Rebelský králik Peter žije svoj veselý bezstarostný život spolu s ostatnými zvieratami na farme. Nový majiteľ statku sa však o svoj životný priestor deliť nemieni – a už vôbec nie so zvieratami. Začína sa tak bizarná vojna o teritórium medzi ním a obyvateľmi záhrady.

Rebelský králik Peter ožíva v modernom filmovom spracovaní! Príbeh plný humoru a dobrodružstiev v slovenských kinách už čoskoro!!!

Aký je odkaz Beatrix Potterovej?

„Keď som bol malý, otec mi zvykol čítať príbehy o Králikovi Petrovi, takže som mal k nemu vždy blízky vzťah,“ spomína režisér filmu Will Gluck. „A keď som mal deti, čítal som im ich tiež. Na Petrovi najviac milujem, že je to veľký šibal. Chcel som vziať osobnosť, ktorú mu dala Beatrix Potterová a založiť na nej moderný film.“

Beatrix Potterová je jednou z najúspešnejších autoriek príbehov pre deti. Jej tvorba bola preložená do desiatok jazykov a dodnes patrí medzi to najpopulárnejšie, čo na poli detskej literatúry vzniklo.

Film sa zameriava na odveký konflikt medzi králikom Petrom, jeho rodinou a priateľmi a majiteľom pozemku s veľkou záhradou, z ktorej zajace čerpajú väčšinu ich potravy. No jedného dňa starý Mc Gregor dostane porážku a Peter všetkých presvedčí, že práve jeho vinou. Zdá sa, že záhrada sa vrátila späť do rúk zvierat, no na scénu prichádza Mc Gregorov pravnuk, Thomas, a boj o teritórium – a lásku susedky Bey – sa ešte len začína…

Na odkaz Beatrix Potterovej dozerá spoločnosť Frederick Warne& Co., Ltd., oddelenie vydavateľstva Penguin Random House, ktoré Potterovej knihy vydáva od roku 1902. „Sme vďační za príležitosť priniesť Petrov príbeh novej generácií divákov na veľkom plátne,“ vraví Susan Bolsover.

Okrem zábavy je však tiež dôležité deťom ukázať, kde sú hranice. „Príbeh má, samozrejme, aj morálnu pointu, no nemyslím, že deti sa budú cítiť, akoby im niekto dohováral. Z príbehu to vyplývaprirodzene, preto to funguje. Veď predsa – každý má rád malých rebelov,“ dopĺňa Bolsover.

„Peter má zakázané chodiť do Mc Gregorovej záhrady, pretože práve to sa stalo osudným jeho otcovi. No čo Peter urobí? Ide do záhrady. To je proste Peter – je zlomyseľný, sebavedomý a myslí si, že má vždy pravdu, i keď väčšinou sa ukáže pravý opak. No nikdy o sebe nepochybuje a ide vpred, až kým si neuvedomí, že to už možno prehnal,“ hovorí režisér Will Gluck. „Je ako tínedžer, ktorý zisťuje, že veci nie sú len čierno-biele.“

Filmári si Potterovú pripomenuli aj tým, že nakrúcali v Lake District. Táto oblasť sa pre ňu stala nielen životným priestorom, ale aj inšpiráciou. Po jej smrti odkázala väčšinu svojho majetku – farmy, pozemky, umelecké diela či dokonca ovce – organizácii National Trust, ktorá spravuje jej dedičstvo už vyše 70 rokov. „Nakrúcať v Lake District bolo veľmi dôležité,“ vraví Gluck. „Je tam zasadený celý film, Beatrix tam žila, písala a maľovala. Chceli sme vytvoriť svet, ktorý by vyzeral presne ako v jej dielach.“

Aj Gluckov postoj k humoru vo filme je jasný. „Chceli sme, aby film pobavil každého, no nedelili sme vtipy na „humor pre deti“ a „humor pre dospelých.“ Will k humoru vo filme pristupoval tak, že keď je raz niečo vtipné, pobaví to deti i dospelých,“ hovorí na margo univerzálneho humoru Domnhall Gleeson, ktorý hrá Thomasa Mc Gregora.

V slovenskomznení sa vo filme Králik Peter predstaví Juraj Kemka, Táňa Pauhofová, Barbora Švidraňová, Petra Polnišová, Vladimír Kobielsky, Ego a ďalší.

Distribučná spoločnosť Itafilm uvádza rodinnú komédiu Králik Peter do slovenských kín už od 22.3.2017!!!

Pridaj komentár