Nosným motívom nadchádzajúceho ročníka Plesu v opere sa stane rapsódia šťastia. Unikátnym programom, ktorý bude naplnený radosťou i optimizmom a vystúpia v ňom známi slovenskí, českí, ale aj zahraniční umelci, bude sprevádzať herečka Lucia Hurajová. Dobročinný Ples v opere pokračuje v minuloročnom úsilí a hostia opätovne podporia inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením.

Druhú januárovú sobotu otvorí už devätnásty ročník Plesu v opere novú plesovú sezónu na Slovensku. V priestoroch historickej budovy Opery Slovenského národného divadla privíta významných hostí hostiteľ podujatia, spoločnosť Orange Slovensko.

Program s energickými hudobnými osobnosťami

Celý slávnostný večer bude sprevádzať myšlienka rapsódie šťastia. V programe sa predstavia umelci, z ktorých vyžaruje pozitívna energia a optimizmus. Medzi nich nepochybne patria aj operné hviezdy Eva Hornyaková a Miroslav Dvorský, ktorí budu svojimi áriami netradične sprevádzať hostí počas prvého tanečného kola novej plesovej sezóny. Súčasťou večera budú aj známe české hviezdy, sympatický a multi-talentovaný interpret Ondřej Gregor Brzobohatý a speváčka Marta Jandová. „Akákoľvek akcia, ktorá vyvoláva dobročinnú reakciu, je dôkazom existencie ľudskej humanity, ktorú sa občas nejakí nešťastní jedinci snažia svojim správaním či výrokmi popierať. Som preto rád, že môžem byť súčasťou tohto manifestu dobra,“ vyjadril sa Ondřej Gregor Brzobohatý.

Kapela Vidiek sa netradične predstaví s dvoma očarujúcimi interpretkami. „Pre hostí sme si pripravili okrem najväčších hitov aj spoločné skladby s mladými dámami Katarínou Knechtovou a Emmou Drobnou. Z čoho je samozrejme úplne jasné, že sa na ples veľmi tešíme, pretože takéto osvieženie je pre nás naozaj nevšedné,“ povedal frontman kapely Vidiek, Janko Kuric, ktorého obzvlášť teší charitatívny presah podujatia. „Dobročinný rozmer Plesu v opere vnímame veľmi pozitívne. Sme presvedčení, že toto podujatie svojim finančným príspevkom zmysluplne pomôže a v spoločnosti rozvíri tému inkluzívneho vzdelávania.“

Zahraniční hostia skupiny Funkiez

Zárukou tej pravej funky zábavy budú vždy energickí Funkiez. Svoj horúci tanečný repertoár predstavia spolu so zahraničnými hosťami Ola Egbowonom a Big Johnom. „Som veľkým fanúšikom Funkiez, preto som poctený, že s nimi vystúpim. Charitatívny zámer Plesu v opere vnímam veľmi osobne, keďže 15 rokov vo svojom voľnom čase pomáham v Rakúsku znevýhodňovaným tínedžerom. Z prvej ruky tak viem, ako veľmi môžu vyzbierané peniaze deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pomôcť. Je pre mňa obrovskou poctou byť súčasťou Plesu v opere,“ vysvetlil Big John. Veľké očakávania má aj Nigérijčan pôsobiaci v Rakúsku Ola Egbowon, ktorý je známy svojim jedinečným soulovým hlasom. „Teším sa na Ples v opere, pretože milujem spoznávať nových ľudí a tiež preto, že ide o špeciálny večer, ktorý prispieva na jedinečnú vec. Kým by sme boli bez pomoci iných? Podporme spolu budúcnosť.“

Netradičný hudobný „súboj“ na dvoch pódiách predvedú aj uznávané revival kapely The Backwards a Queenmania. Repertoár legendárnych skupín Beatles a Queen doplní energický večer devätnásteho dobročinného Plesu v opere.

V historickej budove SND sa pod vedením primáša Martina Sleziaka predstaví aj Ľudová hudba Lúčnice, či Bigband Gustava Broma. Hostia Plesu v opere si tak budú môcť vďaka výnimočným muzikantom vychutnať a oceniť virtuozitu hudby.

Moderátorkou 19. ročníka Plesu v opere bude Lucia Hurajová

Herečka Lucia Hurajová, ktorá dlhodobo podporuje dobročinný zámer Plesu v opere, prijala úlohu moderovať 19. ročník aj pre jeho charitatívny rozmer. Ples v opere sa za posledné roky etabloval ako najvýznamnejšie dobročinné podujatie na Slovensku. Každoročne poukazuje na celospoločenské problémy, ktoré si zaslúžia pozornosť širokej verejnosti. Tentokrát sa opätovne vracia k téme inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením, ktorým je v mnohých prípadoch upieraná možnosť plnohodnotného štúdia a osobného rozvoja v bežných školách.

„Moderovať dobročinný Ples v opere je nielen výzvou, ale aj obrovskou zodpovednosťou. Som nesmierne hrdá na to, že nielen ako herečka, ale najmä ako matka, môžem byť súčasťou podujatia, ktoré pomáha otvárať pálčivé témy a pomáhať tam, kde je to naozaj potrebné. Svoje deti chcem viesť k tomu, aby vedeli, že každý má mať rovnaké príležitosti vo vzdelávaní, preto je mi téma inkluzívneho vzdelávania nesmierne blízka,“ povedala Lucia Hurajová.

Čestný plesový výbor

Zárukou vysokej spoločenskej úrovne dobročinného Plesu v opere je každoročne Čestný plesový výbor. Tvoria ho významné osobnosti spoločenského aj hospodárskeho života, ako herečka činohry Slovenského národného divadla Emília Vášáryová, mezzosopranistka a učiteľka operného spevu Eva Blahová, herec činohry Slovenského národného divadla Martin Huba, odborníčka na problematiku eura Elena Kohútiková, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová, sopranistka opery Slovenského národného divadla Ľubica Vargicová, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Orange Slovensko Pavol Lančarič a slovenský biochemik, objaviteľ génu kódujúceho nádorovo-asociovaný proteín CA IX, Jaromír Pastorek. Členom Čestného plesového výboru sa od tohto ročníka stal nový generálny riaditeľ Slovenského národného divadla, Vladimír Antala.

O dobročinnom Plese v opere

História Plesu v opere sa začala písať v roku 2001. Na začiatku bol zámer nadviazať na plesovú tradíciu, ktorá sa pestovala v mestách po celom Slovensku. Dnes predstavuje toto podujatie nielen prepojenie vysokého kultúrneho zážitku a spoločenskej elegancie, ale neodmysliteľne k nemu patrí aj jeho dobročinné poslanie. Na minulom 18. ročníku dobročinného Plesu v opere hostia plesu venovali historicky najvyššiu sumu – celkovo 254 620 eur. Od roku 2010 tak dobročinný Ples v opere rozdelil úctyhodných 1,8 milióna eur. V súčasnosti je kapacita 19. ročníka plne obsadená.

O Lucii Hurajovej

Lucia Hurajová vyštudovala Vysokú školu múzických umení, má doktorát z teatrológie a počas svojej kariéry si už vyskúšala aj režisérsku stoličku. Absolvovala stáž vo Francúzsku, vďaka čomu mohla neskôr prekladať pre Vladimira Serrea, ktorý v Slovenskom národnom divadle režíroval hru Zjavenie. Stvárnila desiatky seriálových, filmových, ale aj divadelných postáv. Jej srdcovým predstavením je tragikomická francúzska komédia Meno, kde sa predstavila v postave Anny pod režisérskou taktovkou Juraja Nvotu. Z dabingu je známy aj jej zvučný hlas.

Pridaj komentár