.

Pod vedením pani vychovávateľky si v škole pre najmladších žiakov postupne zriadili krúžok malých záhradníkov. Užitočné vedomosti získavali priamo v praxi, a to pri sadení plodín či ošetrovaní už vysadených rastliniek. Všetko však prekazila pandémia. „Pokračovať v našich plánoch a dobudovať záhradu nám zabránila pandémia koronavírusu. Pomocnú ruku nám podalo nákupné centrum VIVO!, vďaka ktorému sme k pôvodným štyrom záhradkám pridali ďalšie. Za jeho podpory sme vysadili ovocné stromy a kríky, dali sme život bylinkovej záhrade, vznikla kompostáreň a celý priestor sa skultivoval. Dnes tak žiaci môžu opäť rozvíjať svoje vedomosti a zručnosti v ešte väčšom a krajšom priestore,“ hovorí riaditeľka.

„Záleží nám na tom, v akom prostredí vyrastajú školáci v našom susedstve. Chceme aktívne prispievať rozvoju nášho okolia a podpora miestnych komunít je toho neoddeliteľnou súčasťou. Veľmi by nás mrzelo, keby z dôvodu pandémie školáci nemohli pokračovať v tak kvalitnom a rozbehnutom projekte a ďalej rozvíjať svoje vedomosti. Sme preto veľmi radi, že sme mohli škole podať pomocnú ruku. Vďaka tomu v areáli pribudli 4 nové vyvýšené záhony, hmyzí hotel, vtáčia búdka s napájadlom, kamenný kopček pre jašteričky, 27 ovocných kríkov, trvalky či kompostér,“ hovorí Adrián Bódis, Country Manager spoločnosti IMMOFINANZ pre Slovensko.

Podľa slov pani riaditeľky Základnej školy Za kasárňou, je stále čo zveľaďovať. „Máme v pláne vytvoriť environmentálny náučný chodník pozostávajúci z informačných tabúľ o našich živočíchoch a rastlinách a plánom je i vysadiť ovocný sad s niekoľkými „hniezdami“ na sedenie, ktoré budú popri altánku ďalšou možnosťou učenia sa na čerstvom vzduchu či oddychovou zónou,“ dodáva riaditeľka. Rozvíjajúca sa spolupráca s nákupným centrom VIVO! je predpokladom k tomu, že komunitná záhrada je v dobrých rukách a spoločným úsilím premenia všetky plány na zelenšiu a krajšiu realitu.

Pridaj komentár