Pocit osamelosti pozná každý, kto sa niekedy ocitol ďaleko od domova. Práca nás často zavedie do veľkých miest, kde sa priateľstvá nadväzujú ťažšie. Vojnu samote vyhlásila skupinka cudzincov, ktorá sa rozhodla spájať ľudí prostredníctvom jedla.

Poznáte ten pocit, keď ste ďaleko od domova? Cudzinci sa v Bratislave rozhodli bojovať proti osamelosti jedinečným spôsobom – jedlom!

Komunitný projekt a láska k jedlu

Pricestovali do Bratislavy najmä kvôli práci a v jeden moment si uvedomili, že ich osobný život je v porovnaní s tým pracovným v nerovnováhe. Namiesto pasivity a smútku sa rozhodli konať a v januári vytvorili otvorenú skupinu na sociálnej sieti. Stretávajú sa každú sobotu, aby sa spoločne najedli, porozprávali sa a objavili nové jedlá. K zakladateľom patrí aj Oľga Rozell: „Cieľom WeFoodie je vyplniť čas, ktorý nestrávime v práci. V súčasnej uponáhľanej dobe je čoraz ťažšie nadväzovať priateľstvá. Preto sme sa rozhodli založiť zoskupenie ľudí, ktorých spája jedlo. Každú sobotu sa stretneme v niektorej z bratislavských reštaurácií a spoločne sa najeme.“ Oľga Doplnila, že komunita je otvorená každému a primárne nemá spájať len cudzincov. Pridať sa môže ktokoľvek, kto rád objavuje nové jedlá, kultúry a rád stretávať nových ľudí.

Stretávajú sa každú sobotu

WeFoodie je komunita bez akejkoľvek formy príspevkov. O tom, v ktorej reštaurácii sa najedia, rozhodujú členovia pomocou ankety. Tú vždy vytvoria v ich skupine na sociálnej sieti. Každý týždeň sa najedia v inom gastro zariadení a málokedy sa stane, že by jedno miesto navštívili viac než raz. „Momentálne v Bratislave prebieha veľký gastronomický boom a obľube sa začínajú tešiť aj exotické kuchyne. Každého, kto túži spoznávať nové veci, to mimoriadne poteší. Ak nejete jednotvárne, nežijete jednotvárne“, dodala Oľga Rozell. Thomas Edde, ktorý je pôvodom z Francúzska, dodal, že skupina nie je žiadnym snobským klubom a miesta, ktoré vyberajú, sú dostupné pre každého pracujúceho človeka.

Milovníci jedla sa inšpirovali komunitnými skupinami zo zahraničia a do budúcna by radi organizovali aj večierky, ktorých náplňou by bolo spoznávanie jedál rôznych národov. “Veríme, že ľudia sa o sebe dokážu cez jedlo naučiť oveľa viac, než len bežným rozhovorom. Nie je to len jedlo, ale aj spôsob servírovania. Ten je v každej kultúre trochu iný a vždy zaujímavý.” Spoločnosť by rada zorganizovala aj vianočný večierok pre tých, ktorí nemôžu byť so svojimi blízkymi. Opustenosť si najvýraznejšie uvedomíme práve počas sviatkov. “Žiaden človek, ktorému okolnosti nedovolia stráviť ich v kruhu rodiny, by nemal zostať sám.” Usmiala sa Oľga.

Rady na dovolenky

Predstavte si, že sa chystáte na dovolenku niekam, kde ste ešte nikdy neboli. Nemusí to byť doslova exotika ako Thajsko, ale napríklad aj Španielsko vie zamiešať karty, ak neviete kam sa ísť najesť. Ak budete mať stráviť desať dní na bagetách so syrom a španielskou šunkou, nebude vás to baviť. WeFoodie vie pomôcť aj v tomto. Okrem toho, že členovia komunity často postujú jedlo, ktoré ich zaujalo, môžete sa ich aj spýtať na mieste, ktoré sa oplatí navštíviť. Vždy každému pomôžu svojimi radami. S ohľadom na fakt, že WeFoodie je komunita spájajúca rôzne národnosti, máte šancu, že vám poradí niekto, kto je z daného mesta. Preto máte záruku lokálneho zážitku.

Máte nové menu? Nebojte sa ho prezentovať

WeFoodie je skupinou, ktorá je otvorená poznávaniu nových miest a jedál. Ak chce niektoré z gastro zariadení prezentovať ich menu, či národné jedlá, komunita sa tomu nebráni. Pritom ale stále zostáva skupinou, ktorá nie je financovaná a sústredí sa v prvom rade na spontánne hodnotenie a kvalitu, ktorú bezprostredne vyjadria  členovia skupiny. Pridať sa môže každý.

Pridaj komentár