Zariaďujete si nové bývanie alebo si to pôvodné len chcete jednoducho spraviť o čosi pohodlnejším a útulnejším? Zamerajte sa na vhodné osvetlenie miestností aj správne sedenie.

FOTO: Roman/Stock.adobe.com

Byt či dom sa snažíme často zariadiť primárne za účelom jeho skrášlenia. Treba ale myslieť aj na zdravie vás či vašich blízkych. Pri podcenení môže v horšom prípade prísť dokonca k problémom so zrakom či chrbticou.

Kreslá nech nie sú len pastvou pre oči

Skúste si predstaviť, koľko hodín týždenne presedíte doma vo svojom kresle. To by nemalo slúžiť len ako dizajnový doplnok, doprajte si v ňom aj plnohodnotný komfort. Moderné kreslá totiž môžu ponúknuť úroveň relaxu, ktorý nič len tak ľahko nenahradí.

V prvom rade si rozmyslite, na aké účely ho budete využívať. V dnešnej dobe sa tešia popularite dizajnové prevedenia, ktoré sa môžu vo vašom interiéri stať pozitívnym stredobodom pozornosti. Zo zdravotného hľadiska dbajte na pevnú a stabilnú konštrukciiu, primerane široký a pohodlný sedák, nastaviteľnosť podopierok rúk či anatomicky tvarované operadlo. Ak si chcete kreslo zadovážiť do kancelárie, malo by ísť o mohutnejšie prevedenie s dostatočnými ergonomickými vlastnosťami.

Aké svetlo zvoliť pri jednotlivých činnostiach

Pre správne fungovanie ľudského organizmu sú mimoriadne dôležité aj svietidlá. Síce nášmu telu najviac vyhovuje to denné svetlo, vo vnútri bytu či domu sa nevyhneme ani tomu umelému. Významnú úlohu hrá farba osvetlenia. Pri čítaní zvoľte skôr intenzívne svetlo namodralých farieb, počas relaxácie svetlá žltej teplej farby.

Zrak sa vám ale poďakuje najmä za svetlo, ktoré sa čo najviac podobá tomu dennému. Takéto tóny môžu mať antidepresívne účinky a určite vám nenarušia prirodzený metabolizmus. Ak sa pozrieme na možnosti trhu, najčastejšie sa v ponukách e-shopov či kamenných predajní stretnete s reflektormi a svietidlami, schodiskovými a orientačnými svietidlami, čidlami či kancelárskymi prevedeniami. V každom prípade ale na tejto súčasti domácnosti nešetrite, čo platí aj o kvalitných žiarovkách.

Pridaj komentár