Dnes 49-ročná režisérka Patty Jenkins, debutovala svojim prvým celovečerným filmom Monštrum, ktorý vyhral Independent Spirit Award ako najlepší film roka.

Charlize Theron, ktorá v tejto snímke stvárnila v hlavnej úlohe masovú vrahyňu, získala za svoj herecký výkon Oscara, Zlatý glóbus, Independent Spirit Award a Strieborného medveďa.

Do rovnako silnej ženskej roly postavila skúsená režisérka krásnu herečku Gal Gadot vo filme Wonder Woman a tiež v jeho pokračovaní Wonder Woman 1984.

Prečo sa rozhodla pre druhé pokračovanie spomínanej snímky, prezrádza v pútavom rozhovore už samotná režisérka.

Toto je váš druhý film o Wonder Woman. Čo vás tak láka na tejto postave, že chcete pokračovať v rozprávaní jej príbehu?

Vo všeobecnosti sú postavy z univerza DC rodení hrdinovia a ich príbeh sa od toho odvíja. Ich sila prichádza prirodzene a práve to, ako s ňou naložia, je ich životný boj. Stále sa zamýšľam nad tým, ako byť dobrý a čo znamená byť hrdina. Wonder Woman mi dáva príležitosť nájsť odpoveď. Milujem filmy o superhrdinoch a ako režisérka cítim, že je nesmierne dôležité, aby ste robili, čo vás baví a najlepšie ako viete. Pri tomto type postáv máte veľkú zodpovednosť, no pre mňa to bolo jednoduché, keďže som obrovská fanúšička Wonder Woman a dala som si záležať, aby zostala sama sebou.

Wonder Woman ako komiksová postava vznikla počas druhej svetovej vojny. V prvom filme z roku 2017 ste ju však preniesli do obdobia prvej svetovej vojny. Tento film ste mohli zasadiť do mnohých zaujímavých období, prečo ste si vybrali práve rok 1984?

Ak by som robila scenár k prvému filmu, možno by som dej rovno zasadila do 80-tych rokov, lebo toto obdobie je pre Wonder Woman charakteristické. Isteže, predtým bola komiksovou hrdinkou, ale práve v 70. a 80. rokoch jej popularita zásadne stúpla s príchodom televíznej šou. To bola tá Wonder Woman, na ktorej som vyrastala a je pre mňa synonymom tej éry. Bavilo ma nakrúcať aj rok 1918 v prvom filme, hoci som stále myslela na moju modernejšiu verziu. Tentokrát som chcela urobiť väčší časový skok, aby sme videli, kam sa jej život medzitým posunul.

Ako teda vyzerá jej život, keď ju stretneme teraz?

Diana žije a pracuje v modernom svete ľudí. Dej sa odohráva pred 36 rokmi, takže pojem „moderný“ je relatívny. Ako Wonder Woman sa snaží pomáhať a udržať sa v tajnosti, pričom vedie osamelý život.

Pri výrobe filmu ste nadviazali na niektoré osvedčené spolupráce. Prvou z nich bola samozrejme tá s Gal Gadot, ktorá už nie je len protagonistkou, ale aj producentkou. Zmenilo to niečo pri vašej práci?

Ani nie. Vždy sme sa zhodli v zásadných veciach. Gal vyniká vo všetkom: má výborný vkus, je pozorná a máme podobné názory. Pri tomto filme sme boli veľmi zladené – bola mojou najbližšou spolupracovníčkou a úžasným prínosom pre filmový štáb. Nič sa v zásade nezmenilo, len naše rozhovory začali byť konštruktívnejšie.

Prezraďte nám niečo o príbehu filmu.

Je to klasická rozprávka na pozadí výpravného superhrdinovského dobrodružstva. A o čom je jeho príbeh? Myslím, že menej je viac. Čím menej prezradím, tým viac budú diváci prekvapení. Poviem vám akurát to, že máme dvoch záporákov a je zaujímavé sledovať, ako sa každý z nich vyrovnáva so svojím osudom.

Je Cheetah jednou z vašich obľúbených protivníčok Wonder Woman?

Jednoznačne. Mala som šťastie, lebo Ares, Cheetah a Max Lord sú všetko skvelé postavy.

Ako sa vám pracovalo s Kristen a Pedrom v týchto úlohách?

Bola to radosť. Obaja sú fantastickí herci, ktorých obdivujem. Ich role im perfektne sadli, pomohli nám ich ešte doladiť a stali sa dobrými priateľmi. Vlastne všetci sme sa spriatelili a nakrúcanie pre nás bolo čistým pôžitkom.

Akcia vo filme vyzerá neskutočne. Ako ste ju dokázali ešte vygradovať oproti prvému filmu, ktorý sa odohrával počas vojny?

Mala som vysoké ambície. Nakrúcali sme akčné scény v presnom poradí a na určenom mieste. Bolo to skvelé, pretože sa zapájal celý tím. Samozrejme, bola to výzva, lebo žijeme v dobe vizuálnych efektov. Chcela som, aby divák cítil, že postavy sú v reálnom svete, kde robia všetky tie fyzicky náročné veci a kaskadérske kúsky. Mierili sme ozaj vysoko a dokonca sme prevrátili nákladné auto! Samo o sebe to bol zážitok a myslím, že sa to ukáže aj vo filme. Vidíte to, cítite to. Vyrazíte na ďalekú cestu, ktorá bude úžasná a zároveň prežijete tento silný príbeh.

Čo si podľa vás diváci odnesú z tohto filmu?

Dúfam, že super zážitok. Okrem toho si snáď každý odnesie ešte niečo navyše. Chcem, aby si ľudia užili svojho superhrdinu a pritom sa nezabudli zamyslieť nad tým, ako sa môže každý z nás stať hrdinom. Svet to potrebuje a som šťastná, že môžem byť súčasťou toho procesu.

Pridaj komentár