Zločin a trest je psychologický román, ktorého autorom je jeden z najznámejších ruských spisovateľov všetkých čias – Fiodor Michajlovič Dostojevskij. Autor sa narodil v čase cárizmu, čo ovplyvnilo nielen jeho život, ale aj samotnú tvorbu. Dovstojevskij bol poslaný na nútené práce na Sibíri, kde musel tvrdo pracovať za neadekvátnych podmienok. Hrozné podmienky a kruté mrazy, zanechali stopy na jeho zdraví. „Hoci som trpel, ale aspoň som žil.“ spomína Dovstojevskij.

Ruské veľdielo, ktoré toho v sebe ukrýva ďaleko viac, ako sme si mnohí mysleli! Čítali ste ho už?

Hlavnou postavou jeho románu „Zločin a trest“ je chudobný študent Rodion Raskoľnikov. Napísal článok o absolútnom zločine, vražde, ktorá sa nedá dokázať. Na niečo však zabudol – svedomie, ktoré sa ohlási vždy a nič ho neumlčí. V ťažkej finančnej situácií sa rozhodol zabiť, ale krv na jeho rukách mu nedáva spať. Po tom čo sa prizná, je poslaný na nútené práce.

V mrazivom a drsnom prostredí mu jedinú útechu a chuť do života dáva milovaná Soňa. Zločin a trest je román, ktorý v sebe ukrýva ďaleko viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Ak ste si ho ešte neprečítali, dávame vám ho do pozornosti, napr. aj na dlhé leňošenie počas letnej dovolenky.

Pridaj komentár