Bude zdravé? Zvládneme to? Asi takto znejú najčastejšie otázky rodičov po tom, ako sa ich vytúžené bábätko narodí predčasne. Začína sa tak každodenný boj nielen pre rodičov, ale predovšetkým pre samotné novorodeniatka.

To, že v takýchto mimoriadne ťažkých situáciách je každá pomoc vítaná, si uvedomuje i svetovo známa značka Pampers, ktorá sa rozhodla predčasne narodeným deťom pomôcť.

Preto v exkluzívnej spolupráci s dm drogerie markt a občianskym združením malíček, predstavuje značka Pampers špeciálne vyvinuté plienky pre nedonosené bábätká, ktoré daruje všetkým perinatologickým centrám na Slovensku.

Tak, ako každodenne pozorujeme pokroky v rôznych odvetviach, tak pokroky v zdravotníctve umožňujú prežitie stále menších a skôr narodených detí. Tak vznikla potreba menších plienok pre predčasne narodené bábätká, ktoré by vyhovovali ich špecifickým potrebám.

„To je hlavný dôvod, prečo sme s pomocou zdravotných sestier z novorodeneckých jednotiek intenzívnej starostlivosti, vyvinuli plienky Pampers Preemie Protection. Som rád, že značka Pampers daruje plienky pre najmenšie bábätká všetkým šiestim perinatologickým centrám na Slovensku až na celý rok. Plienky sú už v týchto dňoch na oddeleniach, kde uľahčujú prácu zdravotníckemu personálu a mamičkám, pričom zabezpečujú plné pohodlie a ochranu svojim malým nositeľom,“ prezradil Ing. Zdeněk Řiháček, Country manager spoločnosti Procter & Gamble pre ČR/SR, pod ktorú značka Pampers patrí.

„Chceme, aby každé predčasne narodené dieťa aj s jeho rodinou malo v zdravotníckom zariadení maximálnu podporu, pohodlie a kvalitnú starostlivosť. Som presvedčená, že dar od značky Pampers k tomu určite prispeje a zároveň uľahčí prácu zdravotným sestrám,“ povedala Mgr. Ľubica Kaiserová, prezidentka OZ malíček, ako reakciu na skutočnosť, že počet predčasných pôrodov, teda pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva, každoročne stúpa.

„Mnohým predčasným pôrodom nedokážeme predísť. Budúce mamičky sú dnes staršie ako v minulosti, často majú závažné komplikácie, ktoré vedú k predčasnému pôrodu, lebo ohrozujú zdravie matky a aj ešte nenarodených detí. Medzi rizikové faktory predčasného pôrodu patrí aj fyzická a psychická nepohoda budúcej mamičky, obezita, cukrovka, či infekcia,“ upozorňuje doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UNB, z Perinatologického centra Nemocnice sv. Cyrila a Metoda, UNB.

Na Slovensku sa ročne narodí približne 55 tisíc detí, pričom dlhodobé zdravotné problémy sa práve u „predčasniatok“ vyskytujú desaťkrát častejšie ako u donosených novorodencov. Nielen u nás, ale i v celej Európe predstavujú predčasne narodené deti najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov ich počet na Slovensku vzrástol takmer o tretinu. Aktuálne sa na Slovensku narodí predčasne každé jedenáste dieťa. Vďaka tímu lekárov, sestričiek a neziskovým organizáciám ako OZ malíček, sa týmto detičkám darí vyrovnať sa svojim rovesníkom.

„Používali sme dámske vložky na inkontinenciu, alebo sme na polovicu strihali väčšie jednorazové plienky a uväzovali ich obväzom okolo pása dieťatka. Bolo to veľmi nepraktické. Na nových plienkach Pampers, špeciálne určených pre „predčasniatka“, oceňujem hlavne to, že bábätkám padnú ako uliate, majú vysokú savosť a ich tiché suché zipsy nie sú pre bábätko rušivé,“ porovnáva nové plienky od Pampers sestrička Mária Vreštiaková.

Predčasne narodené detičky už dlhodobo podporuje aj známa slovenská mamička troch detí Kristína Tormová. „My, mamy predčasniatok, máme trochu posunuté hranice. Po tom, čo sme si zažili šialený strach o naše deti, stretávali sme ich len s rôznymi hadičkami v tele a cez steny inkubátorov, uvedomujeme si asi viac krehkosť celého „mamovania“. Spätne som však veľmi vďačná za všetko, čo sme si preskákali a je fantastické vedieť, že naše malé dcéry sú veľké bojovníčky. Ďakujem všetkým zázračným šikovníkom na Antolskej, z ktorých sú už dnes naši kamaráti. A držíme palce všetkým predčasniatkam,“ zaspomínala si na prvé chvíle s jej  predčasne narodenými dvojičkami známa slovenská herečka.

Nákupom produktov Pampers v dm drogerie markt, môže teraz predčasniatkam pomôcť každý. „Podpora najväčších bojovníkov je pre našu spoločnosť výnimočná. Chceme tým celospoločensky upozorniť na túto problematiku, ktorá je nielen na Slovensku čím ďalej, tým aktuálnejšia. Verím, že aj my svojou troškou prispejeme k spokojnosti bábätiek a ich rodín v nemocniciach na Slovensku,“ povedala Janka Poláčková, prokuristka spoločnosti dm drogerie markt.

Podporiť predčasne narodené bábätká môžete už aj vy! Každým nákupom produktov Pampers v dm drogerie markt v období od 1. februára 2020 do 31. marca 2020 pomôžete pokryť náklad na darovanie 1 plienočky Pampers Preemie Protection pre predčasniatka na Slovensku.

1 KOMENTÁR

Pridaj komentár