Tento materiál milujeme všetci. Je to must have, bez ktorého si nevieme predstaviť náš každodenný šatník. Inšpirujte sa aj vy kombinovateľnosťou tohto jedinečného materiálu a to aj pri výbere kúskov na sezónu jar/leto 2019.

Ako to všetko začalo

Pôvodne sa z denimu vyrábali pracovné nohavice, na ktoré získali patent hneď dvaja muži – Jacob Davis a Levi Strauss. Tí začali oblečenie vyrábať z plátna, kde v dizajne použili už známu modrú farbu a zosilnili štruktúru nohavíc.

Vtedy ešte nikto netušil, že sa z džínsov stane odevný fenomén 20. storočia a módni návrhári sa budú predbiehať v jeho vylepšovaní.

Zlatý vek

V 50. rokoch 20. storočia džínsy spopularizoval herec James Dean vo filme Rebel bez príčiny. Pre mladých sa v tom momente tento kus odevu stal symbolom vzbury a rebélie, keďže bolo v niektorých častiach Ameriky zakázané nosiť džínsy do divadla, reštaurácií i škôl.

Nasledoval boom rôznorodých strihov a vylepšovaní od rôznych výšiviek a farebných odtieňov, až po vykladanie kamienkami.

Denim ako ho poznáme

Popularita tohto materiálu stále stúpa vďaka kombináciám s rôznymi vzormi, materiálmi a strihmi. Medzi súčasné obľúbené kúsky z denimu patria stále klasické, strečové džínsy, ktoré sa prispôsobia postave.

No obľube sa tešia aj trendy high waist džínsy – džínsy s vysokým pásom a pohodlné boyfriend džínsy. Top kúsok, bez ktorého si už nevieme náš šatník ani len predstaviť, je rozhodne rifľová bunda. Je ľahko kombinovateľná a dá sa nosiť na viacero spôsobov.

Či už si ju oblečiete na šaty, k sukni alebo vyskúšate populárny „double denim“ look a oblečiete si ju k džínsovým nohaviciam. Súčasný návrat módy 70’ rokov nám umožňuje aj trendy kombinácie s rôznymi doplnkami.

Ruksak či ľadvinka v takomto retro looku rozhodne nesmú chýbať. Dnešná móda nám ponúka skutočne široký výber modelov a strihov, z ktorých si stačí len vybrať. Denim sa stal obrovským fenoménom, ktorý nosia skutočne všetci.

FOTO: Pietro Filipi, Twinset, La Famme, Kara

Pridaj komentár