Technológie sú súčasťou nášho každodenného života a potrebe vlastniť počítač či notebook sa nevyhnú ani naše deti. Ich kúpa je však veľkým krokom – vyžaduje si dávku dôvery a hlavne zodpovednosti pri používaní. Kedy je vhodný čas kúpiť deťom vlastné zariadenie a ako adekvátne vybrať?

FOTO: insta_photos/Shutterstock.com

Odporúčaný vek

Vo veku 8 – 12 rokov začína dieťa vyhľadávať väčšiu nezávislosť a súkromie. V tomto čase sa tiež stretáva s prvými školskými povinnosťami, a tak nastáva ideálny čas na kúpu vlastného počítača. Je však potrebné, aby ste mali dieťa pod dohľadom.

Príliš veľa času stráveného pred obrazovkou má negatívny vplyv na fyzickú a psychickú pohodu detí – všetky technológie musia byť používané s mierou.

Nový vs. repasovaný

Vaše dieťa s najväčšou pravdepodobnosťou nepotrebuje na prvé (základné) úkony v technologickom svete najnovšiu mašinu, preto by ste mali uvažovať nad kúpou repasovaného PC.

Repasovými zariadeniami rozumieme technológiu, ktorá prešla detailným procesom testovania, aktualizovania, čistenia či výmeny komponentov. Ide o nákladovo efektívnu variantu – cena repasovaných počítačov alebo notebookov je niekoľkonásobne nižšia v porovnaní s novými modelmi.

Počítač vs. notebook

V tomto “súboji” vyhráva jednoznačne počítač. Vďaka pevnému umiestnenému v zdieľanom priestore budete mať jasný prehľad o tom, čo vaše dieťa na PC robí. Je to omnoho bezpečnejšie, ako nechať dieťa samé s notebookom za zatvorenými dverami. Z hľadiska ergonómie sú tiež PC lepšie pre zdravie detí.

Ak už doma starý počítač máte, môžete ho repasovať – skúsený odborník dokáže zrýchliť systém pomocou SSD disku alebo rozšíriť operačnú pamäť RAM.

Základné požiadavky

Pri kúpe dbajte na veľkosť obrazovky, hmotnosť zariadenia a jeho odolnosť. Pre deti do 12 rokov sa zo zdravotného hľadiska odporúča monitor v rozmedzí 11 – 13″. Deti od 12 rokov môžu vlastniť aj väčšie obrazovky, tzn. 13 – 15″. Aj v tomto prípade siahnite radšej po cenovo výhodnejších repasovaných monitoroch, ktorých prípadné poškodenie vás bude menej mrzieť.

Ak sa rozhodnete pre kúpu notebooku, vyberajte ľahšie modely do 1,6 kg s pevnou konštrukciou, s ktorými sa bude dobre manipulovať.

Pridaj komentár