Kým sme ju nemali, používala sa na umývanie riadov sóda, piesok, ocot alebo citrón. Znie to možne neuveriteľne, no značka Jar oslavuje tento rok neuveriteľné 60. narodeniny.

Už v roku 1960 si tak mohli slovenské gazdinky po prvýkrát zakúpiť Jar s dávkovaním dve polievkové lyžice na desať litrov horúcej vody. Tí, čo si to pamätajú musia aj dnes uznať, že išlo o prelomový vynález, ktorý výrazne zjednodušil domáce práce.

„Na príprave Jari pracovali v Rakone od roku 1955, pričom vývoj toho najlepšieho zloženia trval 2 roky. Otestovali sme mnoho verzií, až sme konečne našli tú ideálnu!

Zrazu stačila len jedna lyžica čistiaceho prostriedku na 5 litrov horúcej vody a pokiaľ bola zreteľná pena, čistiaci účinok fungoval,“ prezradil o začiatkoch Jari Petr Nejman, ktorý pracoval v Rakone od roku 1959.

Rokmi prešla Jar množstvom inovácií, aby vždy spĺňala požiadavky zákazníkov. Vďaka novým technológiám a oveľa pokročilejšiemu systému povrchovo aktívnych látok, sa výrazne pričinila i americká spoločnosť Procter & Gamble, ktorá v roku 1991 kúpila pôvodnú spoločnosť Rakona. V porovnaní s pôvodným produktom vydrží dnešná Jar až 5x dlhšie.

Zmenami a vylepšeniami však neprechádzal len obsah, ale i tvar fľaše. Najprv sa Jar predávala v skle, od roku 1965 vo fľaškách z PVC fólie a od roku 1974 v plastových fľaškách HDPE. Vývoj dospel až k dnešným 100 % recyklovateľným obalom a fľaškám Jar Ocean Plastics, ktoré sú čiastočne vyrábané z plastového plážového odpadu.

„Jar patrí medzi dôveryhodné značky už 3 generácie. Perfektne zapadá do misie spoločnosti Procter & Gamble – uľahčuje ľuďom život a prináša im pozitívnu zmenu. Sme hrdí, že táto značka, ktorá sa stala synonymom pre čistiace prostriedky, patrí do nášho portfólia.

Za svoj život Jar stihla urobiť radosť mnohým ľuďom a veríme, že bude stále taká obľúbená ako doposiaľ,“ vyzdvihol význam Jari Zdeněk Řiháček, Country Manager Procter & Gamble.

Nedávnej oslavy 60. narodenín Jari sa zúčastnila i známa spisovateľka a osobnosť televíznej obrazovky – Halina Pawlowská. Ako popísala svoj osobný vzťah k tomuto už legendárnemu čistiacemu prostriedku?

„Jar ma sprevádza celým mojim životom. Sme vlastne skoro rovnako staré a pamätám si, že keď som maminke pomáhala s domácimi prácami, Jar bola vždy pri tom. Rovnako, keď som si potom zariadila vlastnú domácnosť a mala som malé deti, vždy som siahla po Jari ako užitočnom pomocníkovi. Aj dnes, keď trávim čas spoločne s rodinami mojich detí, stále má Jar v našej kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Chcela by som jej preto popriať, aby i naďalej spĺňala požiadavky českých a slovenských spotrebiteľov a uľahčovala im tak domáce práce.“

Pri tejto príležitosti uviedla spoločnosť Procter & Gamble na trh limitovanú edíciu retro fľašiek, ktorú nájdete v rôznych predajniach a ktorá môže príjemne skrášliť zákutie vo vašej kuchyni.

Pridaj komentár