S príchodom nového ročného obdobia dochádza k zmenám nielen v prírode, ale aj v našom ľudskom organizme. Naše telo sa musí prispôsobiť novým zmenám, čo nie je vždy jednoduché. Jarná únava môže potrápiť najmä slabších a citlivejších ľudí. Nemusíte sa ale báť! V tomto článku vám poradíme, ako s ňou efektívne bojovať. Tak žiadne zívanie …

Počas zimného obdobia sme vplyvom počasia často menej fyzicky aktívni a taktiež menej času trávime aj vonku. Naopak, na jar sa dni predlžujú, čím trávime viacej času vonku a tomu podriaďujeme aj náš fyzický a psychický výkon. Aby sme sa tejto zmene lepšie prispôsobili, mali by sme:

1. Piť viacej tekutín. Zabezpečiť si každý deň adekvátny prísun vody je veľmi kľúčové pre správny a zdravý chod nášho tela. Počas dňa by sme sa mali snažiť vypiť aspoň dva litre tekutín. Treba dodať, že veľkú časť vody človek vylúči močom, dýchaním a aj pokožkou. Odborníci zo svetovej zdravotníckej organizácie WHO odporúčajú piť skôr čistú vodu a nesladené nápoje.

2. Snažiť sa o pestrú stravu. Je známe, že v zimných mesiacoch konzumujeme menej ovocia a zeleniny. Je to chyba, pretože obsahujú mnoho vitamínov a minerálov, ktoré sú pre nás prospešné a dôležité. Napríklad vitamín C pomáha, aby náš imunitný systém a nervová sústava správne fungovali. Nápomocný je aj pri tvorbe energie, tak šup s ním do čaju!

3. Využiť slnečné lúče. Vitamín D priaznivo pôsobí na imunitný systém, pomáha pri vstrebávaní vápnika a fosforu do kostí. Rovnako pomáha udržiavať normálnu hladinu vápnika v krvi a prispieva k správnej funkcii svalov. Jeho hlavným zdrojom je práve slnečné žiarenie, ktoré treba počas pekných dní využiť!

4. Zlepšiť spánkový režim. Skoré zaspávanie a vstávanie môže byť pre niektorých ľudí nezvykom. Podľa odborníkov je dobré vytvoriť si ráno akýsi rituál a predísť tak zhonu. Naopak, večer by sme nemali zaspávať pri počítači alebo s mobilom v ruke. Žiarenie z displejov môže totiž narušiť tvorbu melatonínu v organizme. Je vedecky dokázané, že kniha nás vie pripraviť na spánok oveľa lepšie. Čítate si pred spaním alebo nie?

5. Mať viacej pohybu a čerstvého vzduchu. Každodenná krátka prechádzka vonku má pre naše fyzické aj psychické zdravie veľa benefitov. Vítané sú aj rôzne druhy športov spojené s pohybom, pretože nám môžu navodiť dobrú náladu. Pobyt na čerstvom vzduchu a na slnku je najlepším spôsobom, ako predchádzať príznakom jarnej únavy. Nezabudnite na prísun čerstvého vzduchu aj v interiéri, čo pomáha pri učení a príprave do školy.

Pridaj komentár