Film Ireny Pavláskovej – Pražské orgie, nakrútený podľa rovnomennej predlohy americkej literárnej legendy Philipa Rotha, prichádza na plátna slovenských kín.

Počas slávnostnej premiéry v priestoroch bratislavského kina Lumière, ho osobne odprezentovali producentka a režisérka Irena Pavlásková, herci Pavel Kříž, Jiří Havelka a Juraj Ďurdiak.

Získať práva od jedného z najrešpektovanejších svetových spisovateľov podľa Pavláskovej netrvalo dlho: „Pán Philip Roth sa mi ozval dosť skoro, potom, čo som mu napísala list s prosbou o práva. Dokonca si vyžiadal moje filmy a pozval ma na osobné rokovanie. V ten istý deň mi tie práva sľúbil a keď som sa vrátila do Prahy, môj agent už mal v e-maily návrh zmluvy,“ ozrejmila hosťom. Počas nakrúcania vzniklo mnoho príjemných i menej príjemných scén. Na svoj najhorší zážitok si spomenul Pavel Kříž: „Nakrúcali sme scénu, ktorá sa odohrávala v pražskej krčme, kde fajčili úplne všetci, tak ako to bolo v 70. rokoch. Urobilo sa mi z toho fyzicky zle a musel som vyjsť von. To bola pre mňa najhoršia scéna. Ale inak by som si zopakoval celý zvyšok filmu,“ povedal s úsmevom. O príjemnú situáciu z nakrúcania sa podelil aj jeho herecký kolega Havelka. „Rád by som si zopakoval scénu s Kseniou, v ktorej hádka veľmi rýchlo prerastie do vášne– ale Irena to vždy stopla,“ rozosmial sálu. Herec Juraj Ďurdiak, slovenský predstaviteľ snímky, má na nakrúcanie len pozitívne spomienky. „Celé to bolo veľmi očarujúce a ja Irenke ďakujem za nádherný zážitok,“ uzavrel pred premietaním príhovor.

Slávnostný večer, ktorý uvádzal moderátor Vlado Varecha, prišlo podporiť mnoho osobností z kultúrneho života. Hostiteľov svojou prítomnosťou poctil herec a šéf divadla Aréna Juraj Kukura, herečka Zuzana Mauréry, spisovateľ a textár Boris Filan a ďalší.

O filme

Príbeh filmu Pražské orgie nás zavedie do polovice 70. rokov. Slávny americký spisovateľ Nathan Zuckerman prichádza do Prahy, aby získal a odviezol rukopis jednej nevydanej knihy. Na svojej pražskej misii sa zoznámi so svojráznou a neskrotnou spisovateľkou Oľgou a prenikne na vyhlásené večierky, kde každý hľadá únik ku krátkemu pocitu slobody po svojom. Postupne sa proti svojej vôli stane nielen divákom, ale i účastníkom dekadentného predstavenia, v ktorom mnohí hrajú falošne, a nikomu sa nedá veriť.

Zuckermanova pražská návšteva, plná bizarných stretnutí s rôznorodými ľuďmi, sa stáva dobrodružnou a nebezpečnou misiou. Zuckerman si nakoniec nie je istý, kto je priateľ a kto udavač. Kto sú tí ľudia z dekadentných orgií v dome syna slávneho maliara? Kto je vyplašený študent, ktorý ho upozorňuje, že musí okamžite opustiť Československo? Kto je jeho sprievodca normalizačným peklom, vyhodený divadelný režisér a teraz údržbár v kotolni múzea? A kto je jeho Oľga –škandalistka a rebelka, alebo hráčka dvojitej hry? V ohrození sa ocitne nielen Zuckermanova sloboda, ale i jeho život …

Režisérka Irena Pavlásková získala za svoje filmy rôzne významné ocenenia, napríklad Zvláštnu cenu z MFF Cannes, Grand Prix z MFF Montrealu, ceny z MFF Moskva a Grand Prix Paríž Cretéil.

Film Pražské orgie prináša od 17. októbra 2019 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Magic Box.

Pridaj komentár