Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako vzniká taká ilustrácia? Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho: výtvarník si prečíta príbeh, sadne za stôl a namaľuje svoju predstavu. Vyladí farby, zjednotí tváre a vymyslí niečo zaujímavé na titulku. Také ľahké to ale samozrejme nie je!

Tvorba kvalitnej ilustrácie, rovnako ako aj knihy, je oveľa viac ako len elementárny proces. Premýšľanie, kopenie nápadov, ich selekcia, opakované návraty, hľadanie reálií, desiatky skíc, farebné variácie, rozkresby z rôznych uhlov pohľadu, atď. Pýtate sa dokedy to takto trvá? Nuž dovtedy, kým autor nepovie „hotovo“.

A presne tak sa volá aj výstava Jana Trojana, ktorá je zložená z toho, čo sa našlo v jeho archíve – z nápadov skicovaných na bežnom papieri a zo skúšok farieb. Prečo sa ilustrácie Jana Trojana oplatí vidieť? Sú fascinujúce, aj keď sú už hotové – je to pomalá, sústredená maľba s množstvom odkazov na obdobia, v ktorých sa príbehy odohrávajú, je silná v detailoch a precízna v dekoratívnych prvkoch.

Príležitosť vidieť takýto zrod ilustrácie od samých začiatkov, zhliadnuť to, ako autor tvoril v jednotlivých krokoch a ako svoje dielo premieňal v čase, sa nenaskytne často – takmer nikdy! Nepremeškajte preto jedinečnú príležitosť a vychutnajte si výstavu Jana Trojana s názvom Predtým, než poviem „hotovo“, v obľúbenej TOTO! je galéria na Moskovskej ul. 29 v Bratislave. Výstava trvá od 13. februára 2020 do 30. apríla 2020. Stojí za to prísť sa pozrieť zblízka! Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Jan Trojan (1935 – 2000) študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave. V štúdiu následne pokračoval v ateliéroch profesorov D. Millyho, V. Hložníka a P. Matejku na Vysokej škole výtvarných umení. Vo svojej tvorbe sa venoval knižnej ilustrácii pre deti i dospelých, maľbe, kresbe, tvorbe art protisov a návrhov na poštové známky.

Medzi jeho knihy patria napríklad Jerry z ostrovov Jacka Londona, Čierny tulipán Alexandra Dumasa, Požičajovci Mary Nortonovej či Jana z Arku od Antona Vantucha. Za svoju tvorbu získal viaceré ocenenia v súťaži Najkrajšie knihy roka, Cenu za ilustrácie na Bienále grafiky v Brne, Cenu Ľudovíta Fullu, ako aj cenu Najkrajšia poštová známka roka za návrh známky k 50. výročiu OSN.

Pridaj komentár