Pri výbere kozmetiky sa orientujeme podľa vône, obalu, zloženia, podľa toho ako vyhovuje kamarátke alebopodľa reklamy v televízii. Na výbere správnej kozmetiky rozhodne záleží. Či už kupujeme telové mlieko alebo make-up rozhodne, by sme mali klásť dôraz na kvalitu a zloženie. Každý jeden kozmetický produkt totiž obsahuje množstvo chemických látok, ktoré môžu našej pokožke ublížiť.

Isto sa aj u vás doma nájde množstvo letákov s akciovým drogistickým tovarom. Vybrať podľa ceny alebo podľa kvality, môže byť niekedy náročnejšie než si myslíme. Ak sa nazdávame, že čo je lacné,nie je kvalitné,môžeme sa veľmi ľahko zmýliť. Napríklad v letákoch Teta drogérie nájdeme aj ponuku tovaru ich vlastných značiek. Tieto produkty kvalitou nezaostávajú za inými – drahšími. Ich cena je ale nižšia vďaka tomu, že reťazce neinvestovali do reklamy a z toho dôvodu nemuseli cenu tohto tovaru navýšiť.

Škodlivé látky v kozmetike

Vlhčené obrúsky, parfumované krémy, hydratačné masky na pleť, šampóny, sprchové mydlá, pracie prášky, aviváže,… škála drogistického tovaru je naozaj veľká. Vybrať si z množstva produktov tie najkvalitnejšie neznamená vždy záťaž pre našu peňaženku. Stačí,ak sa pri výbere budeme orientovať zložením prípravku apokožka sa nám za to poďakuje.

Sulfáty – tenzidy sú látky, ktoré spôsobujú penenie. Ak je jednou z týchto zložiek sulfát, majte sa na pozore. Najčastejšie sa nachádzajú v produktoch, ktoré penia (prípravky na umývanie sa – sprchové gély, šampóny, čistiace prípravky na pleť a pod.). Čím vyššie v zložení sa slovo sulfát nachádza, tým viac ho produkt obsahuje. Cez pokožku sa rýchlo vstrebávajú do organizmu a môžu spôsobiť kožné a respiračné problémy. Môžu obsahovať aj rakovinotvorné látky.

Ftaláty– o týchto zložkách ste už možno počuli. Sú zodpovedné za udržanie vône a farby v kozmetike. Možno ich pod týmto názvom na prípravku nenájdeme – schovávajú sa pod pojmom parfémované. Ftaláty môžu spôsobiť problémy reprodukčného systému, môžu byť za vývojovými poruchami plodu a neurologickými problémami.

Parabény– najviac zastúpené škodlivé látky v kozmetických prípravkoch. Nájdeme ich približne v 80% produktov. Zodpovedajú za životnosť kozmetiky – predlžujú jej trvanlivosť, zabraňujú množenie baktérií a kvasiniek, a tiež bránia vzniku plesne. Vďaka nim vydrží kozmetika dlhšie, ale ich vplyv na organizmus je dosť škodlivý – dermatitída (červené fľaky na pokožke), hormonálna nerovnováha a môžu byť aj za prepuknutím rakoviny prsníka.

Predaj cez katalóg

Kozmetiku si nemusíme vyberať len v drogériách. Zamerať sa môžeme aj na katalógový predaj. Jedným z nich je napr. aj Oriflame. Letáky Oriflame pravidelne ponúkajú množstvo kozmetických produktov zložených z prírodných ingrediencií. V pohodlí domova si tak môžeme vybrať čo potrebujemea o pár dní máme produkt doma.

Pridaj komentár