Inšpirácii sa medze nekladú, a to obzvlášť ak ide o zariaďovanie vášho domova. Predsa len chcete vybrať to najlepšie a najpohodlnejšie, aby ste sa cítili maximálne komfortne. Toto sa netýka len zariaďovania spálne či obývačky, ale aj pracovných kútov či miest, kde sa pripravujú vaše ratolesti do školy.

FOTO: Zivica Kerkez/Shutterstock.com

Nábytok v domácnosti nemusí plniť len úlohu, pre ktorú bol vyrobený, ale aj estetický účel. Preto sa môžete nechať inšpirovať nielen na internete, či v televízii, ale aj v papierových magazínoch.

V zdravom tele zdravý duch

V dnešnej dobe, keď je skoro všetkého nadbytok, vďaka čomu máme na výber zo všakovakých možností. Ak práve zariaďujete alebo prerábate detskú izbu, určite svoju pozornosť obráťte na detské stoličky. Je veľmi dôležité zaistiť deťom, obzvlášť tým mladším, kvalitnú stoličku k písaciemu stolu, rovnako tak je dôležitý napríklad posteľný matrac. Kvalitná stolička zaistí nielen pohodlie, ale aj zdravý vývin chrbtice, svalov a kĺbov. Nakoľko nesprávne sedenie skracuje a oslabuje niektoré svalové skupiny, čo môže mať za následok nesprávnu fixáciu krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice.

Čo je nesprávny sed?

Samozrejme, dlhodobé sedenie za počítačom nie je vhodné, no dnes si moc nenavyberáme, takže je fajn používať pravidlo 30 minút. Každých 30 minút by malo dôjsť k zmene polohy. Ani toto sa u školopovinných detí nedá úplne dodržiavať, ale môžete zahrnúť pri pobyte doma aspoň rozcvičku pred či po škole, alebo ponaťahovanie sa.

Častokrát sa stane, že deti sedávajú s nohami pod zadkom, s prekríženými nohami, vyloženými alebo podsunutými nohami pod stoličkou, ich chrbát či hlava sú ohnuté, toto všetko sú nesprávne polohy. Naopak, správne sedenie odľahčuje svaly, kĺby a väzy, zlepšuje funkciu tráviacich orgánov, zlepšuje sa krvný a lymfatický obeh a úspešne slúži ako prevencia bolesti a degenerácie chrbtice.

Rodič = príklad v každej situácii

Ideálne vo všetkých prípadoch by ste pre svoje ratolesti ako rodičia mali byť príkladom. Rovnaké to je aj so správnym sedením, darmo im môžete vysvetľovať, ako majú správne sedieť, ak to nevidia aj u vás. Spoločné stolovanie je skvelá príležitosť pre rodičov, ako ísť príkladom.

Správna stolička by mala byť dostatočne vysoká, ale zároveň by dieťa malo dosiahnuť pohodlne na zem, tak aby uhol medzi stehnami a trupom bol jemne otvorený, viac ako 90°. Ak opierku mierne priklopíte, dieťa bude sedieť vzpriamene. Nezabudnite aj na hĺbku sedadla, tak aby celé stehná boli na sedadle. Dbajte na to, aby aj výška stola bola v dobrej výške, paže by mali byť pri práci na stole.

FOTO: Veja/Shutterstock.com

Nápadom sa medze naozaj nekladú

Nechajte svoj pohľad padnúť aj na komody. Zútulnia priestor, schovajú napríklad hračky či iný „neporiadok“ alebo oblečenie v každej detskej izbičke. Nájdete ich v rôznych materiálových prevedeniach. Najčastejšie sa stretnete pravdepodobne s drevenými, drevotrieskovými, plastovými, ale nájdete aj nejaké kovové.

Komodu si môžete prispôsobiť podľa vlastných predstáv. Dajú sa tak využiť farby, spreje, látky, lykový špagát aj rôzne papiere. Môžete vyskúšať dekupáž a vytvoriť tak jemný, starý dizajn.  Samozrejme, nemusíte ich hneď pretvárať a meniť, určite nájdete nádherné kusy už priamo od výroby.

Takýto nábytok môžete dokonca kombinovať s iným, napríklad s písacím stolom, nočným stolíkom, posteľou či kobercom, a urobiť tak set.

Nielen pre dospelých

Takéto kreatívne tvorenie nie je len pre dospelákov, ktorí v tej chvíli nemali nič iné od dobroty. Pokojne zamestnajte aj vaše deti, určite sa potešia kreatívnej aktivite, zabavíte sa spoločne, ale čo je najhlavnejšie, zostane vám veľa krásnych spomienok a nielen nový super nadizajnovaný nábytok. Aj v tomto prípade internet ponúka aj viacero možností, ako ušetriť nejaké to euro.

Môžete napríklad využiť zľavové kódy, vďaka ktorým bude váš nákup výhodnejší.

Pridaj komentár