Róbert Vrzala – Slovenský Jean Paul Gaultier + ROZHOVOR

598
Róbert Vrzala – Slovenský Jean Paul Gaultier + ROZHOVOR 3

Zmes animálnych prvkov, negatívov, zrkadlových odrazov a protikladov – to je nezameniteľný rukopis tvorby mladého a nesmierne talentovaného módneho tvorcu, ktorý je v slovenskom módnom priemysle prirovnávaný k Jean Paul Gaultierovi, ale aj k Jeremy Scottovi.

titulkaReč je o módnom návrhárovi Róbertovi Vrzalovi, ktorý v sebe našiel cit pre módu už ako dieťa. Tvoril, kreslil módne skice, listoval v starých Burdách, vymýšľal, šil a popri tom všetkom sníval o prehliadkových mólach. Móda bola jednoducho súčasťou jeho života a sprevádza ho už dlhé roky.

robert_vrzala_mmagazin1Slovenský dizajnér Róbert Vrzala vyštudoval umeleckú škole odbor odevný dizajn a módne návrhárstvo. A ako spomína na svoje začiatky? „Boli to školské časy a hodiny strávené na praxi, za šijacím strojom a maliarskym stojanom. Mal som skvelých profesorov, ktorý mi nechávali voľnú cestu pre vlastnú umeleckú tvorbu, usmerňovali ma a nepotláčali moju osobitú identitu na svoj obraz, ako to robí veľa iných umeleckých škôl. Všetko sú to začiatky a mňa čaká ešte veľa driny,“ vysvetľuje Róbert Vrzala.

robert_vrzala_mmagazin1aPočas svojej kariéry mal módny návrhár možnosť sa prezentovať nie len na Slovensku, ale i v zahraničí. Jeden z úspechov bolo aj ocenenie na Bratislavských módnych dňoch – “Cena poroty za najkreatívnejšiu kolekciu“. Medzi ďalšie úspechy návrhára patria výstava na Prague Fashion Salon, prezentácia v Mníchove, Prostějove a taktiež spolupráca v úlohe stylistu a supervízora so známymi slovenskými a českými fotografmi.

robert_vrzala_mmagazin1abV čom spočíva filozofia módneho návrhára? Róbert Vrzala je presvedčený, o tom že každý človek je neskutočne krásny, no nie všetci sa odvážime prejaviť najtemnejšie stránky svojho vlastného ja. Vďaka zmesi protikladov stiera rozdiely medzi pohlaviami a tým posúva hranice súčasnej módy. Nemá rád upätosť a na človeku sa snaží vyzdvihnúť živočíšnosť. Je originálny, svojský a jeho kreativita nepozná hranice.

robert_vrzala_mmagazin1ba„V každom z nás sa odohráva živočíšny boj, ktorý sa pohľadom cez negatív mení na usporiadaný zjav v nás seba samých. Iba odraz zrkadiel odhalí nedokonalosť, ktorá každého z nás robí výnimočne krásnym,“ hovorí Róbert Vrzala o čerpaní svojej inšpirácie. Módny dizajnér rád pracuje s príjemnými a netradičnými materiálmi, ktoré obohacuje mojimi kresbami a grafikami, ktoré prenáša na textil, čím každý model robí unikátnym, tak ako jeho samotného nositeľa. Zaujímavosťou módneho návrhára je, že aj dámske modely pripravuje na mužoch.

robert_vrzala_mmagazin2baMmagazín.sk  vyspovedal slovenského módneho návrhára Róberta Vrzalu a prináša Vám jedinečný rozhovor:

Robi, Ako si sa vôbec dostal k módnemu návrhárstvu?

Bol to veľmi prirodzený vývoj, tak ako to je, aj do dnešného dňa. Už od malička som tvoril a vždy sa snažil robiť to čo ma baví.

Sníval si aj o niečom inom ako byť módny návrhár? Lákalo Ťa aj niečo iné?

Určite áno! Kolotočiarom – možno raz. Milujem to prostredie, atmosféru plnú tých najrôznejších emócií, zaujímavé tipy ľudí, svetlá, farby, vôňa cukrovej vaty. Jednoducho môj svet…

Máš nejaký vzor, čo sa týka módneho návrhárstva? Aký? Čím Ťa inspiroval?

Konkrétny vzor nemám. Skôr konkrétne sezóny, modely, nápady. Vzorom je pre mňa každý umelec, ktorý vo mne vyvolá emóciu a to u mňa vôbec nie je ľahké.

Navrhuješ viac pre ženy, či pre mužov?

Tvorba modelov pre mužov je pre mňa určite viac inšpirujúca, ako pre dizajnéra veľkým tvorivým stimulom a výzvou. Pánska móda sa tvorí o veľa ťažšie, treba ju viac analyzovať, pracovať s témou a detailmi.

Kde berieš inšpiráciu k navrhovaniu tak skvelých a za každých okolností originálnych modelov?

Inšpiráciu nasávam zo všetkého vôkol seba, hudba, film, história, príroda. Myslím, však najviac z človeka ako takého. Fascinujú ma ľudské osudy, zabudnuté príbehy, tajné lásky a sny. Ľudia, čo si žijú svojím životom a nejdú skrývajúc sa v dave väčšiny. Silná emócia je pre mňa väčšinou prvým impulzom, potom to už ide samé. Je to všetko o pocite, konkrétnej emócii, ktorá vo mne zarezonuje. Najčastejšie ju vo mne vyvolá človek ako taký. Práve ľudia sú pre mňa nekonečným zdrojom inšpirácie a stimulov pre ďalšiu tvorbu. A tak to má byť. Spojením módy a človeka vzniká dokonalý priestor pre svet plný fantázií.

Prečo práve animálne prvky a odraz v zrkadlách?

Som blíženec, toto znamenie je plné protikladov, viac osobností v jednej. Akoby dvojičky žijúce v jednej bytosti. Preto tie odrazy, zároveň zrkadlo odhalí nedokonalosti, a práve tie robia každého z nás jedinečne krásnym.

Máš svoju múzu? (Neviem ako pomenovať muža)

Múzoš! Áno mám, ale je ich viac a striedam ich, mená si však nechám pre seba.

Ako si vyberáš modelov na svoje módne prehliadky, podľa čoho? Čo z nich musí vyžarovať?

Musia sa typovo hodiť do danej tematiky prehliadky. Špeciálne kritéria nemám. Mám rád skôr „škaredých“ atypických modelov, „beautiful face“ ma na toľko nebavia a neinšpirujú.

Pre akú cieľovú skupinu je venovaná tvoja móda? Akí klienti ťa najviac vyhľadávajú?

Na moje prekvapenie, je moja škála klientely oveľa pestrejšia, ako som si možno plánoval, čo ma nesmierne teší. Každý si v nej nájde to svoje a chce si s mojimi modelmi spestriť svoj šatník. Často sa stretávam s názorom, že im moja tvorba zlepší náladu, spríjemní deň. To mňa, ako dizajnéra teší určite najviac. Väčšina ľudí to pochopila správne. Moja móda je pre všetkých tých, čo chcú trošku upustiť s konvencií a neberú samých seba až tak vážne, čo je v našich módnych kruhoch často kameňom úrazu. Treba byť viac „free“.

Myslím, že tvoja tvorba je absolútne jedinečná, ako je to s konkurenciou na slovenskom trhu?

V jednom rozhovore som na túto otázku odpovedal, že konkurenciu necítim, napriek tomu, že slovenský trh je veľmi malý, každý z dizajnérov má svoj osobitý štýl.

Návrhár alebo stylista v tvojom prípade?

Vyštudovaný návrhár, no styling k tomu patrí. Žijem módou od malička, je prirodzené, že mám vzťah ku všetkému, čo je spojné s módou. Dizajn, styling, fotografia…

Aká bola spolupráca so slovenskou návrhárkou Janou Pištejovou? Čo sa Ti na spolupráci najviac páčilo?

S Jankou sa mi pracovalo veľmi príjemne, každého z nás to určite obohatilo a posunulo v tvorbe ďalej. Ako bolo spomínané slovenský trh je tak malý, takže by sme si mali navzájom pomáhať, podporovať a nie osočovať sa, podrážať si nohy ako to žiaľ niektorí robia. Najviac sa mi páčilo hľadanie kompromisov tak, aby boli uchované charakteristické črty tvorby oboch dizajnérov.

Čo je pri tvojej práci módneho návrhára to najťažšie?

Nevnímam, že by ma pri práci niečo zaťažovalo. Všetko okolo módy a návrhárstva má v sebe obrovské čaro. Možno iba to, že je to dosť časovo a finančne náročné .

Nosievaš na sebe aj svoje navrhnute oblečenie?

Občas áno, no na seba si vždy vyhradím najmenej času pri tvorbe, takže nemám čo na seba. (smiech)

Čo je tvojím najobľúbenejší kúskom v tvojom šatníku?

Hmm, asi jedny značkové tenisky. Sú už síce veľmi staručké a ošúchané, no nedal by som nikomu na svete. Je to moja srdcovka.

Keď túžim po jednom krásnom kúsku z tvojej dielne, čo mám urobiť a kde ho nájdem?

Stačí ma kontaktovať, či už cez môj web robertvrzala.com alebo cez facebook, prípadne osobne. Kto chce, nájde si ma.

Čo pre nás najbližšie chystáš a kedy presne sa môžeme tešiť na novú kolekciu?

Pripravuje sa začiatok plesovej sezóny. Treba sa nechať prekvapiť, sám som zvedavý.

Čo považuješ za svoj najväčší doterajší úspech ?

Za úspech považujem každú úspešne dokončenú kolekciu.

Vstúpte do sveta módneho návrhára Róbeta Vrzalu a jeho vizuálnej spovede!

robert_vrzala_mmagazin2aarobert_vrzala_mmagazin

robert_vrzala_mmagazin3robert_vrzala_mmagazin1c robert_vrzala_mmagazin2abrobert_vrzala_mmagazin3c robert_vrzala_mmagazin3aa robert_vrzala_mmagazin3brobert_vrzala_mmagazin4 robert_vrzala_mmagazin4a robert_vrzala_mmagazin4b robert_vrzala_mmagazin4c

 

Pridaj komentár