Tretí ročník Fashion show recyklovanej módy sa niesol v duchu kontrastov. Kontrast plastov, ktoré trvalo zohavujú našu planétu a ženskej krásy a pôvabu, ktorý je v harmónii s prírodou.

PVC materiály dobyli prehliadkové mólo! Takáto bola Fashion show recyklovanej módy v Bratislave!

Módna prehliadka sa aj tento rok konala pod záštitou projektu Resonance, za ktorým stoja Zuzana Aichová a Patrik Guba. Patronát nad tohtoročnou prehliadkou prevzala prvá dáma slovenskej módnej scény – Lýdia Eckhardt a ambasádorka projektu Babsy Jagušák Heribanová, ktorá sa aktívne venuje podpore slow fashion na Slovensku.

Na kampani spolupracovala tiež Vera Wisterová, ktorá zdobila mesto na billboardoch v impozantných šatách z čiernych odpadkových sáčkov, popretkávaných červenými servítkami, ktoré ako ústredný model tohtoročnej prehliadky vytvorila mladá návrhárka Zuzana Ľos-Božiková.

O choreografiu sa tentokrát postaral Jaro Bekr, ktorý celému podujatiu dodal inšpiratívne kreácie. Modelky obúvalo TOPÁNKOVO a o celkovú vizáž a styling sa postaralo STUDIO22 fashion and make up academy.

Hostí večerom sprevádzal Michal Sabo, ktorý je známy svojím ekologickým postojom nielen v móde a počas večera priznal, že sám nosí väčšinou biele bavlnené tričká, v ktorých sa cíti nielen pohodlne, ale v porovnaní s farebnými sa na výrobu bielych minie podstatne menšie množstvo vody. Mimochodom, vedeli ste, že na výrobu trička sa minie v priemere 2 700 litrov vody? Toľko vody by vystačilo človeku na celých 900 dní.

Do projektu sa zapojili renomovaní aj začínajúci módni návrhári, ako aj vybraní študenti stredných a vysokých dizajnérskych škôl. Mohli sme vidieť modely priekopníčky recyklovanej módy Márie Štranekovej, ďalej víťazky minuloročných Bratislavských módnych dní – Veroniky Kopálovej, rovnako nadčasové modely Jany Polákovej, či unikátne kúsky využívajúce vintage materiály od návrhárky Martiny Kuipers, ktorá tvorí slow fashion módu pod značkou BARTINKI.

Spomedzi mladých talentov mohli diváci vidieť kreatívne modely študentov SPŠ Svidník pod vedením riaditeľa školy Pavla Olejára, študentov strednej umeleckej školy v Trenčíne, ako aj prepracované kúsky študentky ŠÚV Josefa Vydru, Martiny Kociánovej, či Laury Bezúchovej, študentky Súkromnej školy dizajnu.

Do projektu sa už po druhýkrát zapojila mladá návrhárka Františka Benčaťová, ktorá je študentkou Vysokej školy uměleckoprůmyslovej v Prahe, ktorej originálne plastové modely sú v kontraste s využívaním tradičných jednoduchých odevov.

O modely z recyklovanej vlny a štýlové plastové doplnky sa postarala Vivien Babicová, študentka Ateliéru Design oděvu Univerzity Tomáše Bati, ktorá rovnako projekt podporila už po druhýkrát.

Módne doplnky vyrobené z plechovkových uzáverov od Denisy Bizoňovej, ktorá tvorí pod značkou Zeydee, zvýšili estetickú úroveň celého podujatia.

Zaujímavosťou prehliadky bol aj jej charitatívny podtext. Hostia totiž mali možnosť si predvedené modely vydražiť v tichej dražbe, ktorej výťažok v plnej výške poputuje na pomoc rodinám v núdzi.

Posolstvo tejto výnimočnej fashion show je jasné: slow fashion. Slow fashion je opakom konfekčnej výroby a naopak podporuje ručné šitie, malých dizajnérov, ako aj lokálnu tvorbu. Filozofiou slow fashion ale nie je nakupovať drahšie dizajnérske modely, ako by sa mnohým mohlo zdať.

V súčasnosti pod tento pojem zahŕňame aj second handy, teda odevy z druhej ruky, ako aj vintage štýl. No tiež nadčasové modely, ktoré nepodliehajú trendom, ale aj odevy z ekologických materiálov.

Nie je to novodobý trend, ako by ste si na prvý pohľad mohli myslieť. Istým spôsobom je to skôr návrat k predošlému spôsobu odievania. Keď vaša babička vynosila šaty, ušila si z nich zásteru.

Dnes tomu hovoríme upcycling. Slow fashion je teda najmä o ekológii v módnom priemysle a o vzdelávaní nás všetkých k tomu, aby sme si uvedomili, že takzvaná rýchla móda nie je dlhodobo udržateľná a má veľmi negatívny vplyv na naše životné prostredie. Módny priemysel je zodpovedný za 10 percent celkového znečistenia.

Tak nabudúce, keď budete vo výpredajovom ošiali hádzať do nákupného košíka piate tričko, ktoré si možno nikdy neoblečiete, spomeňte si na to, že zmena začína od nás a každý z nás môže prispieť k zlepšeniu životného prostredia.

Text: Anna Klanduchová

FOTO: Bogdan Darvaru

Pridaj komentár