Rozdáva úsmevy, vytvára pohodu, ale i dobrý dojem z profesionálne odvedenej práce. Skúsený nielen moderátor, redaktor, či príležitostný model, ale i vzorný manžel. Valér Ferko patrí k mladej generácií moderátorov, ktorí sú v oblasti spoločenského života na Slovensku zapamätateľní nielen tvárou, ale predovšetkým svojim hlasom. Práve ten je jeho každodenným chlebíkom, ktorý ako nám sám prezradil, nie je vždy tak jednoduchý, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Aké sú Valérove dojmy z prehliadkového móla a na stretnutie s kým určite nikdy nezabudne? Nielen to, ale i množstvo ďalších zaujímavých informácií sa dočítate v exkluzívnom rozhovore so slovenským moderátorom Valérom Ferkom len na M magazín.sk

Valér, si už dlhé roky známy slovenskej verejnosti ako moderátor či redaktor. Venoval si sa tomuto povolaniu odjakživa, alebo tomu bolo v minulosti ináč?

Aj keď je to pre mňa už takmer 15 rokov v médiách, predchádzalo tomu krátko aj iné povolanie. Pracoval som chvíľku ako obchodný zástupca v jednej distribučnej spoločnosti. Až neskôr som sa ocitol v Televízii Joj a potom to už išlo. Rádiá, eventy, moderovačky a ďalšie médiá.

Každá práca má svoje klady i zápory. Čo ťa na tejto práci najviac baví a v čom naopak vidíš negatíva tohto povolania?

Svoju prácu milujem. Vďaka nej sa stretávam s inšpiratívnymi a zaujímavými ľuďmi, môžem nazrieť do tajov rôznych spoločenských tém, či iných zaujímavostí. Milujem energiu a smiech a som šťastný, ak ich môžem aj rozdávať. Práve práca moderátora a v minulosti aj redaktora, je na to ako stvorená. Cítim sa takpovediac vo svojom živle. Napĺňa ma pocit, ak môžem niekomu pomôcť, alebo posunúť niečo zaujímavé ďalej – prípadne ľudí rozosmiať. A je jedno, či je to práca so živým publikom, alebo cez TV či rádio. Som spoločenský typ. Milujem jednoducho ľudí. Aj preto aktuálne pracujem s Andym Winsonom, moderujem množstvo eventov, spolupracujem s televíziami a aktuálne som sa dohodol na spolupráci s Dobrým rádiom, ktoré patrí medzi špičkové online média a už len jeho názov je pozitívny (úsmev).

Čo sa týka nejakých negatív, každá strana má dve mince. Tento typ práce býva občas duševne náročný, niekedy zasa šialene hektický. Zo stretnutí niekedy letím na nahrávanie, potom na stretnutia, niekedy na moderovačku, inokedy ma čaká príprava podkladov, scenárov, stretnutia s kolegami, jednania, spoluorganizovanie tréningov či PR aktivít a eventov pre Andyho Winsona … občas mám pocit, že 24 hodín prešlo, akoby niekto mávol čarovným prútikom. Som síce aktívny typ, ale niekedy je aj na mňa toho pomerne veľa (úsmev).

Aj napriek tomu, že pracuješ v tak dynamickej sfére, nevideli sme ťa ešte rozladeného či v zlej nálade – práve naopak – si vždy vysmiaty a ide z teba pokoj a pohoda. Máš na to nejaký tajný recept?

Rob, čo ťa baví. Rob, čo ťa napĺňa. Rob, čo miluješ. A práve toto sa ti následne pretaví do tvojej reality, ako i do toho, čo budeš vyžarovať a odovzdávať. Lebo len ak si spokojný vo svojom vnútornom svete a prežívaní, dokážeš okolo seba rozdávať radosť, energiu a smiech … i keď niekedy mám aj ja svoje dni (úsmev) a tiež viem byť zle naladený. Snažím sa to však neprenášať.

Vraví sa, že pracovať s ľuďmi je to najťažšie. Môžeš to potvrdiť, alebo máš na to iný názor?

Nie je to ľahké, no pre mňa je to tá najkrajšia vec na svete. Vďaka ľuďom lepšie spoznávam aj samého seba, učím sa a napredujem. Ja osobne milujem prácu s ľuďmi a neviem si asi predstaviť inú. Nedokážem byť izolovaný od okolitého sveta. Ľudí mám bytostne rád a vyhľadávam ich. Či už v pracovnom, alebo súkromnom živote. Príjemná spoločnosť mi dáva vždy oveľa viac ako samota …

Speváci, speváčky či hudobné skupiny majú pred svojim vystúpením špeciálne požiadavky. Funguje niečo také aj v prípade moderátorov?

Závisí od toho, čo považujeme za špeciálne požiadavky. Ak to priamo súvisí s podaním výkonu, považujem to skôr za vytvorenie adekvátnych podmienok k tomu, aby bol klient spokojný. Napríklad požiadavky na techniku, zloženie sa (teda nejaká šatňa), alebo dostupné parkovanie či v prípade dlhšej práce do neskorých nočných hodín ďaleko od bydliska i ubytovanie. No nič extra ako vlhčené uteráky, biely nábytok v šatni či ovocie, alebo 15 druhov nápojov, ako to býva zvykom u svetových hviezd, myslím moderátori u nás nepožadujú (úsmev).

Ako sa držíš v moderátorskej forme? Dá sa to vôbec?

Dá. Prípravám venujem značný čas, ale milujem aj improvizáciu. Na moderovačky chodím pripravený, musím mať samozrejme profesný rozhľad, ale mám rád aj situácie, keď môžem zaimprovizovať a užiť si interaktívnu akciu s ľuďmi. Práve preto mám veľmi rád napríklad moderovanie tréningov Andyho Winsona, alebo plesy či večierky. Je to úžasný pocit pracovať s publikom 1000 a viac ľudí. A čo ma drží vo forme je aj pravidelné cvičenie. Keď si dám do tela a snažím sa udržiavať životosprávu a v čase voľna sa venovať svojej úžasnej manželke Silvii, rodine, priateľom a najnovšie aj nášmu psíkovi Hugovi (úsmev). Práve oni sú môj energy doping.

Učiteľ sa musí pripraviť na každú vyučovaciu hodinu a i lekár na každú operáciu. Ako vyzerá tvoja príprava pred moderovaním?

Je to vždy individuálne. Záleží od druhu akcie. Som perfekcionista, takže mi na príprave extrémne záleží. Načítam si dostupné info k podujatiu, k cieľovej skupine divákov (poslucháčov) a k samotným respondentom. Následne si pripravím vstupy. Často využívam svoj vnútorný inštinkt a ten kĺbim s tým, čo by mohlo osloviť ľudí – snažím sa pripravovať si všetko pútavou formou pre diváka. Nejde totiž o mňa, ale o zážitok pre diváka a jeho dobrý pocit zo samotnej akcie. To je gro a alfa omega.

Mnohí žijeme iný život v súkromí a iný v práci. Si v súkromí rovnako „ukecaný“ ako v práci, alebo si skôr tichým človekom?

Myslím, že je to úplne jasné (úsmev). Veľmi rád sa zhováram s ľuďmi. Zaujímajú ma. Preto sa aj veľa pýtam a aj rád “kecám”.

Každá moderovačka je zaiste jedno veľké dobrodružstvo, pri ktorom stretneš mnoho zaujímavých ľudí. Na ktoré stretnutie však zaiste nikdy nezabudneš? Prečo?

Ťažko na toto odpovedať, nakoľko každá jedna pracovná skúsenosť vo mne zanechala dojem a niečo na čo nezabudnem, takže neviem vyšpecifikovať niečo špeciálne. Ale, asi najviac vo mne vzbudilo emóciu osobne stretnutie, rozhovor a podanie si ruky s Dalajlámom.

Na pódiu sme ťa mohli zhliadnuť už nielen ako moderátora, ale i ako modela. Aký je tvoj vzťah k móde?

Mám rád pekné veci. Rád sa obliekam, chcem dobre vyzerať a to asi ako každý človek. Sledujem aj keď len jedným očkom aj módu. Môj hlavný stylista je v súkromí moja manželka. Teším sa tiež veľmi spolupráci so značkou Nicollas Berenique, ktorá patrí medzi špičku v oblasti pánskej módy a práve vďaka nej som si vyskúšal, aké je to kráčať po prehliadkovom móle. Obleky navyše pri práci využívam a milujem a tiež kvalitnú obuv. Preto spolupracujem tiež so Slovenskou kvalitou ZDA Partizánske.

V čom vidíš zásadný rozdiel medzi moderovaním a predvádzaním?

Zásadný asi v tom, že na móle som ticho (úsmev) … ale nie. Je to niečo úplne iné. Modelky to nemajú také ľahké ako si myslíme. Tam musíš vyzerať úplne dokonale, a odprezentovať čo máš na sebe na výbornú. Tam sa nevykecáš – pri moderovaní áno.

Popíšeš nám svoj obľúbený outfit?

Asi niečo športové, voľné. Tepláky, botasky, šiltovka.

Ak máš voľný čas ako najradšej oddychuješ?

Ideálne s manželkou, rodinou, priateľmi pri večeri, drinku, alebo len tak doma pri telke.

Máš svoj obľúbený film, pri ktorom si dobre oddýchneš?

Mám rád české filmy, klasiku alebo anglické detektívky. Prípadne kvalitné komédie s pointou. Konkrétne však nemám žiaden film.

Všetci snívame. Prezradíš nám aspoň jeden z tvojich snov?

Hmmm. To by sa mi potom ale nesplnil … (úsmev)

Je nejaká profesia, ktorú by si si rád skúsil, príp. sa ňou aj uživil?

Uf, tých by bolo. Chcel by som byť asi všetko (úsmev) … ale asi najskôr by ma lákala oblasť gastronómie a hotelierstva, ktorú som aj študoval. Jeden nikdy nevie, no zatiaľ zostanem pri tom, čo robím.

Rád cestuješ? Aký je tvoj vzťah k cestovaniu?

Cestujem veľmi rád. Zážitky z cestovania mi dávajú nové náhľady na život ako taký. Rád spoznávam nové kultúry, zvyky, tradície. Baví ma to a pri cestovaní sa viem úplne uvoľniť.

Prezradíš nám niečo o sebe, čo možno len málokto vie?

Neznášam bordel (smiech).

Medziľudské vzťahy sú v súčasnosti každodennou skúškou pre každého jedného z nás. Ktorú ľudskú vlastnosť si ty osobne najviac vážiš a ktorú naopak neznášaš? Prečo takýto výber?

Mám rád úprimnosť a priamosť. Nemám rád faloš, klamstvo, pretvárku. Riešim veci otvorene a na rovinu … Výber je určite skúsenosťami, ktoré prišli rokmi. Veľa ľudí ma sklamalo, o to viac si však vážim tých správnych a férových, ktorí sa na nič nehrajú a sú, akí sú – bez masiek. S ochotu pomôcť a držať s človekom v dobrom aj v zlom období.

Venoval by si našim čitateľom a fanúšikom špeciálnu selfie?

Samozrejme. Napríklad takúto? Ďakujem krásne M magazínu.sk a želám jeho čitateľom zo srdca veľa lásky, úsmevu, spokojnosti a radosti.

S láskou, Valér

Pridaj komentár