Pred niekoľkými dňami padla posledná klapka filmu Ako prežiť svojho muža s Janou Bernáškovou v hlavnej úlohe. Táto romantická komédia vznikla na základe jej rovnomenného knižného bestsellera. Teraz budú nasledovať práce v strižni, príprava trailera a fotenie plagátu s fotografom Tomášom Třeštíkom. Do slovenských kín film zavíta 16. novembra 2023.

Jana Bernášková vstúpila do literárneho sveta sebavedomo a rýchlo. Jej prvý román Ako prežiť svojho muža (v češtine Jak přežít svého muže) sa krátko po vydaní stal bestsellerom. V príbehu slobodnej matky, herečky Lucie, sa našlo veľa žien. Autorka sa nebála otvoriť intímne témy, o ktorých sa zvyčajne na verejnosti veľmi nehovorí, čo čitateľky ocenili. Keď na svoj debut nadviazala ďalšou knihou s názvom Coura a tento rok aj novinkou s názvom Koloušek, úspech už mala takpovediac zaručený. Príbehom Jany Bernáškovej pridáva na príťažlivosti svet šoubiznisu a herectva, v ktorom sa hrdinky či hrdinovia jej románov pohybujú.

Postavy z jej úspešných románov už čoskoro ožijú na plátnach kín. V komédii Ako prežiť svojho muža sa mladá herečka Lucie (Jana Bernášková) po materskej dovolenke snaží vrátiť do práce, bojuje s klasickými problémami slobodných matiek a zároveň sa pri hľadaní novej lásky zamotáva do bláznivých situácií. Hlavnú hrdinku na jej neľahkej životnej ceste sprevádzajú mierne uletené kamarátky (Iva Pazderková, Mahulena Bočanová, Pavla Dostálová) a zhmotnený vnútorný hlas Šedivka (Ivana Chýlková), s ktorou má veľmi komplikovaný vzťah. Koľko mužov a žien musíme v živote prežiť, kým stretneme toho pravého …?

Film Ako prežiť svojho muža prináša jedinečné autorské spojenie, aké nemá v českej kinematografii obdobu. Jana Bernášková je nielen autorkou knižnej predlohy, ale zároveň sa zhostila i hlavnej úlohy. Scenár napísal jej manžel Rudolf Merkner, ktorý snímku aj režíruje. Rudolf Merkner má na konte napríklad scenáre k filmom Rafťáci, Bobule, Vianočný príbeh či k seriálu Vyprávěj.

Nakrúcanie prebiehalo prevažne v českom hlavnom meste. „Príbeh sa odohráva v Prahe. Snažili sme sa autenticky zachytiť každodenný život v tomto veľkomeste. Preto sme nič násilne ,nečistili‘. Po uliciach jazdia električky a chodia ľudia presne tak, ako v skutočnosti. Veríme, že aj vďaka tomuto detailu sa diváci viac stotožnia s pocitmi hlavnej hrdinky,“ hovorí režisér a scenárista Rudolf Merkner.

„Som šťastná a spokojná, ale aj dosť vyčerpaná,“ podelila sa o svoje pocity po natáčaní Jana Bernášková. „Teším sa, že sa čitateľkám moje knihy páčia a dúfam, že si ich získa aj film. Verím, že ich pobaví, pohladí na duši a možno im prinesie aj odpovede na niektoré otázky, ktoré vo svojom živote riešia,“ hovorí úspešná česká spisovateľka a herečka.

Režisér do filmu zaradil aj jednu unikátnu scénu. Vyskúšal si, aké to je režírovať trinásť známych herečiek naraz. „Ide o taký autentický moment zo života herečky. Hlavnú hrdinku pozvú na kasting, o ktorom si myslí, že ho má vopred vyhratý. Na mieste však zistí, že na túto úlohu čaká ďalších dvanásť herečiek. Zdalo sa mi vtipné obsadiť tieto ,miniroličky‘ známymi českými a slovenskými herečkami Janinej generácie. Oslovil som teda svoje kamarátky a ony, aj napriek tom, že išlo len o polminútovú scénu, s mojím nápadom súhlasili. Okrem Jany Bernáškovej sa v scéne objavia aj Hana Vagnerová, Míša Mauerová, Veronika Khek Kubařová, Jana Stryková, Alžbeta Stanková, Sára Rychlíková, Sabina Rojková, Bára Mottlová, Vlastina Svátková, Veronika Arichteva, Andrea Růžičková (za slobodna Kerestešová) a Patricie Pagáčová,“ prezradil Rudolf Merkner.

Za kameru sa postavil francúzsky kameraman Nicolas Bordier. „Od kamery vždy chcem, aby ma natočené zábery fascinovali. A Nicolasova ukážka ma uchvátila. Navyše, keďže Nicolas nie je z Prahy, vidí toto moje milované mesto úplne inak,“ vysvetlil zapojenie talentovaného zahraničného tvorcu do projektu Rudolf Merkner. „Verím, že práve Nicolasova kamera prispeje k nezabudnuteľnému diváckemu zážitku,“ dodáva Jana Bernášková.

Film Ako prežiť svojho muža prinesie od 16. novembra 2023 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Bontonfilm

Pridaj komentár