Takmer každý, s kým prišiel notorický zabijak Darius Kincaid (Samuel L. Jackson) do kontaktu, by ho najradšej videl mŕtveho. To platí aj pre špičkového telesného strážcu Michaela Bryca (Ryan Reynolds), ktorý zhodou okolností dostane za úlohu Kincaida ochrániť za každú cenu. Nezastreliť ho hneď na prvom stretnutí mu dá riadne zabrať …

Ryan Reynolds a Samuel L. Jackson v skvelej akčnej komédii „Zabijakov osobný strážca“!!!

V akčnej komédii ZABIJAKOV OSOBNÝ STRÁŽCA čakajú divákov adrenalínové akčné scény, nadupané automobilové (a iné) naháňačky a neutíchajúci príval vtipných hlášok. Divoká jazda začína v okamihu, keď Interpol zatkne Kincaida a dohodne s ním riskantný obchod – ak bude na Medzinárodnom súdnom dvore svedčiť proti obávanému bieloruskému diktátorovi Vladislavovi Dukhovichovi (Gary Oldman), pustia z väzenia jeho manželku (Salma Hayek). Má to však háčik: Kincaida musia dopraviť zo severného Anglicka do Haagu v priebehu 24 hodín. Navyše, diktátorovi ľudia sú pripravení spraviť všetko preto, aby na súd nedorazil.

Ryan Reynolds hovorí: “Napätie medzi týmito úplne odlišnými chlapíkmi sa postupne mení na vzájomný rešpekt a dokonca sa začnú mať celkom radi.“ Samuel L. Jackson so smiechom dodáva: “Ryan a ja sme si v podstate spravili romantický akčný výlet po Európe.”

Režisér Patrick Hughes spomína: “Pri tejto dvojici som mohol urobiť jediné – dať Ryanovi a Samovi voľnú ruku, podporovať ich v nápadoch … a potom si sadnúť a sledovať, ako sa rodí magické predstavenie.” V ďalších úlohách sa diváci môžu tešiť napríklad na Garyho Oldmana ako bezohľadného diktátora, ktorý musí rozprávať perfektnou ruštinou. “Pravdepodobne by som v rovnakom čase zvládol aj Hamleta vetu po vete,” smeje sa herec.

Pre režiséra Patricka Hughesa bolo toto nakrúcanie s množstvom skúsených kaskadérov a skvelých áut podobným zážitkom, ako keď sa dieťa ocitne v najväčšom hračkárstve na svete. “Bola to neskutočná zábava. Nemôžete nebyť šťastný, keď uprostred Amsterdamu nakrúcate strieľačky a naháňačky na autách, motorkách a dokonca člnoch! Je to sen každého dieťaťa. Sníval som o tom už od školy.”

Špičkový bodyguard Michael Bryce (Ryan Reynolds) dostane špeciálnu úlohu – musí sa postarať o svojho úhlavného nepriateľa. Jeden z najznámejších zločincov sveta, Darius Kincaid (Samuel L. Jackson), je kľúčovým svedkom v dôležitom prípade a treba ho bez ujmy na zdraví dopraviť na súdne pojednávanie.

Neúprosný telesný strážca a obávaný zabijak, ktorí si dlhé roky šli po krku, sa na dlhých  24 hodín stanú súčasťou spoločného tímu. Na neuveriteľnej ceste z Londýna do Haagu na nich všade striehnu ľudia obávaného východoeurópskeho diktátora (Gary Oldman). Čakajú ich šialené naháňačky a divoké prestrelky na súši aj na mori. A všetko ešte skomplikuje Kincaidova žena (Salma Hayek), ktorá je rovnako známa firma ako jej manžel …

Rivalita na ostrí noža a potenciálne spojenectvo medzi prvotriednym nájomným vrahom a ukážkovým špecialistom na osobnú ochranu sú hlavným motívom akčnej komédie, ktorá sa miestami mení na nesmierne zábavný adrenalínový thriller. Ústrednú dvojicu tejto chlapskej “romance” si strihli hviezdy prvej kategórie Ryan Reynolds a Samuel L. Jackson a diváci sa môžu tešiť na dychberúce akčné scény, nadupané automobilové (a iné) naháňačky a neutíchajúci príval vtipných hlášok.

Veci sa začnú vyvíjať nesprávnym smerom hneď na začiatku. Keď na policajný konvoj sprevádzajúci Kincaida zaútočí komando zabijakov, agentka Interpolu Amelia Rousselová (Elodie Yung) pochopí, že existuje jediný človek, ktorý dokáže korunného svedka ochrániť – jej zahorklý a vyhoretý ex-priateľ, bývalý prvotriedny bodyguard Michael Bryce.

Kedysi patril do prvej triedy v branži, ale potom, ako stratil klienta, sa dostal na dno. Má všetky predpoklady, ale žiadny záujem postarať sa o Kincaida. Každý z nich je úplne iný. V podstate sa Bryce niekoľko posledných rokov vyhýbal Kincaiovým guľkám, takže chrániť ho je to posledné, čo by si želal, nieto ešte riskovať svoj vlastný život pre takého darebáka.

Napokon sa skeptický zabijak a apatický bodyguard predsa len vydajú na cestu, na ktorej na nich za každým rohom číha smrť a postupne si k sebe začnú hľadať cestu. Nemusia si úplne dôverovať, ale rozporuplná zmes vzájomného pohoršenia a obdivu k tomu druhému im paradoxne dodáva energiu na splnenie misie – dostať sa do Haagu, objaviť stratenú lásku, oslobodiť Soniu a v neposlednom rade potvrdiť, že ZABIJKOV OSOBNÝ STRÁŽCA je skvelý film.

Ryan Reynolds hovorí: “Milujem to vzájomné puto, ktoré viaže Bryca a Kincaida. Títo dvaja chlapíci nemôžu byť viac odlišní, ale ako sa vyvíja dej, začnú sa vzájomne rešpektovať a dokonca mať radi jeden druhého. V tomto neuveriteľne bláznivom akčnom príbehu sa diváci môžu tešiť na mužskú romance a niekoľko ďalších príbehov lásky.” Samuel L. Jackson dodáva: “Ryan a ja ideme na bláznivý výlet po Európe – chaotický a zábavný pre obe postavy, medzi ktorými funguje nezvyčajná chémia.”

Michael Bryce (Ryan Reynolds) narazí na ťažký oriešok, keď dostane jednu z najnebezpečnejších úloh vo svojom živote – ochrániť muža, ktoré ho by najradšej videl mimo hru. Zbabraná zákazka a zlomené srdce z neho urobili stratenú existenciu, tieň muža, ktorým kedysi býval. Teraz musí dokázať, že stále patrí k špičke a dokáže svojho najhoršieho rivala dostať do Haagu – ideálne živého a v jednom kuse.

Ryan Renynolds mal od začiatku obrovský podiel na formovaní svojej filmovej postavy, ktorá neznáša chaos a odrazu sa ocitne priamo uprostred neho. “Úzko s nami spolupracoval už v prípravnej fáze a prišiel s niekoľkými skvelými nápadmi ohľadom životnej filozofie Bryca,” hovorí producent Les Weldon. “Podarilo sa mu intuitívne načasovať vtipy tak, aby postavu oživil. Prinúti vás obľúbiť si chlapa, ktorý bol kedysi pánom Dokonalým, ale potom zažil zlom a stratil sa. Jeho výkon má emocionálny podtón, ale zároveň je nesmierne vtipný.”

Reynolds opisuje Bryca ako človeka, ktorý si bol sebou istý na 100 % a potom zrazu zažil pád. Hovorí: “Brycov klient prišiel o život a táto udalosť ho odrovnala. Stretávame sa s ním 2 roky po tomto incidente, a hoci je pravdepodobne stále najlepší v branži, momentálne je na dne. Jeho ex-priateľka mu ponúkne prácu a hoci sa mu nechce, vie, že to musí vziať. V podstate má chrániť muža, ktorý sa ho takmer 10 rokov pokúšal zabiť. Bryce vie byť arogantný a hrdý a Kincaid mu vie zahrať presne na tieto struny. A tu niekde začína spojenie medzi nimi. Svojím spôsobom Kincaid prinúti Bryca, aby sa nad sebou zamyslel a urobí to tak neodolateľne, ako to dokáže zahrať iba Sam Jackson.”

Samuel L. Jackson pripúšťa, že práve Reynolds ho presvedčil, aby rolu v tomto filme prijal. “Ryan bol už istý a keď padlo moje meno, dávalo to zmysel. Považoval som to za vtipný nápad. Vždy som sa rád pozeral ako Ryan hrá, poznáme sa aj osobne a mám ho rád, takže som mal pocit, že by na plátne mohla medzi nami fungovať zaujímavá chémia.”

Druhým zaujímavým momentom bola pre Jacksona účasť Salmy Hayek, ktorá si zahrala výbušnú Kancaidovu manželku Soniu. “Kincaid a Sonia sú spriaznené duše, ktoré si rozumeli od prvého vzájomného kontaktu. Ona je presne ten typ, s ktorým sa Kancaid môže porozprávať o tom, čo skutočne robí,“ poznamenáva Jacskon. “Sonia ho miluje napriek jeho mnohým chybám a Kincaid sa vďaka nej naučil niečo o láske, takže akokoľvek neuveriteľne to znie, je to on, kto v konečnom dôsledku radí Kincaidovi, ako má riešiť milostné problémy. Sme so Salmou priatelia a myslím, že sa to odrazilo aj vo filme.”

Hoci nespútaný humor bol na prvom mieste, Reynolds sa musel sústrediť na intenzívnu fyzickú prípravu, najmä preto, že rád robí všetky kaskadérske kúsky sám. A v tomto scenári ich bolo veľmi veľa. Tešil sa na ďalšiu spoluprácu s kaskadérskou legendou Gregom Powellom, ktorý prišiel s množstvom divokých nápadov. “Už som s ním a jeho bratom Garym robil na niekoľkých filmoch. Chcete na nich vždy zapôsobiť, takže idete na doraz. Jediný problém je v tom, že niekedy je to naozaj drina a ja zabúdam, že mám 39 a betón je dosť tvrdý a bolí,” vtipkuje Reynolds.

Mohlo to stáť veľa rán, na tele aj na egu, presvedčiť Bryca, že nájdu s Kancaidom spoločnú reč, ale začal o tom premýšľať. Je to hlavne kvôli neuveriteľnej Kincaidove charizme, ktorou si dokáže získať dokonca aj plnú dodávku mníšok. Podobne ako Bryce, aj Kincaid je na začiatku príbehu v zúfalej situácii – dostal sa do rúk federálom a zavreli aj jeho manželku. Situácia je pre neho neúnosná a preto súhlasí, že bude svedčiť proti bieloruskému diktátorovi, ktorý má na konte obrovské množstvo zločinov proti ľudskosti.

V ďalších úlohách sa diváci môžu tešiť na Garyho Oldmana ako bezohľadného a krutého diktátora a Salmu Hayek ako Kincaidovu výstrednú manželku. Gary Oldman sa musel naučiť hovoriť svoje repliky perfektnou ruštinou. “Pravdepodobne by som v rovnakom čase zvládol aj Hamleta vetu po vete,” smeje sa herec. Ale vďaka každodenným lekciám s ruským lektorom to zvládol na výbornú.

Patrick Hughes dodáva: “V momente ako Gary vstúpil na pľac, vedel som, že máme film, pretože tam vniesol nejakú hrozbu, proti ktorej sa Ryan so Samom spojili.” Salma Hayek hovorí o svojej postave a jej netradičnom vzťahu k manželovi: “Je to láska. Ich vzťah je neskutočne vášnivý, šialený a plný ohňa.” Spolupráca so Samuelom L. Jacksonom bola pre Hayek potešením. “Je to legenda a pre mňa bolo veľmi vzrušujúce s ním konečne spolupracovať. Bolo vcelku jednoduché a krásne hrať mu, síce šialenú, ale manželku.”

Pravdepodobne najväčšou výzvou pre herečku bola veľkolepá scéna bitky v bare, ktorá presvedčila Kincaida, že ona je tá pravá. “Bolelo to ešte týždeň po nakrúcaní,” pripúšťa. “Ale som šťastná, že v 49-tich rokov sa viem biť tak, že nepotrebujem dablérku.”

Na plátna slovenských kín prináša film Zabijakov osobný strážca distribučná spoločnosť Forum Film

Pridaj komentár