Diváci sa už 24. októbra 2019 môžu tešiť na vtipný príbeh o rodine, koreňoch a o tom, ako sa dá s nadhľadom a s tými správnymi ľuďmi zvíťaziť aj v zdanlivo vopred prehraných bitkách.

Film Posledná aristokratka je nakrútený na motívy rovnomenného románu Evžena Bočka, ktorý vyšiel v roku 2012, stal sa bestsellerom a dočkal sa niekoľkých pokračovaní.

Zvíťazil na prvom ročníku Ceny Miloslava Švandrlíka pre najlepší humoristický román. „Po dlhej dobe sa v Česku objavil vtipný román.

Jeho autor Evžen Boček do svojej Poslednej aristokratky s nadhľadom a ľahkosťou vložil svoje dlhoročné skúsenosti reálneho sprievodcu a kastelána.

Dal mi tým príležitosť znovu sa scenáristicky a režijne pustiť do najnáročnejšieho kráľovského filmového žánru,“ hovorí režisér a autor scenára Jiří Vejdělek. „Z mojej filmografie je Posledná aristokratka skutočne asi najčistejšia komédia, pretože tentokrát divákov ušetrím od toho, aby som nechal zomrieť niektorú z dôležitých postáv. I keď niektoré majú namále.“

Posledná aristokratka je česko-slovenským filmom. Medzi slovenskými tvorcami je napr. kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá a jednu z postáv si v ňom zahrala aj Táňa Pauhofová, ktorá je veľkou fanúšičkou kníh o neuveriteľných príhodách „čerstvých českých šľachticov“. Pred rokmi, keď na ne upozornila producentky zo spoločnosti PubRes, vôbec netušili, že sa čoskoro stretnú pri realizácii filmovej podoby obľúbených príbehov.

Slovenskú účasť na filme dopĺňa kapela NO NAME, ktorá k nemu zložila a nahrala titulnú pieseň s názvom „I prokletí může být štestí“.

Režisér JiříVejdělek obsadil do svojej novej komédie Posledná aristokratka plejádu vynikajúcich hercov naprieč generáciami. Predstaviteľka hlavnej postavy Marie je čerstvo osemnásťročná Yvona Stolařová, herečka Zdenka Procházková stvárňujúca barónku Orssi má za sebou viac než deväťdesiatročné životné skúsenosti.

Pre Vejdělka je práve herecké obsadenie postáv jeho filmov kľúčové. Spoluprácu si zopakoval napríklad v prípade Tatiany Dykovej (Vilhelmovej), Elišky Balzerovej, Hynka Čermáka, Martina Pechláta či Pavla Lišku. Premiérovo pracoval napríklad s Vojtom Kotkom, Zdeňkom Piškulom alebo Petrom Nárožným.

Rodený Newyorčan Frank získa vďaka svojim šľachtickým predkom dávne rodové sídlo – zámok Kostka. Potomok emigrantov sa tak po viac než štyridsiatich rokoch chystá s dcérou Marií a temperamentnou ženou Vivien na veľký návrat do Čiech. Čerství aristokrati nevedia o miestnych pomeroch, dávnu vlasť a zámocký život poznajú len z dávneho rozprávania príbuzných. Všetky záležitosti spojené s navrátením majetku, pre nich rieši právny zástupca Benda.

Po príjazde rodina zisťuje, že je zámok v stave pozvoľného rozkladu, bokom od akéhokoľvek spoločenského diania. Jedinými stálymi obyvateľmi Kostky sú spiatočnícky kastelán Josef, bodrá kuchárka pani Tichá a hypochondrický údržbár Krása. Zatiaľ čo osadenstvo Kostky pozvoľna precitá z mátožného spánku porevolučných deväťdesiatych rokov, rodina Kostkovcov stojí pred ťažkou voľbou, či generáciami vybudované sídlo predať a vrátiť sa do Ameriky, alebo sa pokúsiť zámok Kostka zachrániť.

Film Posledná aristokratka prináša od 24. októbra 2019 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Forum film.

Zdroj: PubRes

Pridaj komentár